Jak často se provádí revize komínu
Komín je třeba nechat odborně zkontrolovat minimálně 1× ročně, nicméně četnost kontrol se odvíjí od druhu paliva, které používáte. Pevné palivo (např. topení v krbových kamnech) – kontrola by měla proběhnout 2× ročně. Kapalné palivo – kontrola 1× ročně.
Archiv
Kdo platí revizi komínu
Čištění kotle a revize, ať už kotle, komínů či elektřiny spadá pod běžnou údržbu bytu a hradí ji nájemce.
Co je potřeba k revizi komínu
Pro kladnou revizi, například pro kolaudaci, je nutné od majitele stavby zajistit tyto dokumenty:Typ a označení výrobku (komínu) nejdůležitější u nového systémového komínu.CE prohlášení o shoděProjekt a jeho dodržení – technologický postup.Jméno stavaře (stavební firmy), která komín stavěla.
Kdy se provádí revize komínu
Revizi komína budete potřebovat v následujících situacích:
před výměnou spotřebiče paliv, po komínovém požáru nebo při vzniku trhlin nebo podezření na vznik trhlin ve spalinové cestě.
Archiv
Jak poznat špatný tah komína
V komíně je špatný tah, když:
teplotní rozdíl je moc malý, např. když je komín špatně izolovaný
Jak se frézuje komín
Komín se frézuje od spodní části (základu) směrem nahoru. Odfrézovaný materiál padá dolů a následně se vybírá komínovými dvířky (obdoba vybírání sazí), nebo je odsáván průmyslovým vysavačem. Rychlost frézování je závislá na materiálu, z kterého je komín postaven a pohybuje se v rozmezí 1-2 metry za hodinu.
Jak dlouho platí revize komínu
Obecně však platí, že kontrolu komínu musí kominík provést alespoň jednou ročně.
Jak dlouho trvá vložkování komínu
Celý proces tedy trvá 1 – 2 dny, ovšem vzhledem ke zkušenostem, technologii a specializovanému vybavení i toto vložkování provádíme v co nejkratší době a tak, aby došlo k co nejmenšímu narušení komfortu uživatele.
Jak vyčistit komín zespodu
Komínovými dvířky – a to pokud nelze provést čištění žádným z předešlých způsobů, může se komínový průduch vyčistit zespodu komínovými dvířky vybíracího, revizního otvoru nebo přes sopouchy po demontáži kouřovodů spotřebičů napojených na komín. Tady je vhodné použít komínové štětky a kartáče.
Proč Dehtuje komín
Při poklesu teploty spalin pod rosný bod dochází v komínu ke vzniku kondenzátu, který za přítomnosti uhlíku a uhlovodanů obsažených ve spalinách, vytváří směsi a sloučeniny, které se obecně nazývají dehet.
Jaký průměr komínu pro krbová kamna
Obecně platí, že větší průměr třívrstvého izolovaného komínu vykazuje lepší tahové vlastnosti. Při výběru komínu pro připojení spotřebiče na tuhá paliva, ( kotel, krbová kamna, krb apod.), doporučujeme zvolit průměr 180 – 200 mm. Tedy průměr větší než je 160 mm. Vždy dbejte na zajištění dostatečně vysokého tahu.
Jak dlouho trvá frézování komínu
Postup frézování
Komín se frézuje od spodní části směrem nahoru. Odfrézovaný materiál padá dolů a následně se vybírá komínovými dvířky (obdoba vybírání sazí). Rychlost frézování je závislá na materiálu, z kterého je komín postaven a pohybuje se v rozmezí 1-3 metry za hodinu.
Kdy je třeba frézovat komín
Kdy frézování využiji Jestliže potřebujete zvětšit vnitřní rozměr komína – např. pro zlepšení tahu komína, nebo chcete připojit spotřebič o vyšším výkonu, než umožňuje stávající komín, nebo jestliže stávající komín je netěsný a je nutné komín vyvložkovat na stejný vnitřní rozměr jako je stávající.
Jak poznat Vyvložkovaný komín
Kdy je třeba komín vyvložkovat
Když je tah komína špatný. Když je v místnostech cítit zápach spalin. Když je komínový průduch ve špatném technickém stavu, který neodpovídá předpisům. Když je původní komínový průduch a nebo vložka na konci své životnosti.
Proč se frézuje komín
Ovšem i v případě zachování průměru komínu bývá potřeba frézovat − aby se do průduchu dala vložka stávajícího průměru zasunout. Stěny komínového průduchu se frézováním vyčistí − fréza je zbaví nánosu dehtu. Odborník může doporučit frézování i proto, aby se zvýšil tah příliš nízkého komínu.
Jak dlouho platí revize komínů
Obecně však platí, že kontrolu komínu musí kominík provést alespoň jednou ročně.
Jak poznat ucpaný komín
Komín netáhne. Topíte-li pevnými palivy, při přikládání cítíte kouř. Používáte-li plyn, zamlžují se okna a vzduch je plný typického zápachu. Pak je s komínem něco špatně.
Jak rozpustit dehet v komíně
Dehet z kotle většinou mechanicky odstranit kartáčem ani škrabkou nejde. Námi ověřený způsob je SADPAL. SADPAL je zelený, nevýbušný a nehořlavý mix anorganických solí, které se od 650°C rozkládají na látky, které mají katalytické vlastnosti. Saze a dehet v komíně se vysuší, odsypávají se a odcházejí spolu s kouřem.
Co se stane když chytnou saze v komíně
Urychleně odstraňte veškerý hořlavý materiál z blízkosti komínového tělesa. Zavolejte na linku 150 nebo 112. Požár v komíně nikdy nehaste vodou, mohlo by dojít k jeho popraskání nebo i výbuchu. Do příjezdu hasičů je možné krotit plameny vhazováním písku vymetacími dvířky nebo ze střechy do komína.
Jak zvýšit komín
Jak zvýšit tah komínu Pokud komín z jakékoli příčiny ztratí tah, je možné jej účinně zvýšit instalací komínového ventilátoru. Komínové ventilátory se standardně instalují dvěma způsoby: komínový ventilátor je umístěn na spodním okraji komínu u sopouchu a v komínu tak vyvozuje přetlak.
Jak hluboké základy na komín
Pokud se rozhodujete pro stavebnicový komínový systém (nejčastěji ve složení tvárnice+izolace+vložka), je pod tento nutné připravit základ o rozměru 500x500mm, do zámrzné hloubky. Pokud stavíte komín dvouprůduchový, rozměr základu by měl být alespoň 500x1000mm.
Proč se Vložkuje komín
Při frézování je možné odebrat až 1/3 komínového zdiva. Po vlastním vyfrézování se musí komín vyvložkovat, aby nedocházelo k pronikání spalin stěnou zděného komína.
Jak dlouho vydrží vložka v komíně
Komín není nutné bourat, vložky se spouštějí shora. Ubourává se pouze část v místě vyústění kouřovodu od spotřebiče do komína a u paty komínového tělesa. Nejoblíbenější jsou vložky z keramiky nebo plechu. Životnost ocelové vložky je patnáct let, keramické vložky slouží až 30 let.
Kdy je potřeba vyvložkovat komín
Kdy je třeba komín vyvložkovat
Když je tah komína špatný. Když je v místnostech cítit zápach spalin. Když je komínový průduch ve špatném technickém stavu, který neodpovídá předpisům.
Jak si vyčistit komín
Komín čistíme tak, že provaz se strojkem a nebo tyč s kartáčem pomalu spouštíme dolů, při čištění zdola naopak vytlačujeme kartáč nahoru. Postupně přidáváme jednotlivé díly tyče, čímž ji postupně prodlužujeme. Čistíme-li z komínových dvířek, vymeteme nejprve horní a poté až dolní část komína.