Jak Odcervit koně
Obecné zásady pro odčervení koní:
po aplikaci pasty nechejte koně na omezeném prostoru, který budete moci lépe vyčistit. březí klisnu odčervujeme měsíc před očekávaným porodem. hříbě (i s matkou) odčervujeme poprvé ve věku 1 měsíce (Telmin, Panacur) mladé koně odčervujeme každé 2 měsíce – až do půl roku stáří
Archiv
Kdy se Odcervuje kůň
v červnu/červenci (čili za 2 měsíce) i proti tasemnicím. v případě potřeby lze provést další odčervení na přelomu srpen/září, a to opět proti hlísticím. nakonec po pastevní sezóně říjen/listopad (po prvních mrazech) je vhodné koně „vyčistit“ od hlístic, tasemnic i případných larev střečků
Archiv
Odkud je kůň
Vědci zjistili, že současní domácí koně pocházejí z jediné linie v pontsko-kaspické stepi, z oblasti mezi povodími řek Don a Volha, odkud se poté během několika staletí rozšířili do zbytku Eurasie.
Čím Odčervit koně na jaře
Závěr pro sestavování běžného odčervovacího plánu: na jaře (před vypuštěním na pastvu) nebo na podzim (po návratu z pastvy) použiju k odčervení koní přípravek, který obsahuje praziquantel.
Archiv
Jak často se očkují koně
Schéma vakcinace musí odpovídat pokynům, které uvádí výrobce vakcíny (tj. každých 6-12 měsíců) a poslední vakcinace musí být provedena nejpozději 7 dní před přemístěním koně.
Co na Vsenky u koní
Všenky jsou u koní častým problémem, ale naštěstí se dají poměrně snadno potlačit. Léčba spočívá v použití vhodného insekticidního přípravku, nejčastěji šamponu či roztoku, podle doporučení veterinárního lékaře. Osvědčené jsou přípravky s pyretroidy.
Co nesmí jíst koně
Koně by se měli vyhnout ovoci s peckami ve větším množství, a také avokádu. I mezi zeleninou jsou bubáci, které by koně měli vynechat. Jsou to brambory, brokolice, květák a zelí, česnek, cibule, rajčata a rebarbora.
Jak nás vidí kůň
Narozdíl od člověka, který má trichromatické vidění, vidí koně jen odstíny modré, zelené a žluté. Červenou a oranžovou barvu jim oko vykreslí jako hnědou, béžovou nebo šedivou. Může se zdát, že ztráta citu pro červenou barvu by vás nemusela zajímat. Vždyť asi nebudete koně učit barvy na semaforu, no ne
Jak Naockovat koně
Dospělí koně, nevakcinovaní nebo s neznámou vakcinační historií: vakcinovat 3x vakcínou s inaktivovaným virem a to 2x v intervalu 3-4 týdnů a poté za 6 měsíců. Pravidelné revakcinace opět za 6 nebo 12 měsíců (viz výše). Březí klisny, které jsou pravidelně očkovány: vakcinovat 4-6 týdnů před očekávaným porodem.
Jak se očkuje proti tetanu
K očkování se používá monovakcína s obsahem 40 IU/ml tetanického anatoxinu. Je-li potřeba provést základní očkování u osob nad 15 let, podávají se tři dávky, interval mezi první a druhou je 6 týdnů, mezi druhou a třetí dávkou 6 měsíců.
Jak odstranit Všenky
Nejlepší řešení, jak se všenek zbavit, je návštěva veterináře. Ten může zvířeti aplikovat kapky, stejné, jako používá u psů a koček, nebo injekci. Na tu je třeba s hlodavcem přijít ještě jednou po týdnu. „Vždy je ale důležité vydezinfikovat i prostředí,“ říká veterinářka.
Jak vypadá Všenka
Všenky mají drobné (většinou méně než 5 mm dlouhé) zploštělé tělo. Křídla chybí, nohy jsou menší než u vší a zakončené jedním či dvěma drápky. Složené oči mají velmi redukované či úplně chybí. Jako ústní ústrojí slouží všenkám žvýkací mandibuly, které u podřádu Amblycera žvýkají horizontálně a u Ischnocera vertikálně.
Co je pro koně jedovate
Mezi běžně se vyskytující rostliny, které jsou pro koně jedovaté patří například pryskyřník prudký (Ranunculus arcis), durman obecný (Datura stramonium) oměj šalamounek (Aconitum plicatum), vlaštovičník větší (Chelidonium majus), mák setý (Papaver somniferum), penízek rolní (Thlaspi arvense), ptačinec prostřední ( …
Po čem kůň přibere
Esenciální složkou stravy koně jsou jadrná krmiva a to hlavně oves, protože je lehce stravitelný, ječmen nebo žito. Dále kukuřice, lněné semínko, které ovlivňuje trávení a třeba otruby, melasa nebo cukrová řepa.
Proč mají koně klapky na očích
V dostihovém prostřední se používají, často také s klapkami na oči, již hodně dlouho. Účelem klapek na oči je zmenšení zorného pole koně a tím omezení působení rušivých podnětů.
Jak slyší kůň
Rozsah slyšení u člověka od 20 do 23 000 Hz odpovídá slyšení většiny ptáků, šimpanz a někteří další primáti registrují zvuky až do frekvence 30 000 Hz, kůň je schopen registrovat tóny o frekvenci od 30 – 40 000 Hz, psovité šelmy od 40 – 50 000 Hz, rejskové, ježci až do 60 000 Hz a potkan a kočka až do 70 000 Hz.
Co se stane když pes není očkovaný
„Když zákazníci odmítají očkování proti tomuto virovému onemocnění centrálního nervového systému, pohrozím jim pokutou a většinou to zabere,“ uvedla Načeradská. Pokuta může být až dvacet tisíc korun, veterináři se ovšem shodují, že když člověk se psem do ordinace nepřijde, těžko zjistí, zda chovatel neobchází zákon.
Jak často se očkuje kůň
Dospělí koně, nevakcinovaní nebo s neznámou vakcinační historií: vakcinovat 3x vakcínou s inaktivovaným virem a to 2x v intervalu 3-4 týdnů a poté za 6 měsíců. Pravidelné revakcinace opět za 6 nebo 12 měsíců (viz výše). Březí klisny, které jsou pravidelně očkovány: vakcinovat 4-6 týdnů před očekávaným porodem.
Jak dlouho trvá reakce na Tetanovku
Lehké lokální reakce vznikají krátce po očkování, obvykle během 12 až 48 hodin. Patří k nim mírná bolest, otok, zarudnutí nebo zatvrdlina v místě vpichu a funkční omezení svalu, výjimečně může být přítomno zduření mízních uzlin. Tyto příznaky obvykle vymizí během 1–2 dnů.
Co delat po očkování na tetanus
Nežádoucí účinky
V místě podání vakcíny může dojít k lokální reakci různého rozsahu (tj. začervenání, otoku, bolestivosti, ojediněle provázené zduřením regionálních mízních uzlin), ustupující obvykle bez terapie. Celková reakce se nejčastěji projeví teplotou, bolestí hlavy a svalů, únavou.
Kde se berou všenky
Všenky si zvíře může donést už z obchodu. Proto je ideální kupovat zvíře přímo u chovatele. V obchodech se sejdou hlodavci od různých dodavatelů, a je velmi těžké zaručit, že některý z nich všenky nepřinese. Hmyz se může ukrývat i v krmivu nebo podestýlce.
Co znamená když se morče škrábe
Akarióza, napadení parazitickými roztoči, je časté kožní onemocnění morčete domácího. Na morčeti škodí vícero druhů roztočů, z nichž nejpatogennější je zákožka morčí, původce svrabu morčat. Svrab je nejčastější příčina svědění u morčete. Toto svědění bývá velmi kruté, morče se rozškrábe do krve.
Jak zjistit jestli mám vší
Jak bezpečně poznat vši
První stadium vší jsou hnidy – miniaturní váčky připojené k vlasům, zpravidla bělavě lesklé. Jsou velké cca 1 mm a mohou být zaměňovány s lupy. Ovšem na rozdíl od lupů je nelze smýt ani odfouknout – zaťatě se totiž vlasu drží a jsou odstranitelné pouze mechanicky.
Jak dlouho trvá se zbavit vší
Obvykle je to za sedm až dvanáct dní. Druhé odvšivení se vyplatí udělat pro jistotu vždy, aby se zlikvidovaly přežívající hnidy a z nich vylíhlé larvy. Léčebná kúra se však nesmí opakovat dříve než za jeden týden, častějším používáním se zvyšuje rezistence vší k přípravkům.
Co vadi Konim
A které rostliny jsou tedy ty, jejichž kontaktu s koňskou hubou bychom měli zamezit
Pryskyřník | Len | Náprstník |
---|---|---|
Rulík | Vikev | Starček přímětník |
Oleandr | Ptačí zob | Rododendron |
Žaludy | Hasivka | Čemeřice |
Orlíček planý | Oměj šalamounek | Sasanka hajní |
16. 6. 2020