Kdy se píše čárka před Například
Čárka se před například píše pouze pokud za slovem například následuje nějaké sloveso. Aby se jednalo o dvě věty, které oddělíme čárkou, potřebujeme totiž dvě slovesa. Příklad věty s čárkou: Ty mě vždycky dokážeš naštvat, například včera jsem se zase rozčílila.
Archiv
Jak se píše jak se patří
Do této skupiny spřežek je možné zařadit i víceslovné spřežky, protože také v těchto případech převažuje psaní zvlášť, lze však psát: o sto šest i ostošest, jak se patří i jaksepatří, jak by smet i jakbysmet aj.
Archiv
Jak se píše na poprvé
Správně se podle Pravidel českého pravopisu píše po prvé i poprvé, po druhé i podruhé, po každé i pokaždé (§ 95 v Pravidlech českého pravopisu, akademické vydání, 1993), po třetí i potřetí (v pravopisném slovníčku).
Jak se píše na rozdíl
Výraz na rozdíl od bývá často chybně vnímán jako příslovečná spřežka. Toto spojení však spřežkou není, píšeme ho zvlášť jako tři samostatná slova, tedy na rozdíl od. Na rozdíl od tebe umím udržet tajemství. Na rozdíl od ministryně nepovažují mateřské školky povinný předškolní rok za nutný.
Kde se dělají čárky
Kde se čárka PÍŠEBezespoječné větné členy (Mám čas v sobotu, v úterý, v pátek.)Větné členy v jiném poměru než slučovacím (Viděl matku, a dokonce i otce.)Dvojité spojovací výrazy (jak-tak, buď-nebo,…)Dodatečně připojené větné členy (Přišel jen kvůli penězům, jak jinak.)
Kdy se dělají čárky
Kde se čárka PÍŠE:
Dvojité spojovací výrazy (jak-tak, buď-nebo,…) (Měl bys přinést jednak dárek, jednak kytku.) Dodatečně připojené větné členy (Přišel jen kvůli penězům, jak jinak.) Oslovení, vysvětlivky, citoslovce (Vidíš, Karle, zase jsem měl pravdu já.)
Jak se píše nade vše
Je zcela na nás jakou podobu slova napíšeme, český pravopis uznává obě varianty, tzn. nade vše i nadevše a v jejich užití není žádný rozdíl. Jedná o příslovečné spřežky, které mají stejný význam, četnost užívání se liší dle konkrétních uživatelů.
Jak se píše ČR
Oficiální politické názvy současných států bývají víceslovné a velké písmeno se píše většinou jen u prvního slova: Česká republika (o názvu Česko viz Česko), Slovenská republika, Spojené státy americké, Dánské království, Pobřeží slonoviny.
Jak napsat po druhé
Český pravopis připouští obě podoby, lze tedy napsat podruhé i po druhé. Jedná se o druh příslovečné spřežky, která vznikla spojením předložky a číslovky.
Jak se píše po třetí
U příslovečných spřežek vzniklých spojením předložky s číslovkou (po třetí – potřetí) nebo s některými zájmeny (po každé – pokaždé) je správně zápis oběma způsoby. Dá se však říci, že čím je číslovka delší, tím větší je tendence psát ji zvlášť (po dvacáté druhé).
Jak se píše Mám zato
Může se psát oboje, záleží na kontextu, ve kterém to používáte. Za to se používá mapříklad když řekneme "Za to půjdeš do vězení." Zato používáme, pokud chceme říci "Petrovi to moc nejde, zato Pavel je docela šikovný."
Jak se píše dohromady
Spojení předložek s podstatnými jmény
Jako jedno slovo píšeme například: dohromady, dokonce, občas, vcelku, zpravidla…
Jak tak příklady
jak – tak, nejen – ale i, i – i, jednak – jednak atd. Příklad: V obchodě měli jak rajčata, tak papriku. Budeme nejen zpívat, ale i tancovat.
Jak poznat přístavek
PřístavekJeho funkcí je pojmenovat jiným způsobem totéž, co předcházející větný člen.Základem přístavkového spojení je nejčastěji podstatné jméno nebo zájmeno.Oddělujeme ho čárkou z obou stran. Pokud ale přístavek vyjadřuje funkci/titul/zaměstnání a následuje vlastní jméno osoby, pak přístavek čárkou neoddělujeme.
Jak správně psát čárky ve větě
Větné členy oddělujeme čárkou, když nejsou spojeny spojkami A, I, ANI, NEBO, ČI ve významu slučovacím. Pokud jsou tedy v jiném významovém poměru než slučovacím, oddělujeme je čárkami. Můžeme ho z věty vypustit, proto je oddělen čárkami. Kočka, běžící ustrašeně přes silnici, rychle vběhla do zahrady.
Kde se píše čárka před nebo
Základní poučka zní: pokud je spojka nebo užita ve významu slučovacím, čárku před ní nepíšeme, pokud je ve významu vylučovacím, čárku píšeme. Ne vždy je ovšem lehké rozpoznat, o který význam jde.
Jak se píše v zápětí
Původně se slova psala samostatně, postupem času ale došlo k jejich spojení. Nyní můžeme říci, že se jedná o spřežku a v současném spisovném jazyce je možné psát výraz psát pouze dohromady jako jedno slovo, tedy vzápětí. Příklady: Udělalo se mu zle a vzápětí omdlel.
Jak se píše poté
Typ po tom × potom, po té × poté
Při váhání se můžeme řídit jednoduchým pravidlem: • Je-li možné nahradit výrazy potom a poté příslovcem pak, píšeme dohromady, např.: – Hrál a potom (pak) zpíval. – Dáme si čaj a poté (pak) půjdeme spát.
Jak se píše český narod
národ, -a i -u m.
Jak se píše Pražský
U přídavných jmen odvozených od označení místa nebo národu se však píše písmeno malé: pražský, český, totéž se týká i přídavných jmen druhových, které jsou odvozeny od osobních jmen (pavlovské epištoly, ale Pavlovy epištoly). S malým písmenem se též píší názvy jazyků: čeština, angličtina.
Jak se píše 5 krát
Jak na čísla
V případě, že tyto značky píšeme v matematických operacích, oddělujeme je od čísel mezerou (například: „plocha 5 m × 5 m“, „měřítko 1 : 10 000“, „poměr 1 : 5“, „3 + 2 = 5“). Pokud je však píšeme jako složené slovo s číslem, píšou se dohromady bez mezery („Jel jsem na té horské dráze snad 20ד).
Jak se píše 10x
Bez mezery se píše rovněž například 10x neboli 10krát, 10násobný nebo desetinásobný. Číslovky složené z jednotek a desítek píšeme a vyslovujeme dvojím způsobem: jedenadvacet, dvaadvacet nebo dvacet jeden, dvacet dva…
Jak se píše 6 ti
Pokud skloňujete číslice, rozhodně k nim nepatří žádná koncovka – toto je velmi častý nešvar, který najdeme snad ve všech textech s číslicemi. Nikdy tedy nepíšeme 6-ti, 5ti, 8-mi ani 30ti. Pokud něco chcete vyjádřit číslicí, lze to (a dokonce musíte) psát čistě a jednoduše.
Jak se píše 300
Příloha:Číslovky (čeština)
číslo | základní | číslice |
---|---|---|
300 | tři sta | třístovka |
400 | čtyři sta | čtyřstovka, čtyřistovka |
500 | pět set | pětistovka |
600 | šest set | šestistovka |
Jak se píše Jerry
Dobrý den Jerry, ano, je to skutečně tak, jak píšete.