Jak se jmenovalo první české vydavatelství a knihkupectví?

Kdo založil první české noviny

První česky psané noviny u nás se objevily v Praze na počátku 18. století. Jmenovaly se Český postilion neboližto Nowiny české, od 4. února roku 1719 je vydával pražský knihtiskař Karel František Rosenmüller.

Co napsal Kramerius

Způsoby, mrawy a mínění Činů a Kochin Činů – první sinologické dílo v české literatuře, přibližující život a kulturu Číňanů a Vietnamců, knihu sestavil sám Kramerius, především na základě zpráv misionářů.

Kdo tiskl první české noviny

Zakladatelem a prvním vydavatelem novin byl Karel František Rosenmüller (1678–1728), po jeho smrti převzal vydávání jeho syn a později jeho manželka. Některá data mohou pocházet z datové položky.

V kterém roce vyšly první české noviny

Původní název novin zněl Císařské královské pražské poštovské noviny, po čase jej Kramerius změnil na Krameriusovy c. k. pražské poštovské noviny a od ledna 1791 vycházely pod názvem Krameriovy c. k. vlastenecké noviny. První číslo vyšlo 4. července 1789. Mělo náklad 450 výtisků.

Jak se jmenuje nakladatelství založené v roce 1789 VM Krameriem

července 1789 vydal první číslo vlastních novin. Jmenovaly se Krameriusovy c. k. pražské poštovské noviny, od konce ledna 1791 pak Krameriusovy c. k. vlastenecké noviny.

Jak se nazývalo vydavatelství založené v roce 1789 Václavem Matějem Krameriem

1. července roku 1789 začal V. M. Kramérius vydávat vlastní noviny pod názvem Pražské poštovské noviny. V roce 1791 byly přejmenovány na Kramériusovy c.k. vlastenecké Noviny.

Kdy vznikly první noviny

První tištěné noviny vydal v roce 1605 Johann Carolus ve Štrasburku. Od konce 19. století se velké noviny tiskly rotačním tiskem, pro který se sazba musela ještě upravit.

Co zalozil Vaclav Matěj Kramerius

český spisovatel, novinář a nakladatel. Roku 1789 založil knihkupectví a nakladatelství Česká expedice a začal vydávat Pražské poštovské noviny, od r. 1791 Krameriusovy c. k. vlastenecké noviny, které řídil v osvícenském a protifeudálním duchu.

Jak se nazývá První fáze národního obrození

1. fáze (1775 – 1805) „defenzivní“ Cíle: zabránit poněmčení, oživit českou řeč a literaturu, působit na co nejširší vrstvy národa. V roce 1792 byla založena stolice (katedra) české řeči a literatury, prvním profesorem se stal František Martin Pelcl (ten se mj.

Jak dlouho trvalo národní obrození

České národní obrození byl proces formování moderního českého národa, který probíhal zhruba od poslední třetiny 18. století do druhé poloviny 19. století, politicky bylo završeno roku 1918 vznikem národního státu.

Jak se říká autorům tvořícím v 1 etapě národního obrození

Představitelé národního obrození se označují jako národní buditelé; k nejvýznamnějším patřili Josef Dobrovský, Josef Jungmann, Josef Kajetán Tyl, Karel Hynek Mácha, Božena Němcová, Václav Thám, Karel Jaromír Erben, Jan Evangelista Purkyně, Jan Svatopluk Presl, František Martin Pelcl, Magdalena Dobromila Rettigová, …

Co to je obrození

České národní obrození je pojmenování pro období českých dějin, v němž docházelo k formování českého národa v moderním slova smyslu. Jeho počátek i konec bývají vymezovány různě, přibližně zabírá dobu od poslední třetiny 18. století do poloviny století následujícího.

Kdo byl vůdčí osobnosti 2 fáze národního obrození

jazykovědec Josef Dobrovský vydavatel: Václav Matěj Kramerius. divadelníci: Václav Thám, Karel Ignác Thám a Prokop Šedivý autoři české poezie: Antonín Jaroslav Puchmajer, Šebastián Hněvkovský, Vojtěch a Jan Nejedlý

Co to znamená slovo Citoň

Jedná se o neologismus (novotvar, nově vytvořené slovo) z doby národního obrození, kdy se takzvaní puristé neboli brusiči českého jazyka snažili odstranit z češtiny slova cizího původu (především germanismy) a nahradit je ryze českými. "Citoň" měl být "nos".

Co je to Cucka

Výraz „čučka“ pro čočku se používal v okolí Uherského Hradiště. Za čučkaře zde byli označováni obyvatelé obce Boršice, kteří pěstovali čočku a byli považováni za méně majetné. Podle akademického slovníku nářeční češtiny označuje slovo na Uherskohradištsku a Vsetínsku expresivně neobratného či neschopného člověka.

Co je to Zelenochrupka

To už tu ostatně bylo, ale rádoby čistokrevná česká slova jako zelenochrupka (salát), sestromuž (švagr), citoň (nos), spěšnoved (listonoš), chřípoprach (tabák), popisnice (papír), knihovtipník (student), ránokladka (náplast) či prostranov (náměstí) se na rozdíl od mnoha výrazů převzatých z latiny a němčiny jaksi …

Co to je Cucek

Čuček (množné číslo čučky) je architektonický prvek na renesančním průčelí. Objevuje se i na průčelích barokních a klasicistních. Má tvar koule, šištice, kuželky, kalichu nebo vázy a je umístěn na horní straně štítu nebo římsy.

Co znamená Čuček

„Tedy osoba, která pozoruje jiné v nějaké intimní situaci, třeba při svlékání, při koupeli nebo při pohlavním styku,“ pokračoval. Výraz ale může mít i význam „vězeňského dozorce“. „Pochází to přímo z brněnského vězeňského argotu.

Kdo vymyslel Čistonosoplena

Jiný, hovorový název pro kapesník je šnuptychl, šnoptychel. Jako posměšná parodie na barokní a obrozenské novotaření též vzniklo slovo „čistonosoplena“. Uvádí se, že jeho tvůrcem byl právník, básník a filolog Václav Jan Rosa, což se však nezakládá na pravdě. Kapesník používali tisíc let před naším letopočtem i Číňané.

Co je to je Jezlín

„ředlnosta“ místo generál, „vyjmecín“ místo invalida, „jezlín“ místo talíř, „letodník“ nebo „rokodník“ místo kalendář,“Nočena“ místo Luna … Tato slova se však v českém jazyce neuchytila.

Co to jsou cucky

"Čučky" jsou drobné dekorativní prvky českých renesančních štítů ve tvaru koulí, šišek, stylizovaných figurek, váz a pod., umísťovaných zpravidla na okrajích říms, štítů a v jejich vrcholcích. Jsou renesanční odvozeninou gotických "fiál". Byly používány i v lidové architektuře.

Co to jsou čučky

"Čučky" jsou drobné dekorativní prvky českých renesančních štítů ve tvaru koulí, šišek, stylizovaných figurek, váz a pod., umísťovaných zpravidla na okrajích říms, štítů a v jejich vrcholcích. Jsou renesanční odvozeninou gotických "fiál". Byly používány i v lidové architektuře.

Co znamenalo slovo Jezlín

„brusiči“ nebo „ puristé“ vytvářeli novotvary – např. „ředlnosta“ místo generál, „vyjmecín“ místo invalida, „jezlín“ místo talíř, „letodník“ nebo „rokodník“ místo kalendář,“Nočena“ místo Luna … Tato slova se však v českém jazyce neuchytila.

Kdy vznikly papirove Kapesniky

Historie papírových kapesníků se začala psát během 1. světové války. Americká společnost vyvinula produkt s názvem cellucotton, což měla být náhrada za bavlnu, které bylo v té době nedostatek. Primárně cellucotton sloužil vojákům místo ručníků při provádění hygieny a na ošetřování jejich ran.

Kdo byli brusiči

K vývoji spisovného jazyka vždy patřily i snahy očistit národní jazyk od cizích vlivů. Obzvláště silné byly tyto snahy v dobách politického útlaku, kdy se z jazyka stával symbol národního ducha. Těm, kdo dbali o jeho čistotu, se říkalo puristé nebo brusiči.