Jak správně recyklovat
Modrý kontejner slouží k vyhazování papíru, žlutý je na plasty, do hnědého kontejneru dávejte biologický odpad. Nápojové kartony můžete v některých obcích házet do žlutého kontejneru, jinde na ně mají speciální nádoby. Elektroodpad patří do specializovaných kontejnerů nebo na ekodvůr.
Kam patří alobal odpad
Do kontejnerů na kovy patří drobnější kovový odpad, který lze skrz otvor bez problémů prostrčit – typicky plechovky od nápojů a konzerv, kovové tuby, alobal, kovové zátky, víčka, krabičky, hřebíky, šroubky, kancelářské sponky a další drobné kovové odpady.
Archiv
Kam vyhodit obal od Nivei
Obaly od laků na nehty
Když se nám podaří zcela spotřebovat její obsah, prázdnou ji vytřídíme do barevného kontejneru na sklo. Někdy se ovšem stane, že na lak zapomeneme, tak nějak nám zatuhne a už prostě není OK; vždy pak vyhazujeme lahvičku se zbytkem obsahu do směsného odpadu!
Kam recyklovat molitan
Molitan. Jakkoliv plastově a uměle se tváří, do plastu k recyklaci nepatří. Malé množství můžete dát do směsného odpadu, větší patří do sběrného dvora.
Proč třídíme odpad
Napomáháme šetřit primární zdroje surovin, energii a životní prostředí. Umožňujeme jejich další zpracování (recyklaci). Pokud se odpady nevytřídí už při svém vzniku, tak jejich recyklace není možná.
Co nepatří do plastů
Co NEPATŘÍ do kontejneru PLASTYJednorázové pleny.Bakelity.Laminované pryskyřice.Molitany.Obaly od maziv a olejůLahve od stolních olejůZnečištěné plasty (např. zbytky potravin, chemikáliemi, oleji)Novodurové trubky.
Kam dát staré nádobí
Nádobí, které je potažené vrstvou, jako je například teflon, nebo je kovové, je zapotřebí odvézt do sběrného dvora nebo odložit do velkokapacitních kontejnerů. V případě, že je nádobí stále funkční, zkuste obvolat různé charity nebo azylové domy, zda o něj nebudou mít zájem.
Jak recyklovat konzervy
Do (nejčastěji) šedé nádoby na třídění kovů rozhodně patří:
prázdné nápojové plechovky; prázdné konzervy.
Jak recyklovat obal od másla
Mastný tvrdý papír můžete zkompostovat, spálit v kamnech či na táboráku nebo samozřejmě vyhodit do koše. Hliník patří do kontejneru na kovové odpady.
Kam patří krabice od pizzy
Krabice od pizzy a grilovací marinády
Krabice od pizzy patří do běžné popelnice na směsný odpad. „Je to z toho důvodu, že papír nasákne omastkem a pro další recyklaci není vhodný. Stejně by spotřebitelé měli postupovat i v případě znečistěných polystyrenových obalů na jídla rozvážená z restaurací.
Kam s plechovkou od piva
Patří do kontejneru na třídění kovů. Aby ale bylo jasno hned na začátku – rozumíme lehkých kovů a nefalšovaným králem lehkých kovů je hliník! Železo a další barevné kovy patří do sběrných surovin nebo do sběrných dvorů. O tom, jak se sbírají u vás, se v případě nejistoty informujte ideálně na obecním úřadě.
Kam s Rozbitym zrcadlem
Velmi často lidé bohužel do skla vyhazují i věci, které tam nepatří. Dokonalým příkladem jsou zrcadla. Ta sice jsou skleněná, ale obsahují i reflexní vestu s kovovými příměsemi, proto je musíte hodit do směsného odpadu.
Proč bychom měli recyklovat
Recyklací odpadu také pomůžete ušetřit značné množství energie a přispějete ke snížení produkovaného CO2. Vždy je snazší vyrobit novou věc ze správně vytříděného odpadu než vyrábět z primárních surovin novou. Třeba taková sportovní fleecová bunda je 100% recyklátem.
Co to je recyklace odpadu
Recyklace je proces nakládání s odpadem, který vede k jeho dalšímu využití. Jedná se o opětovné cyklické využití odpadů a jejich vlastností jako druhotné suroviny ve výrobním procesu. V procesu recyklace tedy jde o opakované (cyklické) uvedení materiálu zpět do výrobního cyklu, odtud pak název tohoto procesu.
Které plasty se nedají recyklovat
Do kontejneru na plasty patří většina plastových obalů, se kterými se setkáme. Výjimku tvoří obaly od olejů (museli bychom je pečlivě vymýt), silně znečištěné obaly, obaly od nebezpečných látek, obaly od chemikálií. Do kontejneru na plasty dále nepatří PVC, podlahové krytiny, novodurové trubky a koberce.
Kam se hází krabice od mléka
Do oranžového (není-li ve Vaší lokalitě specifikováno jinak) vhazujte: Krabice od mléka, džusů, laciného vína, a to jakýchkoli velikostí, barev a tvarů. Jinými slovy všechno, co nese označení C/PAP, 81 nebo 84. Někde je možno vhazovat nápojové kartony do kontejnerů na papír.
Kam s přebytečným nádobím
A co s nepotřebným kuchyňským nádobím a náčiním Z dobročinných obchodů můžete nádobí a kuchyňské náčiní donést do obchodu Domova Sue Ryder, Cesta domů nebo obchodu MOMENT ČR. Keramiku, sklo a porcelán můžete darovat v obchodech nadace Veronica, hospice Jordán, Dobroděj či Naděje.
Co se starou pánví
Pánve, hrnce, pekáče
Staré kuchyňské nádobí je nejvhodnější odvézt do sběrného dvora.
Kam se vyhazuji plechovky od piva
Hliníkové plechovky a nápojové obaly patří do žlutých kontejnerů na plasty.
Kam vyhodit obal od koření
Tyto kombinované obaly není možné materiálově recyklovat, patří tedy do směsného odpadu (např. „kombinované“ sáčky typické pro kávu, polévky, koření, instantní těstoviny atd.).
Kam vyhodit obal od paštiky
Materiály z bioplastů je tedy vhodné vyhazovat do kontejneru na směsný odpad.
Kam vyhodit plný deodorant
Šedé kontejnery jsou určeny pro sběr prázdných nápojových plechovek, ale je možné do nich odložit i konzervy, tuby, kovové uzávěry nebo víčka. Tlakové obaly například od deodorantů, u kterých hrozí vznícení, podle Many patří na sběrný dvůr.
Kam vyhodit deodorant
Kontejnery na kovy mají zpravidla šedou barvu. Patří do nich plechovky od nápojů, konzervy, hliníková víčka od jogurtů, alobal, běžné drobné kovové předměty (hřebíky, šroubky atp.). Lze vhazovat i zcela vyprázdněné kovové nádobky od deodorantů, pěny na holení a jiných tlakových nádob.
Jak recyklovat plechovky
Nápojové plechovky nelze pouze přetavit.
Nápojové plechovky třídíme (spolu s ostatním drobným kovovým obalovým odpadem) buď do šedivých kontejnerů, nebo je odvážíme do sběrných dvorů. Při třídění se pokoušíme dbát na to, abychom z plechovek odstranili plastové komponenty, které komplikují zpracování.
Kdy uklidit rozbité zrcadlo
Střepy sice znamenají štěstí, ale dlužno podotknout, že jak které. Rozbité zrcadlo sice také přináší spoustu střepů, ale se zcela opačným efektem. Pověra o sedmi letech neštěstí je známá zřejmě už od středověku.