Jak připevnit Nopovou fólii?

Jak upevnit Nopovou fólii

Kotvení nopové fólie

Fólii na stěnu připevněte pomocí speciálních hřebíků s plastovou podložkou nebo hřebů s kotvící podložkou a hmoždíky. Fólii upevňujte nopy směrem ke zdivu, aby mezi nopy dobře proudil vzduch. To je klíčové pro odvětrávání zdiva.
Archiv

Jak správně použít Nopovou fólii

Nejprve se provede výkop do hloubky základové spáry, následně se pokládá nopová fólie od základů směrem nahoru k obvodové stěně. Důležité je pokládat fólii tak, aby vystouplé nopy směřovaly ke stěně, aby mezi nopy dobře proudil vzduch. Ke stěně se fólie kotví pomocí speciálních hřebíků s podložkou.

Jak spojit Nopovku

Jakmile do sebe nopy zapadnou, musí se zafixovat pomocí hřebů nebo plastových těsnících hmoždinek. Nepřekládejte folie na rozích zdiva. Spoje nopových fólií by se měly nacházet minimálně 50 cm od rohů. Během instalace je potřeba zabránit jakémukoli poškození nopů.

Jak funguje Nopová fólie

Dobrým a stavebně nenáročným řešením je sanace nopovou fólií, která funguje na principu odvětrávání. Pomocí nopové fólie vytvoříte mezi konstrukcemi nebo mezi zdí a zeminou vzduchovou dutinu. Proto stěna dál nenasává vlhkost z hlíny.

Jakou stranou Nopovou fólii

Obecně se svislé kladení nopové fólie udává s nopy směrem ke zdivu opatřeném penetrací, tak aby mezi nopy dobře proudil vzduch. Spodní ukončení je nejčastěji zahnuté v kombinaci se štěrkem a drenážní trubkou.

Jak vysoko Nopovou fólii

Jak už jsme si uvedli, nopovou fólii byste neměli ukončit níže než 300 mm nad upraveným terénem.

Jak správně izolovat základy

Jako tepelná izolace se do základů používá kvalitní pevný izolační materiál s minimální nasákavostí, který neumožňuje vzlínání vlhkosti. Jako nejvhodnější se jeví extrudovaný polystyren (XPS) ve formě desek v tloušťkách od 8 do 20 cm, který je pevný a dostatečně odolný vůči předpokládané zátěži a mrazu.

Jakou fólii do vyvýšeného záhonu

Pro ochranu vyvýšeného záhonu a půdy před přemokřením, vlhkem a hnilobou je vhodné vyložit vnitřek záhonu ochrannou fólií. Za tím účelem můžete použít například jezírkovou nebo nopovou fólii, kterou seříznete pomocí odlamovacího nože. U záhonu ze dřeva můžete fólii k vnitřním stěnám upevnit sponkovačkou.

Jak hluboko izolovat základy

Záleží na zákazníkovi, čím se mu budou polystyrenové desky aplikovat snadněji, nebo co je pro něj dostupnější“ doplňuje Karel Sedláček. Hloubka zateplení, by měla být v ideálním případě 80cm pod budoucím terénem. V případě jílového podloží je vhodné zateplení provést hlouběji.

Čím zateplit základy domu

XPS pro zateplení základů vyhrává

Ačkoli se pro zateplování podsklepeného domu doporučuje použít pěnové sklo, v praxi se však nejčastěji používá polystyren XPS neboli extrudovaný polystyren. V případě, že hledáte ekonomické řešení, můžete do podzemní části použít i polystyren perimetrický.

Co dát na dno vyvýšeného záhonu

Spodní vrstva je složena ideálně z dřevěných větví a klád, které skládáme od nejtlustších po nejjemnějších – a to do spodní třetiny vyvýšeného záhonu. Do horního patra spodní třetiny můžete dále použít zbytky rostlin, posekanou trávu, listí.

Jak dát Nopovou fólii do vyvýšených záhonu

Fólii vytáhněte několik centimetrů nad okraj.

Jakmile ji zatížíte zeminou, může dojít k sesunutí fólie. TIP: Nopovou fólii neumisťujte na dno záhonu, aby zůstal zachován styk s půdou. Chcete-li zabránit prorůstání plevele, vystelte dno textilií proti plevelu.

Proč se zatepluje sokl

Toto zjištění se velmi jednoduše prezentuje, zejména laikům, jako tepelný most. Následně přichází odůvodnění, že sokl je potřeba zateplit, aby se předešlo tepelným únikům a prochládání zdiva v interiéru (často se hrozí zvýšenou vlhkostí a plísněmi).

Jak hluboko zateplit základy

Hloubka zateplení, by měla být v ideálním případě 80cm pod budoucím terénem. V případě jílového podloží je vhodné zateplení provést hlouběji.

Jakou hlínu do vyvýšeného záhonu

Použijte k tomuto účelu nejlépe speciální substrát pro vyvýšené záhony, substrát s humusem nebo hotovou kompostovanou zeminu. Příliš levný substrát může hrudkovatět a poškodit kořeny rostlin. Horní vrstva může být vysoká přibližně 30 cm.

Kdy založit vyvýšený záhon

Vyvýšený záhon je nejlepší postavit na podzim nebo na jaře, protože tehdy se hromadí nejvíce zahradního odpadu. Zvyšování vyvýšeného záhonu na podzim má také tu výhodu, že se může přes zimu usadit. Zvyšování záhonu na podzim je vhodné pro pěstování zeleniny. Rozhodněte se, co chcete do vyvýšeného záhonu zasadit.

Jak má být vysoký vyvýšený záhon

Pro užitkové rostliny lze vyvýšený záhon založit a osázet tak, aby se biomasa uvnitř dobře rozkládala a uvolňovaly se z ní živiny a teplo pro rostliny. Pro takový vyvýšený záhon můžete použít například i kompost, větve a listí. Upozornění: Vyvýšený záhon by měl být vysoký alespoň 80 cm.

Jak správně zateplit sokl

Izolace soklu se provádí nalepením desek speciálního soklového polystyrenu, které se vyznačují nízkou nasákavostí a vysokou pevností v tlaku. Jejich povrchová struktura je uzpůsobena pro velmi dobrou přilnavost jak lepidel, tak následné stěrky se síťovinou.

Jak spravne zateplit sokl

Optimální řešení soklu domu v praxi

Sokl domu je obložen extrudovaným polystyrenem (XPS) do výšky až 1,2 v případě domu bytového a 0,6 m u domu rodinného. Extrudovaný polystyren není nasákavý, ukládá se do země (cca do 0,5 metru pod úroveň terénu, použije se nopová izolace) či do soklových lišt.

Jak správně zateplit sokl domu

Optimální řešení soklu domu v praxi

Sokl domu je obložen extrudovaným polystyrenem (XPS) do výšky až 1,2 v případě domu bytového a 0,6 m u domu rodinného. Extrudovaný polystyren není nasákavý, ukládá se do země (cca do 0,5 metru pod úroveň terénu, použije se nopová izolace) či do soklových lišt.

Jak dlouho vydrží vyvýšený záhon

Vyvýšené záhony WoodBlocX vydrží minimálně 15 let bez pravidelné údržby.

Kdy zateplit sokl

Zateplení soklu je samozřejmě důležité u všech staveb, tj. včetně rodinných domů, a opět je nutné izolaci provést až mimo oblast promrzání, tj. na úroveň základové spáry, což bývá nejčastěji 800 mm pod úroveň okolního terénu.

Jak hluboko zateplit sokl

pokud je to možné, zatahujeme izolaci soklu až pod terén. V případě suterénních prostor, které slouží k běžnému užívání, izolaci provedeme až k patě základu suterénní stěny. Pokud nemáme využívaný suterén, zpravidla stačí izolaci zatáhnout do nezámrzné hloubky, která je cca 800 mm.

Co se dává na sokl domu

Materiály, které se na sokly domů používají

Jako pohledová (povrchová vrstva) soklů se nejčastěji používají kamenné či betonové obklady, obklady cihelnými pásky (spárované obklady), soklové omítky či omítky mozaikové.

Jakou barvou natřít vyvýšený záhon

Mezi nátěry, které jsou po uschnutí nezávadné pro člověka a rostliny a jsou vhodné pro nátěry vyvýšených dřevěných záhonů patří přírodní surové oleje na dřevo (nejvhodnější je tungový olej), dřevní tér (borovicový dehet), TUNG Tér, TOP Tér a také Osmo selské barvy.