Jak funguje arteterapie
Arteterapie je psychoterapeutická práce s využitím výtvarné tvorby klienta jako prostředku k sebepoznání a cesty psychického posunu a rozvoje. Samotný proces výtvarné tvorby a vzniklý výtvarný artefakt je významný prožitkový kanál pro pohled do vlastního psychického nitra.
Archiv
Co to je arteterapie
Česká arteterapeutická asociace definuje arteterapii jako: "léčebný postup, který využívá výtvarného projevu jako hlavního prostředku poznání a ovlivnění lidské psychiky a mezilidských vztahů. Někdy bývá přiřazována k psychoterapii a jejím jednotlivým směrům, jindy je pojímána jako svébytný obor.
Co je to Receptivní arteterapie
Receptivní arteterapie
V tomto typu arteterapie se pracuje s již vytvořeným artefaktem. Klient tudíž není aktivně zapojen do tvůrčího procesu. Příkladem může být například návštěva galerií, prohlížení uměleckých fotografií a mnoho dalších. Arteterapeutický proces pak závisí na tom, jak umění na klienta působí.
Kde studovat arteterapii
Druhou disciplínou arteterapie je samotná tvůrčí činnost jako léčebný proces. Obor arteterapie můžete v České republice studovat hlavně na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích.
Archiv
Kdo je Arteterapeut
Arteterapie je tedy obor využívající výtvarný projev jako hlavní prostředek poznávání a ovlivňování lidské psychiky ve směru redukce psychických či psychosomatických obtíží a redukce konfliktů v mezilidských vztazích. Výtvarné tvořivé aktivity mají podporovat zdraví a podpořit léčení.
Kdo je pracovní terapeut
PRACOVNÍ TERAPEUTY
zavádí nové metody pracovní terapie a vykonává činnosti na úseku pracovní terapie při výkonu řemeslných činností s cílem vytvářet, upevňovat a prohlubovat začlenění do společnosti a posilovat soběstačnost a spolupůsobení terapeutických intervencí.
Jak se stát Arteterapeutem
Obecnou podmínkou pro přijetí ke studiu v tomto bakalářském studijním programu je dosažení středního vzdělání s maturitní zkouškou, další podmínky pro přijetí jsou specifikovány Vyhláškou o přijímacím řízení pro příslušný akademický rok.
Co to je Logoterapie
Co je to logoterapie Logoterapie se řadí k takzvaným humanistickým a existenciálním proudům psychoterapie. Tento směr psychoterapie se zabývá fyzickými, psychickými a spirituálními aspekty člověka. Logoterapeutická léčba vychází z předpokladu, že největší psychické utrpení člověka je způsobeno absencí smyslu.
Co dělá pracovní terapeut
Cílem pracovní terapie je celkové zlepšení kvality života člověka s postižením. Většinou jde o prevenci nebo odstranění některých poruch (porucha chování, neklid, apatie), o zlepšení zdravotního stavu a především o psychickou pohodu.
Co je pracovní terapie
Pracovní terapie – ergoterapie je lékařem předepisovaná činnost pro tělesně, duševně nebo i smyslově postižené osoby. Ergoterapii vede erudovaný ergoterapeut / pracovní terapeut.
Co je to Dereflexe
Další technika využívána v logoterapii je tzv. dereflexe. Pokud pacienti sami sebe příliš pozorují (hyperreflexe) a tím si brání bezprostředně prožívat, oč jde, používá se logoterapeutická technika dereflexe. Místo toho, aby pacienti sami sebe pozorovali, musí na sebe zapomenout.
Co je paradoxní intence
PARADOXNÍ INTENCE. Metoda PI spočívá v cílené a na příznak zaměřené změně postoje. Mobilizuje schopnost sebeodstupu tím, že člověka vyprošťuje z domnělého podřízení činitelům, které jeho potíže vyvolávají. Staví ho do psychologicky působivé aktivní opozice vůči nim a tím ho jejich nadvlády zbavuje.
Kdo může dělat terapeuta
Psychoterapeut – může jít o psychiatra, psychologa nebo absolventa příbuzného oboru, který získal terapeutické vzdělání na jednom z akreditovaných institutů. Poskytuje terapeutické služby, to znamená, že dlouhodobě a systematicky vede rozhovory s klienty, kteří řeší vážnější nebo méně vážné psychické potíže.
Jaké vzdělání musí mít terapeut
Jeho výhodou je vedle profesní prestiže to, že může sám pracovat na pojišťovnu a také vám jako jediný psycholog může oficiálně udělit diagnózu. Psychoterapeut je zpravidla absolvent minimálně bakalářského studia jakéhokoliv humanitního oboru a psychoterapeutického výcviku.
Jaký je rozdíl mezi terapeutem a psychologem
Mnoho psychologů má vlastní praxi. Klinický psycholog pomáhá s diagnostikou a léčbou psychicky nemocných, může poskytovat poradenství nebo se věnovat terapii. Psychoterapeut – může jít o psychiatra, psychologa nebo absolventa příbuzného oboru, který získal terapeutické vzdělání na jednom z akreditovaných institutů.
Jak se připravit na první terapii
Možná vás bude zajímat, jak s psychoterapeutem mluvit. Proto je dobré první setkání využít k tomu klást terapeutovi otázky, které vás zajímají, a případně taky sdílet své představy a očekávání. Přeci jen je to člověk, kterému možná budete otevírat i části své duše, které neznají ani vaši blízcí.
Kdy zajit na terapii
„Čas na psychoterapii je, když se už delší dobu probouzíte s pocitem marnosti, nespokojenosti. Čas na psychoterapii je, když přemýšlíte, proč vám váš vztah opět nevyšel. Když máte vztek, smutek, prázdnotu, strach, nespokojenost – různé stavy, které vás obtěžují a pro které nemáte vysvětlení.
Jak se pozná Kdy jít k psychiatrovi
U těžkých a chronických stavů, při halucinacích; je-li člověk nebezpečný sám sobě nebo svému okolí; anebo tehdy, když cítí, že daný problém sám nervově bez léků nezvládne, je na místě navštívit psychiatra.
Jak často se chodí na terapii
To, jak často máme chodit na terapii je proto velmi individuální. Obecně se doporučuje frekvence 1x za 2-3 týdny.
Jak poznat dobrého terapeuta
Respektuje vás a nesoudí vás
Řada lidí, kteří přicházejí do terapie, se setkala s tím, že je někdo posuzoval, případně jim dával „dobré rady“ či zaručené návody. Dobrý terapeut vás soudit nebude a také šetří radami. Místo toho nabídne empatii, porozumění, přijetí a provázení.
Jak často chodit na terapii
To, jak často máme chodit na terapii je proto velmi individuální. Obecně se doporučuje frekvence 1x za 2-3 týdny. Tato frekvence se ukazuje jako vhodná doba, kdy si klient pomalu zpracuje všechny informace a děje, které se na terapii odehrály.
Jak poznat špatného psychologa
Špatný psychoterapeut
Pokud mu „něco nesedí“ již na začátku, necítí se komfortně, pociťuje nedůvěru, není vhodné do terapie s tímto psychoterapeutem vstupovat a lepší je nechat si doporučit jiného nebo ho sám vyhledat. Samozřejmě lze z terapie z tohoto důvodu odstoupit i později.
Na co se ptá psychiatr
Lékař se bude vyptávat na rodinnou i osobní anamnézu, včetně informací, zda někdo z rodiny trpěl duševním onemocněním nebo jak se vyrovnáváme se zátěžovými situacemi. Dále bude psychiatr zkoumat, kdy se objevily psychické obtíže a jak se projevují.
Kdy se nechat hospitalizovat na psychiatrii
Obvykle jde o zhoršení onemocnění, ohrožení zdraví nebo života dotyčného, nebo jiné osoby a o situace, kdy pacient nemá zázemí vhodné pro léčbu, nebo nejsou podmínky na to, aby se o něj nejbližší okolí postaralo.
Co řešit na terapii
Neexistuje ani seznam témat, který by vám řekl, co řešit na psychoterapii a co ne. Nejdůležitější je to, jak danou situaci prožíváte vy sami. Dva lidé mohou stejnou životní událost prožívat diametrálně jinak, v souvislosti s jejich dosavadními zkušenostmi, rodinným zázemím nebo temperamentem.