Jak psát správně dvojtečky
V českém rozložení klávesnice se dvojtečka nalézá pod klávesou „L“ napravo, píše se se shiftem. V anglickém rozložení se nalézá hned napravo od klávesy „L“ a i zde se píše se shiftem. Alternativně ji lze zapsat pomocí číselného kódu znaku na numerické klávesnici sekvencí kláves Alt + 5 8 .
Jak se píše na rozdíl
Výraz na rozdíl od bývá často chybně vnímán jako příslovečná spřežka. Toto spojení však spřežkou není, píšeme ho zvlášť jako tři samostatná slova, tedy na rozdíl od. Na rozdíl od tebe umím udržet tajemství. Na rozdíl od ministryně nepovažují mateřské školky povinný předškolní rok za nutný.
Jak psát například
Správně píšeme například i na příklad
Synonymem slova například může být částice třeba. Naštěstí vás mohu ujistit, že na příklad i například je správně. Tedy můžete si vybrat, zda chcete psát zvlášť nebo dohromady a obě varianty jsou správné.
Jak se píše poté
Typ po tom × potom, po té × poté
Při váhání se můžeme řídit jednoduchým pravidlem: • Je-li možné nahradit výrazy potom a poté příslovcem pak, píšeme dohromady, např.: – Hrál a potom (pak) zpíval. – Dáme si čaj a poté (pak) půjdeme spát.
Co se píše za středníkem
Stejně jako další interpunkční znaménka se připojuje natěsno k předcházejícímu slovu (zkratce, značce), za ním následuje mezera.
Jak se píšou odrážky
Pak máte dvě možnosti: První varianta: Napište je jako věty, tedy první písmeno velké, na konci napište tečku. Druhá varianta: První písmeno bude malé a ukončené čárkou (nebo středníkem). Poslední položka bude mít tečku.
Jak se píše Mám zato
Může se psát oboje, záleží na kontextu, ve kterém to používáte. Za to se používá mapříklad když řekneme "Za to půjdeš do vězení." Zato používáme, pokud chceme říci "Petrovi to moc nejde, zato Pavel je docela šikovný."
Jak se píše zdali
Správná odpověď na tuto otázku je pouze jedna: „zdali“. Přesto můžeme na tvar se spojovníkem „zda-li“ narazit až nečekaně často, zejména v úřední či obchodní korespondenci.
Jak se patří jaksepatří
Do této skupiny spřežek je možné zařadit i víceslovné spřežky, protože také v těchto případech převažuje psaní zvlášť, lze však psát: o sto šest i ostošest, jak se patří i jaksepatří, jak by smet i jakbysmet aj.
Jaké písmeno se píše za středníkem
Středníkem oddělujeme položky které tvoří nevětné celky. Po středníku se neuvádí velké písmeno a pokud věta tvořící seznam (nebo jeho konec) za seznamem nepokračuje, musí být poslední položka ukončena tečkou.
Jak se píše k večeru
Obojím způsobem můžeme psát: bezesporu / bez sporu, bezpochyby / bez pochyby, kupodivu / ku podivu, kupříkladu / ku příkladu, kvečeru / k večeru, například / na příklad, zdáli / z dáli, zjara / z jara, zpočátku / z počátku, načase / na čase…
Jaké písmeno se píše za dvojtečkou
Následuje‑li po dvojtečce větný celek, je možné ho začít jak malým, tak velkým počátečním písmenem. Následuje‑li celek nevětný, píšeme obvykle písmeno malé.
Jak se píše Jerry
Dobrý den Jerry, ano, je to skutečně tak, jak píšete.
Jak se píše neexistuje
Protože nejsem romanopiscem a ani bych v tom kdovíjak nevynikal, mohu vám rozuzlení svého titulku prozradit hned na začátek – žádná spřežka jakto neexistuje.
Jak se píše jeli
Píšeme-li větu „Děti jely na výlet. “ je na konci slova jely „y“. Píšeme-li větu „Děti a učitelé jeli na výlet. “ je na konci slova jeli „i“.
Jak se píše spojovník
Spojovník (‑) je krátká vodorovná čárka (pozor na záměnu s pomlčkou – viz Pomlčka). Nenaznačuje‑li spojovník neúplné slovo, píše se bez mezer mezi výrazy, které spojuje. V češtině tento znak užíváme tehdy, chceme‑li vyjádřit, že jím spojené výrazy tvoří těsný významový celek.
Jak se píše propříště
Jako jedno slovo se bude nyní psát na př. dopolosyta, nabíledni, naroveň, naoko, propříště a j. Jestliže je však význam spřežky stejný jako význam původního dvojslovného výrazu, připouští se u spojení předložky s podstatným a přídavným jménem dvojí psaní (dohromady nebo zvlášť), na př.
Jak se píše jak by smet
též jak by smet) přísl. ob. expr. stejně; stále tak, zase tak, znovu: k obědu brambory, k večeři j.; včera přišel o hodinu později a dnes j.
Jaké písmeno se píše za pomlčkou
Takový případ může nastat tehdy, pokud za pomlčkou stojí vlastní jméno nebo název, tedy slova, která by sama o sobě začínala velkým písmenem. Vámi uvedené příklady se dle dostupných pravidel píší s písmenem malým.
Jak se píše slovo navíc
Píšeme vždy dohromady: najednou, navíc, nanejvýš, vcelku, navečer, napoprvé, napříště, odjinud…
Kdy se píše po c tvrdé Y
Pokud se podstatné jméno skloňuje podle vzoru hrad, píšeme koncovku -Y, i když následuje po písmenu C. Jak už jsme si řekli dříve, vzor má v pravopise přednost. Píšeme tedy: Na stole ležely tácy s dorty.
Jak se píše Jak to
Všechny vazby obsahující jak to se naopak píšou zvlášť, jako dvě slova, a nikdy jinak – jak to; jak to, že…
Jak se píše Zdalipak
“ „Zdali (či „zdalipak“) je rovněž částice, která uvozuje přímou otázku zjišťovací – a také v tomto případě se píše dohromady, třeba: „Zdali(pak) už jsi zaplatil účet za telefon
Jak se píše s dětmi
s kostmi – dětmi, v těchto tvarech je rodu ženského. V přísudku minulém proto píšeme – y .
Jak se píše rozmezí let
Údaje značící časové rozmezí/období zapisujeme pomocí pomlčky:bez mezer: pokud je pomlčka mezi jednoslovnými výrazy (8–17 hod., květen–září, 20. –40. léta 20. století, 11. –19. února, 16.oddělené mezerami z obou stran: pokud je pomlčka mezi víceslovnými výrazy (1. července – 31. srpna 2020, 11. – 19. 2019, 1.