Kdo vynalezl první osobní počítač
Za úplně první osobní počítač na světě určený výhradně pro jednotlivce se považuje Xerox Alto Computer vyvinutý firmou Xerox roku 1973. Byl prvním počítačem, který měl GUI (z anglického Graphical User Interface, grafické uživatelské rozhraní), které se později stalo inspirací k operačním systémům Macintosh a Windows.
Archiv
Jak se nazývá jeden z prvních předchůdců počítačů
První číslicové počítače byly vyrobeny ve 30. letech 20. století, avšak za jejich vynálezce je přesto považován Charles Babbage, který již v 19. století vymyslel základní principy fungování stroje pro řešení složitých výpočtů.
Jak se nazýval první počítač vyrobený v Německu
Konrad Zuse byl německý vynálezce, který v roce 1941 uvedl do chodu první programovatelný počítač na světě. Nesl označení Z3 a používal obyčejná telefonní relátka. Zuse se narodil 22. června před 100 lety.
Co je to osobní počítač
Osobní počítač (či PC [písí], zkratka anglického pojmu personal computer) je víceúčelový mikropočítač, který je díky své velikosti, možnostem a ceně vhodný pro individuální použití. Osobní počítače jsou určeny k tomu, aby je obsluhoval přímo koncový uživatel, nikoliv počítačový odborník nebo technik.
Jak se jmenoval první počítači nástroj který používali před 2000 lety stáří Babyloňané
1. Jak se jmenoval první počítací nástroj, který využívali před 2000 lety staří Babyloňané Takové zařízení se jmenovalo abakus.
Jak se jmenoval počítač druhé generace
Typickými modely druhé generace byly počítače IBM 1401, IBM 7090, ZUSE 23 nebo sovětský MINSK 22. V Československu byl prvním tranzistorovým počítačem EPOS 2, který se vyráběl pod označením ZPA 601.
Jaké jsou typy počítačů
V součastnosti rozdělujeme počítače do tří základních kategorií: stolní počítače, přenosné počítače a kapesní počítače. Můžeme se setkat i tzv. servery nebo superpočítači.
Jak se jmenoval první počítací nástroj který používali před 2000 lety stáří Babyloňané
1. Jak se jmenoval první počítací nástroj, který využívali před 2000 lety staří Babyloňané Takové zařízení se jmenovalo abakus.
Kdo vymyslel notebook
Psal se rok 1981, když Adam Osborne představil světu první notebook. Zájem o něj měly především velké společnosti a platily za jediný kus v přepočtu 100 tisíc korun.
Jak se jmenoval druhy počítač který pomáhal v USA při výpočtech vodíkové bomby
Na univerzitě v USA byl dokončen ENIAC. Zvládal 5 tisíc operací za vteřinu a vážil 27 tun (tak si nestěžujte na to jak je váš notebook těžký :D). Následovník počítače ENIAC sestrojený v laboratořích Los Alamos (Mathematical Analyser Numerical Integrator And Computer), byl využit při sestrojování první vodíkové bomby.
Jaké jsou základní části počítače
Současný počítač se skládá z hardware, které představuje fyzické části počítače (procesor, klávesnice, monitor atd.) a ze software (operační systém a programy).
Co to je OS
Operační systém (OS) je sada programů umožňující co nejefektivnější využití hardwaru počítače a hlavním úkolem tohoto systému je zabezpečit běh a programovou podporu aplikačních programů.
Jaký je rozdíl mezi laptopem a notebookem
Laptop je starší označení pro obdobu notebooku (název vychází z možnosti použití na kolenou – laptop = počítač na klín). Změna označení tak vyjadřovala zmenšení velikosti a tloušťky (notebook = zápisník, kniha).
Kdy byl vyroben první notebook
Psal se rok 1981, když Adam Osborne představil světu první notebook. Zájem o něj měly především velké společnosti a platily za jediný kus v přepočtu 100 tisíc korun.
Co je to elektronkový počítač
Elektronkový počítač, anglicky vacuum-tube computer, dnes označovaný jako počítač první generace, je počítač, který používá elektronky pro logické obvody. První vědecká zmínka o možnosti využití elektronek k přenosů pulzů popsali Eccles a Jordan v roce 1918.
Jak se jmenuje mozek počítače
Procesor (CPU) + chladič
Procesor je mozkem počítače, je to součástka, která provádí vlastní výpočty.
Co to je BIOS
BIOS je základním programem počítače, který řídí komunikaci s hardwarem na nejnižší úrovni (Basic Input Output System). Hned po startu oživí všechna zařízení a nastavuje způsob jejich práce. Mezi hlavní a nejznámější výrobce BIOSů patří firmy American Megatrends (AMI BIOS) a Award (Award BIOS).
Co to je Linux
Linux je v prvé řadě komunita vývojářů a uživatelů, v druhé řadě je to volně šiřitelný a moderní operační systém, který si zakládá na otevřeném (open source) a svobodném přístupu k zdrojovému kódu. Linuxové jádro (kernel) je dnes komplexní platformou, včetně grafických prostředí a množství programů.
Co je to notebook
pův. poznámkový blok, někdy také laptop, angl. na klíně (počítač, s kterým lze pracovat na klíně)) je označení pro přenosný počítač. Notebooky používáme na stejné úlohy jako stolní počítače (desktopy).
Jak vznikl počítač
Za vynálezce počítače je přesto považován Charles Babbage, který v 19. století vymyslel základní principy fungování stroje pro řešení složitých výpočtů. Struktura stroje obsahovala „sklad“ (paměť) a „mlýnici“ (procesor), což mu umožňovalo činit rozhodnutí a opakovat instrukce – přesně jako to dělají dnešní počítače.
Co je srdce počítače
Mozek počítače. Tak jako každý automobil má svůj motor, má i počítač „srdce“, které počítač pohání. Tímto centrem všeho dění je procesor.
Co je to UEFI
Rozhraní UEFI (Unified Extensible Firmware Interface) na zařízeních Surface nahrazuje standardní systém BIOS a obsahuje nové funkce včetně rychlejšího spouštění a vylepšeného zabezpečení. Rozhraní Surface UEFI můžete používat ke správě funkcí firmwaru v zařízení Surface.
Co je to bootování
Bootování (booting) je v informatice proces zavedení jádra operačního systému při zapnutí nebo restartování počítače. Na platformě počítačů IBM PC kompatibilních je postup standardizován. Jiné platformy (např. mobilní telefony) pevně daný postup nemají, takže postup je dán výrobcem konkrétního hardware.
Kdo vytvořil Linux
Linus Torvalds začal vyvíjet jádro Linuxu v roce 1991 jako svůj koníček.
Odkud je Linux
Tento problém vyřešil až začátkem 90. let švédský programátor Linus Torvalds, který vytvořil systém Linux (kde první část názvu tvoří jeho křestní jméno a X na konci odkazuje na UNIX systémy). První verze GNU/Linux vychází roku 1994.