Jak předejít smyku?

Co dělat při smyku přední náhon

U přetáčivého smyku (zadek se vás snaží předjet a být v zatáčce dřív než předek) klouže zadní náprava a předek stáčí dovnitř zatáčky. Vyšlápněte spojku a točte volantem do protisměru pohybu auta, tedy proti zatáčce. S kontra pohyby volantem opatrně! Kola by neměla být moc vytočena na stranu, když se na asfaltu chytí.
Archiv

Jak se vyhnout smyku

Prevencí potíží s nedotáčivým či přetáčivým smykem je hlavně plynulá jízda bez zbytečného stresu a prudké akcelerace či brzdění. Nezanedbávejte ani péči o pneumatiky. Doporučujeme absolvování školy smyku, kde vás instruktoři naučí, jak se zachovat v rizikových situacích na silnici.
Archiv

Jak vyrovnat přetáčivý smyk

Když už takový smyk přijde, řešením je vyšlápnout spojku, případně trochu srovnat kola, přibrzdit a opět zatočit. Pokud zareagujete špatně, mohlo by se stát, že díky kinematice a fyzickým zákonům se z nedotáčivého smyku stane smyk přetáčivý, kdy se naopak smýkne zadní náprava.

Jak jet ve smyku

Při smyku, ať už přední nebo zadní nápravy, se doporučuje okamžitě ubrat plyn a nebrzdit. Se zablokovanými koly se automobil hůře ovládá. Výhodu má řidič, který má svůj dopravní prostředek vybaven ABS (antiblokovacím systémem brzd), ESP (elektronickou stabilizací podvozku) nebo TCS (protiskluzovým systémem kol).
Archiv

Jak řídit při náledí

Pokud narazíte na zledovatělé místo a dostanete smyk, točte volantem ve stejném směru, jakým klouže zadní část vozu. Pokud zadní část vozu klouže stejným směrem jako vaše pravé rameno, točte volantem doprava. Pokud zadek klouže stejným směrem jako vaše levé rameno, točte volantem doleva.

Jak brzdit na náledí

Základní pravidlo zní, že na náledí byste měli brzdit pomalu a s předstihem. Prudkým sešlápnutím brzdového pedálu si koledujete o smyk. Totéž platí pro trhnutí volantem. Klíčové je dodržovat dostatečný rozestup, který by měl být přizpůsoben delší brzdné dráze.

Jak zastavit v autě

Jak zastavit auto na křižovatce

Zkuste brzdit do otáček lehce nad volnoběh a teprve pak sešlápněte spojku a dobrzděte. Tímto způsobem jednak krásně využijete brzdný účinek motoru a u novějších modelů i vypnutí přívodu paliva při brzdění motorem.

Co může způsobit smyk

Ve většině případů je smyk způsobem nesprávnými reakcemi řidiče, který nepřizpůsobil styl své jízdy okolním podmínkám. Jednoduše do zatáčky vjel přímo rychle, nesprávně pracoval s plynem a brzdou nebo prováděl prudké pohyby volantem. Vždy berte v potaz okolní počasí tak, abyste se do smyku ideálně vůbec nedostali.

Co je to Pretacivy smyk

Při přetáčivém smyku přední část vozidla pokračuje při průjezdu zatáčkou směrem dovnitř zatáčky. V případě nezvládnutého smyku vozidlo začíná zatáčet směrem do středu zatáčky a zadní část vozidla opouští stopu po tečně v bodě ztráty adheze (opisuje kružnici kolem předku vozidla).

Jak správně driftovat

Nejsnazším způsobem, jak se dostat do smyku, je najet rychle do zatáčky, dupnout na brzdu a zároveň zatáhnout za ruční brzdu. Napoprvé asi dostanete hodiny, ale postupně si vybudujete cit pro rychlost a zjistíte, jak se vypořádat s ujíždějící zadní nápravou.

Jak jezdit smykem

Při smyku je u čtyřkolek vhodné stočit přední kola do požadovaného směru a přidat plyn. Některé dobře vyvážené vozy se tak dokážou "vyškrábat" i ze situace, kdy už auto směřuje dveřmi napřed. Potřebují pro to ale více prostoru. Zkušeného řidiče od nezkušeného odděluje trénink.

Jak se jezdí na sněhu

Brzdění na sněhu a ledu

Snažte se jezdit plynule. Prudké zrychlování nebo brzdění zvyšuje riziko zablokování kol a smyku. Když už se dostanete do takové situace a ztratíte kontrolu nad vozidlem, uvolněte brzdu, sešlápněte spojku, a jakmile ucítíte záběr kol, střídavě plynule brzděte motorem a brzdovým pedálem.

Jak se chovat na náledí

Jak řídit na náledíSledujte venkovní teplotu, aby vás náledí nezastihlo nepřipravené.Sledujte, zda náledí nezaskočilo ostatní řidiče.Poslouchejte předpověď počasí v rádiu a vyhněte se rizikovým místům.Jeďte pomalu a opatrně.Zachovávejte větší vzdálenost mezi vlastním vozem a autem před vámi.

Jak správně jezdit na sněhu

Jeďte pomalu a nedělejte žádné prudké pohyby. Zachovávejte velkou brzdnou vzdálenost mezi vlastním vozem a autem před vámi. Jezděte s nízkými otáčkami a s vysokým rychlostním stupněm. Používejte světla pro denní svícení.

Jak se přestat bát řídit auto

Když vynecháme běžný provoz, tak mnoho autoškol nabízí tzv. kondiční jízdy, které jsou právě určené pro lidi s platným řidičákem, ale kteří dlouho neřídili. Lze si domluvit i individuální tréninkové jízdy s koučem. Někdo vám půjčí svoje auto, jiní vyžadují, abyste už měli svoje.

Kdy šlapat na spojku

V kritické situaci, kdy je nezbytné jednat opravdu rychle, potřebujete obvykle sešlápnout brzdu a následně také spojku, aby se motor „nezakuckal“.

Jak se zachováte při kolapsu

Jak se zachováte při kolapsovém stavu, kdy postižený upadne a ztrácí vědomízvednu nohy postiženého a zajistím volné dýchací cesty.postiženého posadím a zavolám záchranou službu.ihned zahájím resuscitaci.

Jak při výměně pravého předního kola nejlépe zajistit vozidlo před nežádoucím pohybem

Při výměně pravého předního kola nákladního vozidla se nejlépe zabrání nežádoucímu pohybu vozidla: Zajištěním levého předního kola zakládacím klínem před kolem při současném zajištění kteréhokoliv zadního kola zakládacím klínem za kolem.

Co mi hrozí za driftování

​Jak vidíte, tak driftování může být potrestáno pokutou z několika důvodů. Policisté na silnicích udělují především pokuty za nepřizpůsobení jízdy provozu a neohleduplnou jízdu. Pokuta za neohleduplnou jízdu se pohybuje až do výše 1000 Kč a v rámci správního řízení může být zvýšena až do limitu 2500 Kč.

Jak začít s driftem

Nejjednodušší způsob, jak začít driftovat, je vjet do zatáčky vysokou rychlostí, náhle zabrzdit a ihned poté použít ruční brzdu. Zpočátku jde jen o to, aby se vůz roztočil, abyste si udělali představu o potřebné rychlosti a o tom, jaké to je, když zadní kola prokluzují.

Kdo má přednost při jízdě do kopce

Zastavíte-li v kopci bez náhonu na všechny 4, pravděpodobně se na uježděném sněhu bez pomoci nerozjedete. Na to je třeba myslet předem a kopec vyjet pomalu, plynule, ale bez zastavení. I prudké zrychlení může způsobit protočení kol a zastavení na místě. Na úzkých cestách má vždy přednost ten, kdo jede do kopce.

Jak jezdit při náledí

Jak řídit na náledíSledujte venkovní teplotu, aby vás náledí nezastihlo nepřipravené.Sledujte, zda náledí nezaskočilo ostatní řidiče.Poslouchejte předpověď počasí v rádiu a vyhněte se rizikovým místům.Jeďte pomalu a opatrně.Zachovávejte větší vzdálenost mezi vlastním vozem a autem před vámi.

Kdo má přednost na úzké silnici

Na úzkých cestách má vždy přednost ten, kdo jede do kopce.

Jak se uklidnit před jízdou

Vyzkoušejte si on-line autoškolu a hry zaměřené na křižovatky nebo parkování. Případně také poproste rodiče nebo starší sourozence, aby vás zasvětili do základů řízení a rozjezdů. Instruktoři to obvykle nevidí příliš rádi, nicméně pokud vám to dodá více sebevědomí s chutí do toho.

Jak být v klidu za volantem

Volant nesmí být příliš daleko, ani příliš blízko. Neměli byste mít žádný problém při řazení, ani při sešlapávání pedálů. Volant držte v pozici tři čtvrtě na tři. Díky tomuto úchopu můžete včas a s citem reagovat i v nečekaných situacích.