Jak rozeznat smrk a jedlí?

Jak se pozná smrk

Smrky jsou vždyzelené stromy obvykle dosahující mohutného vzrůstu (nejvíce smrk sitka až 80 m), s korunou většinou kuželovitého nebo válcovitě kuželovitého tvaru. Větvení je výrazně monopodiální, větve vyrůstají v přeslenech.

Jak se liší jehlice smrku a jedle

Abies pectinata) – jedle se od smrku liší tím, že roste a tloustne rychleji a dospívá věku až 300 let. Jedlové dřevo se od smrkového hůře rozpoznatelné. Charakteristickým znakem je jeho světlý šedožlutý odstín. Jedlové dřevo není tvořeno tmavým jádrem, ale pouze bělovým dřevem.
Archiv

Čím se liší šišky smrku a jedle

V rostlinné říší najdeme šišky rozmanitého tvaru. Ten je dán počtem, velikostí a postavením šupin. Kulovitým tvarem se vyznačují šišky například kryptomérie, kupresocyparisu a cypřiše, vejcovité najdeme u cedru a jedlovce, válcovitý a cylindrický tvar mají šišky jedlí a smrků.

Jak rozeznat jehličnany

Jehličnaté stromy jsou starší než stromy listnaté. Neopadávají a tak jsou celý rok zelené. Místo listů mají jehličí a jejich plodem jsou šišky, v nichž jsou uložena semena. Dřevo z jehličnatých stromů slouží jako stavební materiál a topivo.
Archiv

Jak vypadá smrk

Vzhled. Smrk ztepilý je statný stálezelený jehličnatý strom s rovným kmenem, který je v mládí pokrytý hladkou, světlehnědou kůrou, která se s přibývajícím věkem mění v šedohnědou až červenohnědou šupinovitou rozpukanou borku. Koruna je štíhle jehlancovitá, větve v ní vyrůstají v pravidelných přeslenech.

Jak dlouho žije smrk

V lese jeho růst pokračuje, a to klidně o 0,5 až 1 metr za rok. Růst se zastavuje ve výšce 50 až 60 metrů. Strom žije dál a dožívá se až 400 let.

Kde najdu jedli

Jedle je krásný strom rostoucí přirozeně v podhůří, nejčastěji spolu s bukem, se kterým vytváří jedlo – buková společenstva – tzv. jedlobučiny. Najdeme ji také v údolích, převážně jí vyhovují vlhká a stinná místa. Je velmi citlivá na znečištění ovzduší způsobené člověkem.

Jak vypadá jedle

jedle obrovská

Kůra hladká šedozelená s pryskyřičnými puchýřky, borka šedohnědá, podélně rozpukaná. Dřevo světle žlutavé až nahnědlé, se širokými letokruhy, málo trvanlivé. Jehlice ploché, na líci leskle tmavozelené, 30–60 mm dlouhé, výrazně dvouřadě rozložené, různých délek vedle sebe, při rozemnutí voní po citrusech.

Jak dlouho rostou smrky

Jak dlouho roste

Smrk pichlavý většinou doroste na plantáži do požadované výšky 180 centimetrů za 10 až 11 let. Smrk ztepilý musí růst 9 až 10 let, aby dosáhl zmíněné výšky. Borovice černá potřebuje k 180 cm 7 až 8 let. Borovice lesní roste rychle, k dosažení této výšky jí stačí pouhých 6 až 7 let.

Jak je vysoký smrk

Strom dosahující v podmínkách přírodního lesa velkých rozměrů. Výšky 50-60 m, tloušťky kolem 150 cm, objemu i přes 30 m3. Dožívá se 350-400 let.

Na co jsou vyhonky že smrku

Kromě sirupů můžeme výhonky nakládat do medu nebo je použít k přípravě nálevu a popíjet formou čaje či kloktat. Nebojte se je ochutnat, dříve si je lidé přidávali na syrovo do jídel, a jsou také pěknou netradiční ozdobou dezertů. Dezinfekční a uvolňující účinky smrkových silic se dále doporučují k inhalacím a koupelím.

Jak dlouho se dožije smrk

Dožívá se 350-400 let. Nejvyšší smrk byl změřen v r. 1864 na Šumavě. Měl výšku 68,9 m, tloušťku 168 cm, věk 585 let a byl zdravý.

Co léčí smrkové výhonky

Léčivé účinky smrku

V lidovém léčitelství jsou známé léčivé síly mladých výhonků (větviček), pryskyřice i šišek, které obsahují terpentýnovou silici. Právě ta pomáhá rozpouštět hleny, celkově uvolňuje dýchací cesty, pomáhá vykašlávání, tiší bolesti kloubů, svalů a celkově posiluje organismus.

Jak dlouho louhovat smrkové vyhonky

RECEPT NA SMRKOVÝ MED

Smrkové výhonky opláchneme, dáme do velkého hrnce spolu s citrónovými kolečky, zalijeme vodou a vaříme pod pokličkou 20 – 30 minut. Necháme 24 hodin louhovat.

Kdy jsou smrkové vyhonky

Tak už na nic nečekejte a vyrazte ke stromům! Výhonky se obvykle sklízejí přibližně do 15. května, ale letos máte štěstí – kvůli chladnému počasí se příroda probouzí pomaleji, takže na smrk ještě máte čas.

Jak se dělá med z výhonků smrku

Postup je naprosto jednoduchý. Výhonky opláchneme pod tekoucí vodou, vložíme do hrnce a spaříme 1 litrem vroucí vody. Přidáme šťávu z citrónu, zakryjeme a necháme dva dny odležet. Potom scedíme, do výluhu z výhonků přidáme cukr a vaříme 1 – 1,5 hodiny, podle toho, jak chceme mít med hustý.

Na co jsou smrkové vyhonky

Silice ze smrkových výhonků uvolňují sliznice při rýmě a kašli, pomáhají dětem i dospělým a často jsou prospěšnější než farmaceutické přípravky.

Na co je dobrý smrkový med

Silice obsažená v mladých výhoncích smrčků pomáhá dětem přírodní cestou uvolnit dýchací cesty, usnadňuje vykašlávání a rozpouští hleny.

Kdy smrkové vyhonky

Tak už na nic nečekejte a vyrazte ke stromům! Výhonky se obvykle sklízejí přibližně do 15. května, ale letos máte štěstí – kvůli chladnému počasí se příroda probouzí pomaleji, takže na smrk ještě máte čas.

Kdy rostou smrkové výhonky

V květnu (ve vyšších a chladnějších polohách i později) můžeme sbírat mladé smrkové výhonky. Měkké, nově narostlé konce větviček poznáme podle svěže zelené barvy, o odstín světlejší než je barva loňského jehličí.

Jak dlouho vydrží smrkový sirup

V lednici vydrží i rok.

Na co jsou dobré smrkové výhonky

Obecně působí mírně protizánětlivě a posilují dýchací cesty. Tradičně se z nich proto připravují sirupy užívané při nemocích z nachlazení. Příprava takzvaného "smrkáče", který trefně pomáhá i s odsmrkáváním, je jednoduchá a práce s aromatickým jehličím vás krásně odreaguje.

Na co je dobrý smrkový sirup

Tento netradiční sirup je ideální pro ty, kdo chtějí zavzpomínat na čundry, přespávání v přírodě a přípravu smrkového čaje. Smrkové výhonky mají protizánětlivé a dezinfekční účinky. Obsažená silice dokáže ulevit při rýmě a kašli, ale také zmírnit revma a utišit bolesti svalů.

Na co se používá smrk

Zedníci používají smrk na hladítka, bednění a podlážky lešení. Smrkové dřevo je důležitou surovinou pro výrobu papíru. Zvláštností je tzv. rezonanční smrk (kmeny s velkou hustotou letokruhů), ze kterého se vyrábí hudebních nástrojů.

Na co se používá jedle

Po dřevu dubovém je nejodolnější pro použití ve vodě, a tak se jedlové kmeny používaly k vodním stavbám, na výrobu vodovodních rour, k výrobě šindelů a sudů, ale také člunů a lodních stožárů. Další využití má jedle jako vánoční stromek a ozdobná vánoční klest.