Co pomáhá na endometriózu
Existují 2 hlavní způsoby, a to hormonální a chirurgická léčba, které se často kombinují. Hormonální léčba endometriózy je velmi úspěšná (až 95 % žen). Po jejím vysazení se však u některých žen mohou projevy opět vrátit.
Archiv
Jak vzniká endometrióza
Hlavní příčiny vzniku onemocnění nejsou známé, ale odhaduje se, že velkou roli hraje genetika. Ze statistik vyplývá, že se endometrióza vyskytuje z osmdesáti procent u dvojčat. Podle všeho za vznikem onemocnění může stát i špatná imunita nebo rozházené hormony.
Jak otěhotnět s endometriózou
Umělé oplodnění (IVF)
V případě déle trvající neplodnosti (bezdětnosti) a/nebo pokud je ženě více než 35 let, ale také u závažných forem endometriózy, je na místě uvažovat nad umělým oplodněním (IVF) [2]. Před započetím IVF by však endometrióza měla být adekvátně léčena.
Jak předcházet Endometrioze
Některé studie ukazují, že strava bohatá na omega-3 mastné kyseliny zkracuje dobu přežívání endometriálních buněk v těle a brání jejich uhnízdění mimo dělohu. Navíc zmírňují menstruační bolesti. Dobrými zdroji jsou hlavně čerstvé, co nejméně tepelně upravené ryby nebo mořské plody.
Co nejíst při endometrióze
Potraviny nevhodné pro ženy s endometriózou jsou
LAKTÓZA – místo kravských produktů zařaďte kozí, výjimečně ovčí produkty, rostlinná mléka, jako je mandlové, kokosové, amarantové, ovesné, rýžové, ořechové, makové mléko a z nich i sýry. ZTUŽENÉ TUKY – zanáší ve vašem střevě mikroflóru.
Co zhoršuje endometriózu
Rizikové faktory endometriózy
Mezi ně patří zejména rodinná, těhotenská i menstruační anamnéza, stejně tak věk. Ze statistik vyplývá, že větší sklony k rozvoji endometriózy mají zpravidla ženy ve věku 30-40 let, které ještě nerodily.
Jak se zjišťuje endometrióza
Pomocí laparoskopu si lékař může detailně prohlédnout orgány v břišní dutině a v pánvi. Tímto způsobem lze odhalit i malá ložiska endometriózy a případné srůsty. Zároveň je možné odstranit jednotlivá ložiska a odebrat vzorky tkáně (biopsie) k jejich mikroskopickému vyšetření a potvrzení suspektní diagnózy.
Jak bolí endometrióza
Bolest je často pociťována jako křečovitá a může být doprovázena nevolností, zvracením a průjmem. Intenzita bolesti však nezávisí ani na velikosti ložisek, ani na rozsahu endometriózy. I malé ložisko může někdy způsobovat velmi silnou bolest, a naopak rozsáhlá endometrióza může být bez příznaků.
Jak se diagnostikuje endometrióza
Jako endovyšetření můžeme souhrně označit diagnostické metody používané pro zjišťování přítomnosti a rozsahu endometriózy. Třemi hlavními pilíři jsou: specializované ultrazvukové vyšetření (tzv. expertní ultrazvuk), magnetická rezonance a laparoskopická operace, která najednou diagnostikuje i léčí.
Kdy bolí Endometrioza
Endometrióza se může projevovat bolestmi – obvykle před menstruací, během ní, nebo při pohlavním styku [2]. Ložiska endometriózy se však mohou vyskytovat i chronicky a mohou způsobovat silné bolesti.
Co je to Dysmenorea
První menstruační krvácení se nazývá menarche. Menstruační potíže patří mezi nejčastější ženské problémy. Menstruace, která je doprovázena neobvykle silnými a křečovitými bolestmi v podbřišku, se označuje jako dysmenorea.
Co je to Adenomyoza
Adenomyóza je výskyt ložisek endometriózy ve svalovině dělohy, tj. v myometriu. Děložní sliznice (endometrium), která prorostla do svalové vrstvy dělohy, se během každého menstruačního cyklu chová tak, jak je pro děložní sliznici typické: narůstá, rozpadá se a s menstruační krví odchází z těla ven.
Jak se projevuje endometrióza
Mezi hlavní příznaky patří:bolestivá menstruace.bolestivá ovulace.chronická bolest v podbřišku.bolest při/po pohlavním styku.silné krvácení v období menstruace.chronická únava.neplodnost.
Co doprovází menstruaci
Délka menstruačního cyklu trvá přibližně 28 dní, ta se může u každé dívky lišit (normální je 21 až 35 dní). Menstruační cyklus je tedy proces, během kterého ve vaječnících dozrává vajíčko, které je poté dopraveno do vejcovodu, a pokud není oplozeno spermií, je z těla vyloučeno ven. To se projevuje krvácením.
Co je hyperplazie endometria
Hyperplázie děložní sliznice, odborně hyperplázie endometria, je jedna z nejčastějších histologických diagnóz u žen v perimenopauze a postmenopauze. Dochází ke zvětšení počtu žlázek endometria, které může a nemusí obsahovat určité atypie.
Co to je endometrióza
Endometrióza je nejčastější gynekologické onemocnění žen v reprodukčním věku. Buňky endometria (sliznice dutiny děložní) se u nemocných žen nacházejí i mimo dutinu děložní, např. ve vejcovodech, na vaječnících či jinde v dutině břišní (dokonce mohou být nalezeny i na plicích či mozkových obalech).
Jak se zjišťuje Endometrioza
Pomocí laparoskopu si lékař může detailně prohlédnout orgány v břišní dutině a v pánvi. Tímto způsobem lze odhalit i malá ložiska endometriózy a případné srůsty. Zároveň je možné odstranit jednotlivá ložiska a odebrat vzorky tkáně (biopsie) k jejich mikroskopickému vyšetření a potvrzení suspektní diagnózy.
Co nejíst při menstruaci
Před a při menstruaci máme zpomalený metabolismus, proto by klasické sladkosti či výrobky z bílé mouky měly tendenci kvasit, což by mohlo vést k nepříjemným pocitům a křečím. Proto doporučujeme, pokud vás "chytne mlsná", sáhněte raději po ovoci či oříšcích.
Jak vypadá výtok před menstruaci
V období ovulace většinou přichází průhledný výtok, který zajišťuje ideální prostředí pro spermie. Ve fázi před menstruací výtok mění svou barvu na bílou a houstne. Viníkem nadměrného výtoku mohou být i používané vložky, tampóny či nitroděložní tělísko. Dbejte na správnou hygienu (používejte intimní gely).
Jak dlouho roste polyp v děloze
Za rizikové faktory pro vznik karcinomu se pokládá polyp větší než 1cm, vícečetný výskyt, vilózní struktura a těžký stupeň cytologických a strukturálních nepravidelností. Maligní transformace adenomového polypu je pomalý proces, který probíhá během několika let (přibližně 8-10 let).
Jak se pozná rakovina dělohy
Nejčastějším příznakem nádorového onemocnění těla děložního je abnormální (postmenopauzální) krvácení různé intenzity – od slabého špinění až po silné krvácení. Délka trvání krvácení a jeho intenzita nemá souvislost s rozsahem nemoci. Dále se může dostavit hnisavý nebo krvavý výtok.
Jak se vyšetřuje endometrióza
Laboratorní krevní testy prokazují zvýšené známky specifických látek pro endometriózu. Po potvrzení diagnózy je zásadní operační ověření nálezu, které se provádí operčačně minimálně invazivní metodou pomocí laparoskopie. Touto metodou je možno většinu zdrojů endometriózy odstranit.
Jak zrušit menstruaci
Pokud nic nefunguje, nechystáte se otěhotnět a na pravidelném krvácení netrváte, je možné menstruaci zcela zastavit pomocí hormonální antikoncepce (HA). Nejjednodušší je to u pilulek – prostě vynecháte týdenní pauzu a ihned navážete dalším platíčkem. Obdobně lze postupovat v případě vaginálního kroužku.
Proč je silná menstruace
Silná, bolestivá menstruace může mít více příčin. Pravděpodobně jednou z nejčastějších je hormonální nerovnováha. Kromě ní se za vašimi bolestmi mohou skrývat např. i polypy (nezhoubné výrůstky na sliznici dělohy), nitroděložní tělísko, některé poruchy krevní srážlivosti nebo protizánětlivé léky.
Jak vypadá hlen po oplodnění
Nejplodnější je žena tehdy, když má hlen konzistenci jakoby surového vaječného bílku. Tento plodný hlen se natahuje, je čirý, bez jakéhokoliv zápachu. Krátce po ovulaci se hlen opět začne zahušťovat a mění i barvu z čirého na bílý a z bílého na žlutý, až nakonec úplně zmizí.