Jak poznat že agama umírá?

Proč se agama schovává

Teplotu v noci nechte spadnout na 19 – 22°C. Agamy noční pokles teplot potřebují, aby si jejich organizmus mohl odpočinout. V teráriu s agamou vousatou nesmí chybět 3 zdroje světla: výhřevná žárovka, UVB žárovka a denní světlo. Absence denního osvětlení je nejčastější příčinou proč je agama málo aktivní a nežere.

Jak poznam že je agama ve stresu

Na tlamě agamy se tvoří hnis a tlama začíná hnít. Agamě odumírá tkáň, jde vidět zarudlá sliznice.
Archiv

Jak poznat že je agama nemocná

Přítomnost vnitřních parazitů se projevuje už na samotné kondici chovaného jedince. Zpravidla se to poznává na konzistenci a zbarvení trusu, nebo hubnutí (vystouplé kosti v křížové oblasti, tenký ocas, povadlé břicho atd.).

Jak poznat pohlaví u agamy vousaté

Jak na to. Agamu si vezmeme do dlaně a tou samou rukou (viz obrázky níže) si přidržíme její ocásek způsobem, že se ji ohne pokud možno co nejvíce v kořeni (těsně nad kloakou). Děláme to opatrně, nenásilně. Dostatečně prohnutí ocasu způsobí, že u samců „vylezou“ pod kůží hemipenisy, takže určení je lehké.

Co nesmí jíst agama

Rostlinná potrava

Z rostlinné strany agamy dobře přijímají čínské zelí, brokolici, rukolu a polníček. Pozor na ledový salát, ten agamy nadýmá. Z toho důvodu se do jídelníčku ani nezařazuje. Naopak oblíbenou lahůdkou je pampeliška – smetánka lékařská.

Co to znamená když agama kýve hlavou

Co to znamená, když agama kývá hlavou Kývání hlavou je u agam přirozený projev chování. Objevuje se u samců i u samiček. Je to způsob, jakým se agamy mezi sebou dorozumívají.

Jak svítit Agamě

Denním světlem se snažte prosvětlit téměř celou plochu terária. Vhodným zdrojem denního světla jsou plnospektrální zářivky OSRAM BIOLUX, plnospektrální výbojky SUNLUX DAYLIGHT a širokospektrální svítidla ARCADIA LED BAR. Pokud je v teráriu více agam, může být příčinou stranění agamy před dominantnější agamou.

Co dělat když agama nechce jíst

Pokud zvíře odmítá potravu, zkusíme ho povzbudit roztokem hroznového cukru, který mu vpravíme do úst. Týdenní půst dospělé agamě neuškodí, naopak – pročistí si střeva. Pro příjem potravy je důležitá voda, zvíře odmítající potravu může být tedy dehydrované nebo to může být ovlivněno i nesprávnou teplotou v teráriu.

Jak agama pije

Agamy se obecně rády koupou, ale ne všechny. Proto nezoufejte, pokud zrovna ta Vaše není vodomil. Miska s vodou by měla být tak velká, aby se do ní agama mohla minimálně z 50 % ponořit. Agama vodu z misky nejen pije, ale do ní i vyměšuje, takže nezapomeňte misku s vodou každý den měnit.

Jak si ochočit Agamu

Ze začátku je nervózní, může kousnout nebo utéct. Celkově se však ochočuje poměrně snadno a máte-li dobrý vztah, bude s vámi ráda trávit čas. S ochočováním pomůže vložit do terária kus oděvu s vaším pachem (ale bez deodorantu!). Krmení z ruky je určitě dobrý způsob, jak agamu na sebe zvyknout.

Jak dlouho se dožívá agama vousatá

Chováme jednotlivě či ve skupince, ve které může být jen jeden samec. Dožívá se 10 – 15 let. Délka je 40 – 60 cm s ocasem.

Jak si ochočit agamu

Ze začátku je nervózní, může kousnout nebo utéct. Celkově se však ochočuje poměrně snadno a máte-li dobrý vztah, bude s vámi ráda trávit čas. S ochočováním pomůže vložit do terária kus oděvu s vaším pachem (ale bez deodorantu!). Krmení z ruky je určitě dobrý způsob, jak agamu na sebe zvyknout.

Jak probudit agamu

Zazimujeme pouze jedince nad cca 350 gramů váhy. Před zazimováním zajistíme, aby se agama dostatečně napila a vyprázdnila. Velmi dobře na toto funguje vykoupání ve vlažné vodě po dobu cca 20 – 30 minut. Uděláme to večer, aby po vykoupání měla agama možnost si hned zalézt a usnout.

Jak dlouho svítit Agamě

Doba svícení průměrně 12 hodin denně. V noci nesvítíme a to ani "nočními" světly. Je nutné vytvořit teplotní gradient, aby si agama mohla vybrat ideální teplotu podle aktuální potřeby. Navýhřevném místě je ideální rozmezí 43 – 48°C.

Proč agama škrábe na sklo

Agama je zavřená v teráriu, zběsile pobíhá kolem skleněné stěny, na niž se snaží jakoby vylézt a svými drápky škrábe na sklo. A takhle to pokračuje dokola několik minut. Agama se hlásí o pozornost, protože potřebuje na velkou a ve svém vyhřátém obydlí, kde by to rychle zasmradilo ovzduší, to přece nemůže udělat.

Co nesmí agama

Některé agamy si zamilují i květy sedmikrásek, hluchavku, jetel luční a plazivý, kopřivy či jitrocel kopinatý. Z ovoce agamy neodmítnou jablka, hrušky, banán, broskve, maliny, ostružiny, ale i meloun. Do agamí stravy rozhodně nepatří citrusy, jelikož odvápňují. I zeleninou lze agamám zpestřit stravování.

Jak často měnit písek Agamě

Jelikož agamy sem tam písek pozřou, je velmi důležité, aby nebyl křemičitý. Křemičitý písek je ostrý a po pozření by agamě mohl způsobit zdravotní problémy. U mláďat je lepší (opět z důvodu případného pozření) využívat písek jemné zrnitosti. Písek stačí kompletně měnit zhruba jednou za půl roku.

Jak mazlit agamu

Polopouštní terárium

Mistička s vodou pro svlažení a pití, ale jinak rosení a vlhkost není žádoucí. Teplota kolem 20- 35°C s nočním poklesem, lokálně (pod lampou) až 40-50°C. Osvětlení musí splňovat teplo, světlo a zdroj UV záření, čili jedna lampa musí být speciální UV (jinak agama začne chřadnout a uhyne).

Jak ochočit agama

Ze začátku je nervózní, může kousnout nebo utéct. Celkově se však ochočuje poměrně snadno a máte-li dobrý vztah, bude s vámi ráda trávit čas. S ochočováním pomůže vložit do terária kus oděvu s vaším pachem (ale bez deodorantu!). Krmení z ruky je určitě dobrý způsob, jak agamu na sebe zvyknout.

Co mají rádi agamy

Ze živočišné stravy má agama vousatá ráda především:cvrčky – domácí a banánový lze koupit ve zverimexu.sarančata – stěhovavé a všežravéčervy – hlavně larvy brouků potemníkůšváby.moučné červy.žížaly.kobylky.

Co znamená když agama hrábě

Pozor: Agamy občas hrabou, což se týká především samic v období snůšky. Ty mohou i týden zkušebně hrabat na různých místech v teráriu a hledat správné místo pro svou snůšku. Jestliže je dno terária z drsného materiálu, agama si o něj při hrabání obrušuje drápky.