Jak probíhá odbavení na letišti?

Jak probíhá odbaveni

Pracovníkovi aerolinky předložíte svou letenku a cestovní doklad. Ten vám na oplátku vydá palubní lístek. Následuje odevzdání zavazadel do podpalubí (alias odbavená zavazadla, typicky větší kufry). Pracovník na přepážce zavazadlo zváží a nalepí na něj údaje o letu.
Archiv

Jak probiha odbavení na letišti

Odbavení

Zde předložíte cestovní doklad, na jehož základě vám vystaví palubní lístek. Letenkou se budete prokazovat na několika místech, včetně letadla, tak ho pečlivě střežte. Zároveň zde odevzdáte svůj velký kufr, který bude přepravován v podpalubí.
Archiv

Jak dlouho trva odbaveni

Jak dlouho trvá odbavení na letišti

Počítejte s tím, že musíte být 2,5 hodiny před odletem na letišti, ve frontě můžete čekat 30-60 minut, pak kontrola příručních zavazadel, co si berete na palubu, ale když nepřijdete poslední do fronty, maximálně do hodiny byste vše měli zvládnout.
Archiv

Na co si dát pozor při cestě letadlem

Nestresujte se zbytečně a buďte v klidu. Před cestou se dodatečně vyspěte, dorazte už na letiště včas bez zbytečných zmatků, pijte (protože létání dehydratuje), a klidně se i najezte (protože některé aerolinky včetně Travel Service vám jídlo nedají vždy). Samozřejmě se nepřecpěte, pozor také na nadměrnou plynatost.

Co je potreba k odbaveni na letišti

Poté, co dorazíte na letiště, zjistěte na tabuli odletů čísla odbavovacích přepážek (check-in) pro svůj let a zavazadla – pokud máte něco k odbavení. Připravte si občanský průkaz nebo cestovní pas, vytištěnou letenku, případně vízum. Odbavte zavazadlo u dané přepážky. Přejděte k bráně bezpečnostní kontroly.

Jak zabalit léky do letadla

Všechny léky (které jsou nezbytné během cesty) můžete přepravovat bez omezení objemu a množství balení, vždy je však nutné je nahlásit pracovníkům bezpečnostní kontroly. Vždy doporučujeme mít u sebe předpis od lékaře nebo potvrzení od zdravotnického zařízení, o které vás mohou požádat pracovníci bezpečnostní kontroly.

Co kontroluji na letišti

Zváží a označí vám zavazadlo a vytiskne palubní vstupenku. S ní a vaším palubním zavazadlem se už můžete vydat na letištní kontrolu. Tam zkontrolují, že nepřevážíte nic nebezpečného a zakázaného (zbraně, ostré předměty, tekutiny nad 100 ml a jiné). Za kontrolou opět budete potřebovat obrazovku či odletovou tabuli.

Jak brzy před odletem být na letišti

Jak dlouho být na letišti před odletem Většina leteckých společností doporučuje rezervu alespoň 2,5 až 3 hodiny. To se samozřejmě může lišit v závislosti na vytíženosti letu a velikosti letiště. Například Emiráty na svých stránkách doporučují rezervu až 6 hodin.

Kdy je nástup do letadla

Kdy se dostavit na letiště

Na letiště se vždy dostavujte alespoň 2 – 3 hodiny předem, protože si vás může vybrat namátková kontrola, nebo můžou být opravdu velké fronty a můžete tak ztratit klidně několik hodin, díky čemuž vám ve výsledku může uletět letadlo.

Co se nesmí vzít na palubu letadla

kyseliny, žíraviny, hořlaviny, žhavící zapalovače, toxické, infekční nebo radioaktivní látky, obranné a paralyzující spreje a jiné dráždivé látky, spreje, tlakové nádoby (kromě lékařských a kosmetických potřeb), plyny.

Co nesmí být v kufru v letadle

„V odbavených zavazadlech se nesmí převážet žádné zakázané předměty, zbraně, výbušniny ani jejich imitace,“ vysvětluje Kateřina Pavlíková z Letiště Praha. Naopak veškerá elektronika (tablety, notebooky, fotoaparáty a další), powerbanky a lithiové baterie či elektronické cigarety patří pouze do příručního zavazadla.

Co je check-in v letadle

Check-in neboli odbavení je potvrzení aerolince, že opravdu poletíte na palubě daného letu. Dopravce během check-inu získá přesné informace o vašem jméně, datu narození a číslu pasu a na jejich základně vám vystaví platnou palubní vstupenku.

Co nesmím mít v kufru do letadla

kyseliny, žíraviny, hořlaviny, žhavící zapalovače, toxické, infekční nebo radioaktivní látky, obranné a paralyzující spreje a jiné dráždivé látky, spreje, tlakové nádoby (kromě lékařských a kosmetických potřeb), plyny.

Kam dát nabíječku v letadle

Na palubu si s sebou vezměte všechny hodnotné a křehké předměty jako šperky, fotoaparát, elektronická zařízení (mobilní telefon, notebook), nabíječky a adaptéry. Tyto předměty budete muset spolu s balíčkem tekutin při kontrole vybalit. Proto je mějte zabalené a připravené úplně nahoře.

Co se nesmí dát do kufru do letadla

V zapsaných zavazadle je zakázáno přepravovat výbušniny, plyny, hořlavé kapaliny a látky, toxické a infekční látky, radioaktivní materiál, peroxidy, žíraviny a paliva. Podrobný soupis zakázaných předmětů doporučujeme ověřit před odletem u letecké společnosti a/nebo u provozovatele letiště.

Co vyndat při kontrole na letišti

Při balení příručního zavazadla myslete na to, že na bezpečnostní kontrole z něj budete muset vyjmout větší elektroniku a sáček obsahující tekutiny, aerosoly a gely. Při bezpečnostní kontrole můžete mít prázdnou lahev na nápoje. Po celém letišti máme desítky fontánek s pitnou vodou, kde můžete svoji lahev doplnit.

Jak dlouho před odletem je mozne se odbavit

Jak dlouho být na letišti před odletem, když jste se odbavili online a nedáváte zavazadla do podpalubí Postačí rezerva cca 1,5 h. Online odbavení se provádí přes aplikaci nebo webové stránky letecké společnosti. K dispozici bývá zpravidla 48 až 24 hodin před plánovaným časem odletu.

Jak zjistit gate

Někdy je tento údaj přímo na palubní vstupence, pak stačí hledat to správné číslo. Gate je většinou označený písmenem G a následuje číslo. Letiště jsou značená vždy jednoduše a nad hlavou všude uvidíte šipky kam jít. U vaší odletové brány už jen počkáte, až začne nástup do letadla (boarding).

Co do kabelky do letadla

Proto, pokud cestujeme s příručním zavazadlem, musí se do něj dámské kabely, aktovky, složky a jiné vejít. Výjimkou je cestování s leteckou společností Ryanair, u které je dovoleno vzít si s sebou na palubu malou kabelku o rozměrech 40 x 20 x 25 cm.

Co nepatří do kufru

V příručních zavazadlech je zakázáno přepravovat zbraně, výbušniny, hořlaviny, chemické a toxické látky, tekutiny a gely. V zapsaných zavazadle je zakázáno přepravovat výbušniny, plyny, hořlavé kapaliny a látky, toxické a infekční látky, radioaktivní materiál, peroxidy, žíraviny a paliva.

Co se nesmí do kufru

V příručním zavazadle nesmí být:bodné a sečné předměty.zbraně a střelné zbraněstřelivo.nože.hračky, které se podobají reálným zbraním.ohrožující předměty.výbušniny.toxické látky.

Jak zjistit Gate na letišti

Někdy je tento údaj přímo na palubní vstupence, pak stačí hledat to správné číslo. Gate je většinou označený písmenem G a následuje číslo. Letiště jsou značená vždy jednoduše a nad hlavou všude uvidíte šipky kam jít. U vaší odletové brány už jen počkáte, až začne nástup do letadla (boarding).

Co si nebrat do letadla

kyseliny, žíraviny, hořlaviny, žhavící zapalovače, toxické, infekční nebo radioaktivní látky, obranné a paralyzující spreje a jiné dráždivé látky, spreje, tlakové nádoby (kromě lékařských a kosmetických potřeb), plyny.

Co se stane kdyz se nestihne letadlo

✈ Když to uletí

Pokud by další letadlo letělo až za dlouho, aerolinka se o vás na své náklady postará. Dostanete jídlo a pití, většinou v podobě poukázek do letištních restaurací, v případě delšího čekání i hotelový pokoj včetně taxíku k hotelu a pak zase zpátky z něj.

Co se nesmí brát na palubu letadla

Obecně nesmíte v příručním zavazadle přepravovat všechno, co by mohlo ohrozit vaše spolucestující: výbušné hořlavé, chemické anebo jedovaté látky. Dále zbraně a výbušniny (včetně jejich imitací) a paralyzující spreje. A na seznam zakázaných předmětů patří i jednorázové zapalovače.