Jak přesadit moruší?

Kdy Presadiť moruše

Výsadba morušovníků se provádí na jaře nebo na podzim. Ideální je nejprve namočit kořeny morušovníku na několik hodin do vody, připravit si dostatečně hlubokou jámu ve vzdálenosti alespoň pěti metrů od ostatních rostlin a dřevin a poté ji vystlat směsí kompostu a zeminy.
Archiv

Kdy stříhat převislou moruší

Řez převiské moruše

Provedeme ho na jaře, na přelomu března až dubna ( v závislosti na počasí po ukončení zimních mrazů). Jarní řez po výsadbě platí i pro sazenice nasazené na podzim i čerstvě nasazené na jaře. Sazenici zkrátíme na cca 5cm výhonky, přibližně za 4 pupenem.

Jakou půdu potřebuje moruše

jedná se o teplomilnou avšak mrazuvzdornou dřevinu vhodnou do nižších poloh zejména do vinařských oblastí. Moruše velmi dobře snášejí půdy písčité, vápenité, zároveň však bohaté na živiny. Moruše jsou vhodné jak pro přímý konzum, tak pro další zpracování.

Kam vysadit Moruši

Potřebují slunné stanoviště s výhřevnou a dostatečně propustnou půdou. Naopak nesnášejí stanoviště, která jsou zamokřená a chladná. Vzhledem k tomu, že morušovník má bohatý kořenový systém zasahující hodně do hloubky, dokáže si v hlubší půdě zabezpečit živiny, a proto není tolik náročný na výživu dodávanou zvenku.
Archiv

Na čem roste moruše

Pod názvem morušovník (Morus) se ukrývá rostlinný rod patřící do čeledi morušovníkovité (Moraceae), která zahrnuje více než 1100 různých druhů bylin a dřevin. Jedná se o teplomilné ovocné stromy, které zdomácněly v nížinných polohách.

Čím hnojit moruše

Morušovník není náročný, až po nějakém čase po vysazení mu dopřejeme třeba granulovaný hnůj rozpuštěný v zálivce nebo kolem kmínku dáme proleželý hnůj. Na zálivku také není náročný, ale uvítá ji třeba v době květu nebo v době sucha.

Jak se množí moruše

Ideální je doba po shození listů či před vyrašením pupenů (březen). Vybíráme letorosty z předešlé vegetační sezóny, které jsou dostatečně silné a vyzrálé a jsou o tloušťce tužky. Řízky by měly mít 4 očka, seříznuté vodorovně přímo pod spodním očkem a šikmo nad vrcholovým očkem.

Proč neplodí moruše

Pěstování, opylování a škůdci moruší Nešlechtěné jednodomé samičí stromy morušovníků, které nemají v blízkém okolí opylovače, neplodí, a to je s největší pravděpodobností případ vašeho morušovníku. Špatně plodit ale může i šlechtěný (roubovaný, řízkovaný) stromek.

Na co se roubuje moruše

Morušovník trnavský

Rodí bohatě a je odolný proti chladu. Roubuje se na podnož Morus alba.

Jak dlouho žije moruše

Strom morušovníku bílého má bohatě větvenou a silně olistěnou korunu. Dožívá se běžně 150, ale někdy i 300 let. Nejdříve roste rychle, po 10 až 15 letech svůj růst zpomaluje. Jeho dřevo se využívá k výrobě nábytku a také k výrobě sudů.

Jak roubovat Moruši

Morušové plody sklízíme v červnu až červenci, některé až v srpnu, ihned po uzrání, sklepáním na plachty, popřípadě sběrem pod semennými stromy. Velkolisté odrůdy roubujeme na tak zvaný husí zobák (obr. 43) na semenáče M. alba v druhém roce po výsadbě, v dubnu až květnu, kdy začínají rašit.

Jak hnojit moruše

Nemají žádné větší nároky na půdu. Hnojení: Hnojit je potřeba pravidelně, aby se dosáhlo dobrého růstu a výnosů. Nejvhodnější je používat plné vícesložkové hnojivo, které zásobuje rostliny veškerými živinami.

Kde v Česku rostou moruše

V současnosti se moruše v Česku pěstují kromě pražské botanické zahrady například v Ostravě nebo v Trutnově. V české krajině najdeme spíše starší stromy, ve srovnání s jabloněmi jde o velmi málo vysazovaný ovocný strom. Oteplování klimatu ovšem značně usnadňuje šíření morušovníku v Evropě.

Na co se používá moruše

Slouží také ke zmírnění horečky, uvolňování hlenů, snazšímu odkašlávání a léčbě vysokého tlaku. Moruše je také zdrojem resveratrolu, což je přírodní antioxidant s antibakteriálními účinky. Díky obsahu moranolinu se moruše využívají při léčbě cukrovky, jelikož moranolin zpomaluje vstřebávání sacharidů.

Jak chutná moruše

Plody morušovníku, moruše, jsou nažky obalené zdužnatělým okvětím a vzhledem připomínají ostružiny (zejména moruše černá), na rozdíl od ostružin mají ale jemnější, ne tak kyselou chuť.

Co s plody moruše

Plody se přibarvovala vína. Moruše jsou ovšem chutné i syrové. Můžeme si z nich připravit také šťávy, sirupy, kompoty, marmelády nebo víno. Pokud je dobře usušíme, jsou velmi trvanlivé a dokáží nahradit cukr – naši předkové je rozemílali a sladili jimi koláče a kaše.

Jaké vitamíny má moruše

Moruše obsahují velké množství vitamínů předně vitamín C, A, E, karotenoidy zeaxantin a z minerálů například železo, draslík, hořčík. Plody moruše obsahují také resveratrol, jehož zvýšené hladiny v krvi jsou spojovány s ochranným účinkem a správným fungováním našeho srdce a krevního oběhu.

Co udělat z moruše

Usušené a rozemleté moruše se používaly i jako mouka, která se přidávala do těsta. Plody se přibarvovala vína. Moruše jsou ovšem chutné i syrové. Můžeme si z nich připravit také šťávy, sirupy, kompoty, marmelády nebo víno.