Jak Plest Tatar?

Jak plést pomlázku ze 4 proutků

Pletení pomlázky ze 4 prutů4 pruty vrby svažte k sobě provázkem nebo je omotejte dalším tenkým proutkem jako rukojetí. Rozdělte je na levý a pravý svazek po 2 prutech.Z levého svazku uchopte ten 1. vnější zcela vlevo.Nyní vezměte nejvíc pravý (vnější 4.Pokračujte až na konec prutů a svažte stuhou.

Jak se plete pomlázka ze 6 prutů

Vezmeme tedy do ruky 6 proutků a zarovnáme je podle špičky. Spodní silnější část proutků seřízneme na stejnou délku. Poté vložíme další proutek doprostřed svazku, který zasuneme ale jen asi 8-10 cm dovnitř. Tím pak začneme pevně omotávat celý svazek, čímž nám vznikne základní rukojeť budoucí pomlázky.
Archiv

Jak se plete pomlázka z 12 prutů

Dvanáct proutků na silnější straně k sobě svážeme třináctým proutkem tak, že ho vložíme doprostřed svazku a pak je všechny omotáváme, na konci zbytek založíme opět doprostřed mezi proutky.
Archiv

Jak se zasazuje pomlázka

Jak zasadit pomlázkovník Jednoduše odstraňte pentličky, konec pomlázky ponořte do vody a nechte na místě s přístupem světla. Do pár dní by větvičky měly pustit kořínky. Poté například na zahradě nebo třeba na procházce u rybníka jednoduše vykopejte menší díru, přibližně tak 10 až 15 centimetrů hlubokou.

Kdy se plete pomlázka

Pletení pomlázky se podle velikonočních zvyků má provádět na Bílou sobotu – v tento den se mají správně malovat a zdobit i vajíčka. Na Velikonoční pondělí pak muži a mládenci obcházejí a „pomlazují“ své ženy a dívky.

Jak ukončit pomlázku

Ozdobná rukojeť se zakončí tak, že konce slabých proutků se postupně zasouvají do velkého svazku, ze kterého se následně bude plést samotná pomlázka. Každý proutek je potřeba pořádně utáhnout, aby byla celá rukojeť kompaktní a proutky nevjížděly ven.

Co se váže na pomlázku

Pentle, mašle, stuhy jako nikdo druhý

Do oháňky tenkých proutků se nakonec zaplétají pentle, zbytky vlny či odstřižky látek, které se na konci svazují do mašle. Ale pozor, jedině bílé barvy. Ty barevné jim poté na pomlázku připevňují vyšlehané dívky a ženy a vyjadřují tak, jak si u nich ten který koledník stojí.

Kdy jít na proutky na pomlázku

Upleťte si vlastní pomlázku

Nejvhodnější doba k řezání je od konce listopadu do konce února. Když budeme sbírat proutí později, musíme jej očistit od výhonků a lístků až do hladka.

Co s pomlázkou

Pro vrbu se nejlépe hodí místo u zahradního jezírka nebo na skalce. O zasazenou pomlázku ani není potřeba se nijak zvlášť starat, pouze pokud by hrozilo sucho, je dobré ji zalévat. Zazelená se poměrně záhy a v dalších letech poroste jako běžná vrba.

Kdy zasadit pomlázku

Po skončení velikonočních svátků, kdy již pomlázku nebudeme potřebovat, ji můžeme zasadit. Stačí ji nabodnout do rozměklé země do hloubky asi dvaceti centimetrů, a to buď na břehu řeky nebo i na vlastní zahrádce, pokud není na příliš suchém místě. Je nezbytné, aby zasazená pomlázka nebyla příliš vyschlá a polámaná.

Kdo plete pomlázku

Na zahradách jsou často i mladé vrby s kmeny, které jsou viditelně spletené jako původní pomlázka…

Proč se používá pomlázka

Slovo „pomlázka“ je zřejmě odvozeno od výrazu „pomladit“, od čehož je často vysvětlován zvyk koledování s pomlázkou. Dívky tak měly dostat menší výprask spleteným vrbovým proutím, aby se jim po zimě vrátila do těla síla, zdraví a svěžest. Jedná se vlastně o jakési probuzení po dlouhé zimě.

Kdy trhat proutí na pomlázku

Upleťte si vlastní pomlázku

Může se použít proutí i z jiné vrby, ale nedoporučuje se použít proutky z vrby smuteční, které jsou příliš měkké a po uschnutí jsou velmi křehké. Nejvhodnější doba k řezání je od konce listopadu do konce února.

Co místo pomlázky

Jiné vyjádření pro pomlázku

Březové metličky, čugár, dingus, kančúch, metla, mrzkouz, roučačka, švihačka, šihačka, šihota, žíla, žila.

Kdy pomlázka

Tradičním datem pomlázky je Velikonoční pondělí, přičemž v minulosti často obchůzka začínala hned po nedělní půlnoci. Tento den je proto někdy také označován jako Mrskaný pondělek.

Kdy řezat proutky na pomlázku

Upleťte si vlastní pomlázku

Nejvhodnější doba k řezání je od konce listopadu do konce února. Když budeme sbírat proutí později, musíme jej očistit od výhonků a lístků až do hladka.

Kde všude se chodí s pomlázkou

Jiná je na venkově, jiná ve městech a liší se i od západu na východ. Někde se chodí šlehat děvčata, někde se rozvinuly obyčeje polévání vodou. Na rozdíl od pomlázky má velikonoční oblevačka omezený lokální výskyt a soustřeďuje se hlavně na severovýchodní Moravu, místy také na Valašsko, více na Lašsko a do Slezska.

Co znamenají pentle na pomlázce

Pentle, mašle, stuhy jako nikdo druhý

Ty barevné jim poté na pomlázku připevňují vyšlehané dívky a ženy a vyjadřují tak, jak si u nich ten který koledník stojí. Nejvyšší ze všech, červenou stuhou, vyjadřují ženy náklonnost a lásku, kdežto žlutá značí jasné odmítnutí.

Jak dlouho vydrží pomlázka

Ratan je sušší, a tak může vydržet i několik let, aniž by mu bylo potřeba věnovat tolik pozornosti. Podle tradičních prodejců jsou však takové pomlázky dobré pouze jako dekorace.

Jak dlouho vydrzi pomlázka

Pomlázky vydrží podle Vacka dlouhá léta. „Ale nejlepší je, pokud si upletete každý rok novou. Proutky by se měly řezat už v zimě a dát je do vlhka,“ doporučil František Vacek.

Jak změkčit proutí

Neloupané proutí – namáčíme několik dnů, většinou cca 1 týden, ve studené vodě pokud možno volně ložené, ale musí být celé ponořené (nutno zatížit – plave).

Co by se nemělo dělat na Bílou sobotu

Celý den se tak nesl ve smutku a tichém rozjímání. V tento den se nekonají žádné bohoslužby, neslavily se žádné svátosti kromě pomazání nemocných a svátosti smíření. Po západu slunce však už začíná Velká noc.

Co znamená Bílá stuha na pomlázce

Pentle, mašle, stuhy jako nikdo druhý

Ale pozor, jedině bílé barvy. Ty barevné jim poté na pomlázku připevňují vyšlehané dívky a ženy a vyjadřují tak, jak si u nich ten který koledník stojí. Nejvyšší ze všech, červenou stuhou, vyjadřují ženy náklonnost a lásku, kdežto žlutá značí jasné odmítnutí.

Kdo chodí na pomlázku

Děvčata a ženy chodí koledovat s pomlázkou (binovačkou) o Smrtné neděli, tedy dva týdny před Velikonocemi. Původ tohoto zvyku není znám, ale nejedná se o žádnou novodobou záležitost. Už obecní kroniky z 20. let 20.

Co symbolizuje kraslice

K Velikonocům dnes patří kraslice, co symbolizují Kraslice představuje život a znovuzrození, v křesťanském smyslu pak podobenství zmrtvýchvstání Ježíše Krista.