Co je to podpora zdraví
Podpora zdraví je souhrn aktivit a opatření, která směřují nejen k předcházení nemocem, ale i ke zlepšení zdravotního stavu jednotlivce i celé komunity.
Archiv
Co je to prevence zdraví
Prevence (z lat. praevenire, předcházet) je soubor opatření, která mají předcházet nějakému nežádoucímu jevu, v případě zdravotní prevence, nemocem např. zhoubným nádorům, nemocem srdce a cév, šíření infekcí nebo jiným katastrofám.
Co je to zdraví 21
Deklarace byla přijata, aby zdůraznila a podpořila program WHO Zdraví pro všechny ve 21. století (ZDRAVÍ 21). Jeho hlavními cíli je ochrana a rozvoj zdraví lidí po celý jejich život a snížení výskytu nemocí i úrazů a omezení strádání, které lidem přinášejí.
Co ovlivňuje naše zdraví
Způsob života – na zdraví má podíl 50 % Životní a pracovní prostředí – zodpovídá za zdravotní stav asi 20 % Genetický profil (dědičné faktory) – ovlivňují zdraví z 20 % Zdravotní péče – ovlivňuje zdraví zhruba v 10 %
Co patří do zdravého životního stylu
Co znamená jíst a žít zdravě Zdravě žijící člověk je takový, který si udržuje přiměřenou hmotnost, pravidelně cvičí, vyhýbá se alkoholu, drogám a cigaretám, je zaměřený na pestrou a vyváženou stravu. Zdravý je také po mentální rovině, cítí se uvolněně, bez stresu a udržuje si dobré vztahy se svým okolím.
Co je to rizikové chování
„Rizikovým chováním rozumíme takové vzorce chování, v jejichž důsledku dochází k prokazatelnému nárůstu zdravotních, sociálních, výchovných a dalších rizik pro jedince i pro společnost“.
Co je to zdraví 2030
Strategický rámec Zdraví 2030 soustřeďuje specifické cíle Strategického rámce Česká republika 2030 do tří strategických cílů: 1) Ochrana a zlepšení zdraví obyvatel, 2) Optimalizace zdravotnického systému, 3) Podpora vědy a výzkumu.
Co znamená být zdravý
Světová zdravotnická organizace (WHO) definuje zdraví jako „stav kompletní fyzické, duševní a sociální pohody, a nikoliv pouhé nepřítomnosti nemoci či vady“. Tuto užitečnou a přesnou definici lze také považovat za idealistickou a nerealistickou.
Které činnosti nejvíce poškozují zdraví
Češi nejvíce poškozují životní prostředí elektrárnami a chovem prasat. Ani plastová brčka a igelitové tašky, ani automobilismus, ale vytápění, velká spotřeba elektřiny a nadměrná konzumace vepřového masa jsou největšími hříchy průměrného Čecha vůči životnímu prostředí.
Jaké jsou determinanty zdraví
WHO uvádí jako determinanty zdraví příjem a sociální status člověka, úroveň vzdělání, fyzické prostředí, podpůrné sociální sítě, zdravotní péči a kulturu (zvyky, návyky), genetiku, zdravotní služby a pohlaví.
Jak být stále zdravý
Být zdravý je jednoduché: 10 rad, jak se vyhnout virózePohyb mimo fitko. Nemusíte nutně chodit několikrát týdně cvičit a pak si za to spílat.Dobrý spánek.Rozmanitý jídelníček.Alkohol s rozumem.Přestaňte s kouřením.Odložit včas mobil.Vše v rovnováze.Ve zdravém těle zdravý duch.
Jak má vypadat zdravý člověk
Zdravě žijící člověk je takový, který si udržuje přiměřenou hmotnost, pravidelně cvičí, vyhýbá se alkoholu, drogám a cigaretám, je zaměřený na pestrou a vyváženou stravu. Zdravý je také po mentální rovině, cítí se uvolněně, bez stresu a udržuje si dobré vztahy se svým okolím.
Co je to patologický jev
Sociálně patologický jev slouží jako označení jevu, který naše společnost klasifikuje jako nežádoucí (např. rasismus, kriminalita, toxikomanie, alkoholismus, prostituce), dochází v nich k porušování sociálních, morálních nebo právních norem společnosti.
Co je závislostní chování
Co je závislostní chování
Jako ústřední charakteristiku onemocnění označuje touhu (často silnou, přemáhající) užívat psychoaktivní látku nebo látky (drogy včetně alkoholu, tabáku a někdy i třeba relativně bezpečně vnímané kávy). Odpovídajícím pro označení síly touhy by mohlo být slovo žádostivost nebo chtíč.
Co nejvíce poškozuje zdraví člověka
Způsob života – na zdraví má podíl 50 % Životní a pracovní prostředí – zodpovídá za zdravotní stav asi 20 % Genetický profil (dědičné faktory) – ovlivňují zdraví z 20 % Zdravotní péče – ovlivňuje zdraví zhruba v 10 %
Jak se pozná zdravý člověk
Zdravě žijící člověk je takový, který si udržuje přiměřenou hmotnost, pravidelně cvičí, vyhýbá se alkoholu, drogám a cigaretám, je zaměřený na pestrou a vyváženou stravu. Zdravý je také po mentální rovině, cítí se uvolněně, bez stresu a udržuje si dobré vztahy se svým okolím.
Jak lidé ničí životní prostředí
Továrny vypouštějí do ovzduší škodlivé plyny, zemědělci znečišťují půdu používáním hnojiv, moře je znečištěno ropnými skvrnami, ovzduší je znečištěno výfukovými zplodinami z aut, pro těžbu dřeva se kácejí lesy, lidé vyhazují věci z plastu nebo skla, které se dlouhé roky rozkládají.
Jak prostředí ovlivňuje člověka
Prostředí působí na člověka zejména svým vlivem na zdravotní stav somatický či psychický, na hospodářské činnosti člověka, na civilizační a kulturní úroveň i na vytváření jeho životního stylu. Člověk je se svým okolím pořád v interakci.
Co děláte pro své zdraví
Podívejte se na deset zdravých návyků, kterými můžete zlepšit svůj životní styl a podpořit zdraví.Jezte zdravěBuďte aktivníPijte více vody.Udržujte si zdravou váhu.Dopřejte si dostatečný a kvalitní spánek.Nenechte se ovládnout stresem.Omezte příjem alkoholu.Nekuřte.
Co dělat pro fyzické zdraví
10 maličkostí, které dnes můžete udělat pro své zdravíJezte v klidu a soustředěněNahraďte džusy a smoothie čerstvým ovocem.Naložte si porci zeleniny.Pracujte se stresem.Najděte si čas pro sebe.Socializujte se.Buďte aktivníPři sedavé práci kompenzujte sezení
Jak poznat že jsem vazne nemocna
Podle doktorky Cajthamlové je takových signálů celá řada: celkový pocit únavy, změny kůže (barva, pigmentace, otoky, vystupující žíly), změny dýchání, srdeční aktivity nebo krevního tlaku, bolesti zad, problémy s vyměšováním či nejzávažnější signál – krvácení z oblasti kůže či sliznic.
Jak dělíme zdraví
Světová zdravotnická organizace však ve své definici zašla při popisu toho, co nazýváme "zdravím", ještě o krok dále. Organizace definuje zdraví jako stav úplné fyzické, sociální, duševní a duchovní pohody.
Co zkoumá patologie
Patologie zkoumá orgány, tkáně, buňky a tělesné tekutiny za účelem studia a diagnostiky nemocí. Lékař specializující se na patologii se nazývá patolog. Patologové se uplatňují mj. při diagnostice zhoubných nádorů, kdy pod mikroskopem zkoumají vzorky tkání odebrané při biopsii.
Na čem můžeme být závislý
Člověk nemusí být závislý jen na nějaké látce (alkoholu, cigaretách, drogách), ale i na činnostech (hraní hazardních her, sexu, práci). Je možné si dokonce vytvořit závislost na určité osobě, věci či internetu a sociálních sítích, stejně jako na jakémkoliv chování, které přináší uspokojení.
Jak pracovat se závislosti
Jak se zbavit závislostiPogratulujte si. Čtete správně.Vytvořte si plán. Proč pijiSdílejte. Ano, není vždy snadné o závislosti mluvit.Relaxujte. Boj se závislostí může být náročný.Říkejte „nechci pít“, ne „nesmím pít“Nevzdávejte se.Nebojte se obrátit na odborníka.