Jak vykřesat oheň
Kromě moderního Firesteelu, lze vykřesat jiskru na oheň také metodami dosti extrémními. Například dvěma kameny, což používali naši předci v době kamenné a ještě poměrně nedávno také Inuiti a domorodci v okolí Ohňové země. Dále pak také metoda křesání ohně o bambus používaná kdysi v Indočíně.
Archiv
Jak rozdělat oheň bez zapalovače
Pro nouzové rozdělání ohně se dá použít firesteel, což je tyčinka ze slitiny železa s dalšími kovy (podobně jako je kamínek do zapalovače slitinou železa a ceru). O firesteel nejčastěji křešeme kouskem pilky na železo nebo tupou stranou nože. Jde to ale i skleněným nebo porcelánovým střepem.
ArchivPodobné
Jak zapálit oheň v kamnech
Odborníci rádi mluví o zatápění „top down“ a „bottom up“. To znamená, že začnete zapalovat hranici buďto nahoře, nebo zespoda. My dáváme přednost způsobu „top down“, tedy „shora dolů“. Vzniká tak méně sazí a popela, vzduch má lepší přístup k plamenům a první nálož dřeva déle vydrží.
Archiv
Jak Rozdelat ohen bez papiru
Jedním z nejsnadnějších způsobů jak rozdělat oheň je samozřejmě použití zapalovače nebo sirek. Benzínový zapalovač je spolehlivý, zvláště originální výrobky firmy Zippo. U neznačkových zapalovačů hrozí poměrně rychlá ztráta jeho náplně, takže můžeme zůstat na holičkách v ten nejméně vhodný okamžik.
Archiv
Jak se rozdělával oheň
Jak rozdělat oheň třením dřev s pomocí klasického luku, křesáním nebo třením bez luku pomocí orobince. Dosud není jasné, kterým způsobem v pravěku rozdělávali oheň dříve. Mohlo to být třením dřev, ale důkazy v archeologických nálezech schází, protože se zpravidla dřevo nedochová.
Jak Indiáni rozdělávali oheň
Nový fígl spočíval v tom, že pod masem začali rozdělávat malé ohně, jejichž žár a zejména kouř mu dodával nejen trvanlivost, ale i zajímavé aroma. Další prameny upřesňují, že velká rodina Aravaků, do nichž indiánský kmen Taino spadal, začala maso opékat na roštu ze syrového dřeva.
Jak v přírodě rozdělat oheň
Při rozdělávání ohně v přírodě ohniště bezpečně oddělte od okolního prostředí – např. obložením kameny, obsypáním pískem, vyhloubením zeminy apod. V případě větších vater je vhodné ohniště oddělit až metr širokým pruhem, který bude zbavený veškerých hořlavin.
Jak udržet oheň
Ohniště musí být vzdálené minimálně padesát metrů od okraje lesa a také dostatečně daleko od hořlavých objektů (například od stohu slámy). Zároveň by měl být oheň chráněný před větrem. Nejprve ohniště oddělte od okolí, například kameny nebo pískem, případně jej umístěte do vyhloubeniny v zemi.
Jak udržet oheň přes noc
Jak přes noc
Mnoho lidí se snaží dosáhnout toho, aby jim kamna hořela celou noc. To není ve většině případů možné. Jediné, co můžete udělat je dát při posledním přikládání větší polena, která pak vydrží hořet zhruba tři hodiny. Nesnažte se omezovat přívod vzduchu.
Jak daleko od lesa rozdělat oheň
Posezení u táboráku, ať už na zahradě nebo ve volné přírodě, má svá bezpečnostní pravidla, která je potřeba dodržovat: zvolte vhodné místo pro ohniště, to by mělo být vzdáleno nejméně 50 m od okraje lesa a 100 m od stohu, v dostatečné vzdálenosti od budov a věcí, které se mohou vznítit.
Jak rozdělat oheň za mokra
Větší kousky a větve bude třeba možná i osekat sekerkou / nožem / mačetou, abyste se dostali k suchému jádru. Větší a mokré třísky budete muset tak dlouho rozsekávat a půlit, až tam bude co nejméně vody.
Jak se ve středověku rozdělával oheň
Obrovský přínos měl oheň pro výrobu pokročilých nástrojů, bez něj nebylo získávání a zpracování kovů vůbec myslitelné. Řízené žháření zase přineslo pokroky do zemědělství. Oheň umožnil vypalování pevnější keramiky a dal později vzniknout pečivu. Pokročilejší technologie rozdělávání ohně využívaly jisker.
Jak rozhořet oheň
Využít můžete větší kus kůry, větší klacky, pařez nebo větší kámen. Jakmile se vám podaří oheň dostatečně rozhořet, můžete začít přidávat větší kusy dřeva. Další dřevo si vždy rozprostřete kolem ohně a postupně ho sušte, aby lépe hořelo.
Co do kamen na noc
Dřevěné pelety jako moderní a efektivní topivo!
Dřevní zbytky se lisují pod vysokým tlakem do tvaru válečků, které jednoduše přiložíte do krbových kamen. Pelety jsou velmi vhodné například na zatápění během noci – vydrží hořet velmi dlouho. Jedná se o ekologický a efektivní způsob topení.
Kde se nesmí rozdělávat oheň
Oheň se nesmí rozdělávat ve vzdálenosti menší než 50 m od lesa. Nesmí se rozdělávat také v blízkosti hořlavých předmětů a zemědělských kultur. Na soukromém pozemku byste měli mít souhlas vlastníka. Samosprávy někdy regulují rozdělávání ohně místní vyhláškou, zvláště v období sucha, kdy hrozí vznik požáru.
Jak Rozdelat oheň ve vlhku
Zrychlená (a pracovně rozhodně méně náročná volba) je dát na zem zhruba do šíře plánovaného ohně kousky vlhkých větví / dřeva a pak na něm zapálit dřevo suché. Výsledek je tentýž – suché dřevo chytí a vlhké pod ním bude udržovat strukturu.
Jak zvýšit výkon kamen
Za účelem zvýšení výkonu kamen se do ohniště přikládá více paliva. Přívod vzduchu se otevírá na maximum a tím se uměle zvyšuje výkon krbových kamen. Moderní krbová kamna jsou konstruována na požadované rozpětí emisí a výkonu.
Jak regulovat vzduch v kamnech
Aby bylo topení v krbu či krbových kamnech opravdu bezpečné nezapomeňte uzavřít primární vzduch (vlevo) a spalování ovládejte regulátorem sekundárního vzduchu (vpravo). Také zkontrolujte zda je zatápěcí regulace nad dvířky (klapka) uzavřena. Tip: Na podpal nepoužívejte noviny, ale kvalitní podpalovače, např. HARK.
Co je to otevřený oheň
Otevřeným ohněm pak oheň, kde není zabráněno styku plamenů s okolním prostředím – kdy tedy může dojít k rozšíření ohně na okolní prostředí. Je lhostejné, zda je oheň ohněm otevřeným po celou dobu hoření (ohniště) nebo jen po určitý krátký časový úsek (po dobu přikládání do zahradního grilu s dvířky či poklopem)."
Jak udělat oheň když je mokro
Jelikož je země patrně zcela mokrá (platí i pro sníh), tak je nejlepší na oheň vytvořit speciální „postel“. Poskládejte větve, stromy a stromky okolo tak, abyste postavili lůžko nad vlhkou zemí a tímto podrželi oheň nad úrovní mokré země.
Jak zvolit výkon kamen
Pro obecný výpočet si vystačíme s jednoduchým vzorečkem, tedy že: 1kW výkonu krbových kamen nebo krbové vložky vyhřeje cca 20 m3. Tento vzorec platí pro starší, tepelně neizolované domy a byty!
Co je účinnost kamen
Z hodin fyziky si možná pamatujeme, že účinnost je obecně definovaná jako poměr celkového výkonu a celkového příkonu a obvykle je vyjádřena v procentech. V případě účinnosti krbových kamen je to stejná poučka, jen s tou změnou, že porovnáváme výkon a příkon tepelný.
Jak zvýšit účinnost kamen
Regulační klapky v kouřovodu
I toto řešení je velice zajímavé a dovede zvýšit účinnost vašich kamen. Regulační klapky se ovládají páčkou či otočným madlem, přičemž naprosto nejjednodušší zařízení je kouřová roura s klapkou, jíž můžeme regulovat odtah do komína, čímž snížíme tepelné ztráty.
Kdy zavřít primární přívod vzduchu
Po dostatečném rozhoření a zahřátí kamen nebo krbové vložky včetně komína na provozní teplotu, se tento primární vzduch většinou zcela uzavírá.
Jak rozdělat oheň v lese
oheň nezakládejte pod větvemi a na kořenech stromů, na suchém listí, lesní hrabance, pro rozdělávání ohně je vhodný hliněný podklad. ohniště bezpečně oddělte od okolního prostředí, např. obložením kameny, obsypáním pískem, odstraněním drnů trávy, vyhloubením zeminy apod.