Čím se liší zmije obecná od užovky obojkové tvar hlavy
Nejdůležitějším rozlišovacím znakem mezi zmijí a užovkou je tvar pupily (zornice). U zmijí je pupila vertikální, zatímco u užovek je pupila okrouhlého tvaru. Dalším znakem je tvar hlavy, který je u užovek oválný a u zmijí spíše triangulární. Zbarvení zmijí je většinou šedé až hnědé s tmavou klikatou čárou na hřbetě.
Jak vypadá kousnutí od zmije
„Příznakem po zmijím kousnutí jsou zpočátku dvě malé ranky, které posléze získají nafialovělý lem. Pokud je v rance jed, dochází k otoku s centrálním bledým místem. Mohou se však objevit i komplikace jako je výrazný otok a dechové potíže a také infekce v ráně.
Jak dlouho žije zmije obecná
Dožívají se obvykle 10 až 15 let, výjimečně až 25 let.
Jak se rozmnožuje zmije obecná
Zmije se rozmnožují téměř pravou živorodostí, podobně jako savci. K takovému způsobu rozmnožování je vedou místa jejich výskytu, tedy chladná a vlhká místa, kde vejcorodost ztrácí smysl. páření probíhá v dubnu, samci se na jaře objevují o několik dní dříve než samice.
Jak zabiji užovka
Nejraději se užovky hladké zdržují v sušším prostředí, při okraji lesa, v polním remízku nebo na kamenité stráni, kde se také mohou vyskytovat i zmije. Tento druh se snadno identifikuje podle dvou žlutých, černě olemovaných půlměsíčků za hlavou.
Jaký má tvar hlavy užovka obojková
Užovka obojková má 19 řad hřbetních šupin, které jsou výrazně kýlnaté. Hlavu má mírně odlišenou podle pohlaví. Samice ji mají širší a plošší až mírně trojbokou, snáze ji lze rozlišit od krku. Samci mají hlavu méně odlišitelnou od krku a protáhlejší.
Co se stane kdyz mě Ustkne zmije
Ihned po uštknutí člověk pocítí bolest v místě poranění. Během několika minut následuje místní otok, který později doprovází zduřené regionální lymfatické uzliny. Otok dosahuje svého maxima obvykle do 48 hodin po uštknutí a člověka trápí bolestivost a pocit lokálního napětí.
Jak vypadá zmije obecná
Všimněte si, že zmije obecná je poměrně malý had. Měří většinou kolem 50 cm, nikdy ne více než metr. Vyjma zcela černých jedinců, kteří se vyskytují jen v horských oblastech, má na hřbetě tmavou „klikatou čáru“. Má štěrbinovitou zorničku a nad okem lištu z vystouplých štítků, která jí dodává zamračený výraz.
Co jí zmije obecná
Třída | Plazi (Reptilia) |
---|---|
Biotop | travnaté území, listnatý a smíšený les (osluněná, vlhká místa chladnějších oblastí) |
Potrava | obratlovci (drobní obratlovci, hlavně hlodavci) |
Rozměry | délka 40−60 cm, hmotnost 50−100 g. |
Rozmnožování | je živorodá, březost trvá 3−4 měsíců, rodí v průměru 7 (někdy až 12) mláďat |
Jak působí jed zmije
Charakteristická je celková malátnost, obrna faciálního svalstva, ptóza víčka, obrna hladkého svalstva duhovky, zahlenění dýchacích cest, postupně se rozvíjející obrna motorického svalstva, přičemž fatální je paralýza svalstva dýchacího při plně zachovaném vědomí.
Jak se rozmnožuje užovka obojková
Je to oviparní (vejcorodý) druh, který preferuje život u vody. Tomu odpovídá i jídelníček, neboť se živí hlavně obojživelníky a rybami. Zmocnit se však dokáže i menších savců (hlodavců) nebo ptáků. V období rozmnožování samice klade asi 2–40 vajíček.
Co kdyz mě kousne užovka
Například užovka hladká (Coronella austriaca) je poměrně útočná. Zastihneme-li ji v přírodě, často se proti člověku postaví, vztyčí přední část těla a hlasitě syčí. Není jedovatá, takže pokud nás kousne, stačí ránu ošetřit, vydesinfikovat, aby se nezanítila.
Jak moc je jedovatá zmije
Její jed je smrtelný v dávce 15 miligramů. Každý jedinec má však maximálně 10 miligramů a při kousnutí navíc uvolní pouze třetinu jedových zásob. Ideálním prostředím pro výskyt zmije jsou slunná, ale vlhká místa. V ČR žije zejména v horských oblastech.
Jak chovat Uzovku Obojkovou
V teráriu je užovka obojková vděčným chovancem, rychle si zvykajícím na manipulaci. Vyhovuje jí středně velké až větší, dobře větrané akvaterárium nebo terárium, s dostatečně velkou vodní nádrží. Raději než větvi na šplhání, dává přednost úkrytu z několika přes sebe položených kusů kůry či plochých kamenů.
Jak vypadá kousnutí jedovatého hada
Jak se takové uštknutí může projevovat V místě uštknutí se může objevit otok, bolestivost a pozvolný vznik hematomu s následnými změnami barvy kůže. Maximum účinku nastupuje za 48–72 hodin (bývají zduřelé lymfatické uzliny). Místní příznaky ustupují za 3–4 dny, v těžších případech za týden.
Kde se vyskytuje zmije obecná
Třída | Plazi (Reptilia) |
---|---|
Řád | Šupinatí (Squamata) |
Rozšíření | Asie, Evropa (většina Evropy (kromě Pyrenejského poloostrova, Itálie, Irska, Řecka a nejsevernějších částí Skandinávie), dále přes západní a Střední Asii po Koreu a Sachalin) |
Biotop | travnaté území, listnatý a smíšený les (osluněná, vlhká místa chladnějších oblastí) |
Čím se živí zmije obecná
Spolehlivý znak, kterým se zmije obecná odlišuje od ostatních českých hadů, je štěrbinovitá zornička. Živí se drobnými hlodavci , obojživelníky, ještěrkami, případně mladými ptáky a ptačími vejci.
Co se stane když tě uštkne zmije
Jak správně podat člověku první pomocPři uštknutí hadem znehybněte postiženou končetinu a pacienta uklidněte.Převezte ho co nejrychleji do nemocnice.Postiženou končetinu nikdy nezaškrcujte.Místo uštknutí nikdy nerozřezávejte, nevysávejte, nevyplachujte ani jinak specificky neošetřujte.
Jak se starat o užovku obojkovou
V teráriu je užovka obojková vděčným chovancem, rychle si zvykajícím na manipulaci. Vyhovuje jí středně velké až větší, dobře větrané akvaterárium nebo terárium, s dostatečně velkou vodní nádrží. Raději než větvi na šplhání, dává přednost úkrytu z několika přes sebe položených kusů kůry či plochých kamenů.
Co dělat když potkám zmijí
„Zmije obecná není vysoce toxický druh, přesto můžete být v ohrožení života. Určitě se nedoporučuje ránu zaškrcovat, to situaci naopak zhorší. Lepší je nechat to volně, být v klidu, zafixovat končetinu obinadlem.
Jak se pozná zmije
„Zcela bezpečně poznáme užovku, že má v oku kulatou zorničku, kdežto zmije má svislou,“ říká Daniel Koleška z Katedry zoologie a rybářství České zemědělské univerzity. Zmije má klikatou čáru, ale může být i zcela černá nebo mít jiné zbarvení, proto se to nedá poznat přesně.
Jak zabiji Uzovka
Nejraději se užovky hladké zdržují v sušším prostředí, při okraji lesa, v polním remízku nebo na kamenité stráni, kde se také mohou vyskytovat i zmije. Tento druh se snadno identifikuje podle dvou žlutých, černě olemovaných půlměsíčků za hlavou.
Co dělat když potkám hada
„Pokud hada potkáte v noci, obejděte ho v bezpečné vzdálenosti. Ve dne se dá čekat, že uteče. Ale pokud ho překročíte a nedotknete se ho, určitě vás nekousne.”
Jak vypadá kousnutí od hada
V místě uštknutí se obvykle objeví otok, který je bolestivý a postupem času dochází ke vzniku hematomu a změnám barvy kůže podle jeho aktuálního stádia. Celé projevy se obvykle stupňují až do maximálního stavu v rozmezí 48-72 hodin od samotného kousnutí. Obvykle se pak začne situace zlepšovat po třech až čtyřech dnech.
Čím krmit užovku obojkovou
Užovky obojkové si zvyknou také na maso z větších druhů ryb (třeba z kapra), naporcované na přiměřeně velké kousky. V tom případě je důležité podávat k rybině dostatek vitamínu B, neboť kapří maso tento vitamín neobsahuje.