Jaké i se píše ve slově mlít
Slovo mlít se píše na rozdíl od mlýn, které patří do vyjmenovaných slov, s měkkým „i“. To je způsobeno rozdílným původem slov.
Proč mlít
Sloveso mlít (stejně jako výrazy mletí, mlecí, mleč) pochází z praslovanského *melti. Již ve staré češtině došlo k přesmyku hlásek el (mleti) a zdloužení slabiky na lé (mléti); v ní se pak é zúžilo na í (mlíti).
Archiv
Jak se píše mlýn
Slovo mlýn, které patří do vyjmenovaných slov, se píše na rozdíl od mlít s tvrdým y.
Jaké i se píše ve slově mlýn
Ať už jsou ale důvody jejich pravopisu jakékoliv, nic to nemění na tom, že slovo mlýn je vyjmenované slovo a píšeme ho s tvrdým Y a slovo mlít nepatří mezi vyjmenovaná ani příbuzná slova a píšeme ho s měkkým I.
Archiv
Jak mlít obilí
Jak mletí v domácím mlýnku probíhá Stačí mlýnek postavit na vodorovnou plochu, zvolit si požadovanou hrubost mletí (nejčastěji používáme tu nejjemnější – např. na chleba, koláče, jíšku, anebo hrubou na krupici a knedlíky), nasypat jakýkoliv druh obilí nebo luštěnin a zapnout jedno tlačítko.
Proč je v aby tvrdé Y
Vyjmenovaná slova, ve kterých se vždy píše tvrdé Y (včetně slov příbuzných): B: být (bych, bys, by, bychom, byste, abych, abys, aby, …, kdybych, kdybys, kdyby, …, bytí, živobytí, bývat, bývalý, byt, bytná, bytový, bytelný, bytost, bydlit, bydliště, obydlí, bydlo (tj.
Co to je vyjmenovaná slova
Co to jsou vyjmenovaná slova
Vyjmenovaná slova jsou domácí slova (výjimečně i zdomácnělá: lyže), v jejichž kořenech (výjimečně i v příponě: brzy, slepýš, kopyto) se píše po tzv. pravopisně obojetných souhláskách y/ý. Toto y/ý píšeme rovněž ve slovech odvozených.
Co je to Mlynice
Plochý řemen, který k ní přenášel pohon z transmise, kryje řemeslně vyrobený dřevěný kryt.
Jaký mlýnek na obilí
Výběr typu mlýnku na obilí podle pohonu
Typ mlýnku | Výhody | K čemu je vhodný |
---|---|---|
Ruční mlýnek | + Produkce menšího množství moučného prachu při mletí + Možnost mletí olejnatých ingrediencí | Je vhodný k mletí hrubé mouky. |
Elektrický mlýnek | + Nenáročné použití + Rychlejší mletí + Snadná instalace | Je vhodný k mletí hladké mouky. |
Jak se mlela mouka
Samotné mlýnské zpracování Při vlastním procesu mletí obilné zrno opakovaně prochází přes válcové stolice a vysévače. Válcové stolice zrno drtí a vysévače ho třídí podle velikosti částic na frakce. Těchto frakcí jsou ve mlýně desítky a jejich opětovným smícháním získáme mouku dané kvality.
Jak se píše paprika
Podíváme se na historii papriky. Wikipedia píše: Paprika (Capsicum) je rod rostlin z čeledi lilkovitých (Solanaceae).
Kde se píše měkké a tvrdé i
V českých slovech píšeme po měkkých souhláskách (c, j, ž, š, č, ř, ď, ť, ň) vždy měkké I. Po tvrdých souhláskách (h, ch, k, r, d, t, n) píšeme vždy tvrdé Y. U písmen D, T, N volíme písmeno podle výslovnosti: dívka vs. dým, tisk vs.
Jak se píše sirup
Starší vydání Pravidel českého pravopisu psaní sjednotila tak, že jako spisovné uvedla jen dvě, syrob a syrup. Ve většině evropských jazyků se však slovo sirup píše s „i“, např. rusky sirop, slovensky sirup, německy Sirup, francouzsky sirop, italsky siroppo atd., latinsky sirupus.
Co je to Mýtit
Sloveso mýtit má význam ‚kácením zbavovat porostu, zejména stromů; kácet' (např. mýtit prales), popř. i ‚kácením (porostu) vytvářet' (mýtit cestu).
Jak se píše mlýnice
Mlýn a mlít
Podstatné jméno mlýn (mlynář, mlýnice) do češtiny přišlo ze staroněmeckého mulīn (v němčině dnes Mühle). Sloveso mlít (stejně jako výrazy mletí, mlecí, mleč) pochází z praslovanského *melti.
Jak umlít obilí
Stačí mlýnek postavit na vodorovnou plochu, zvolit si požadovanou hrubost mletí (nejčastěji používáme tu nejjemnější – např. na chleba, koláče, jíšku, anebo hrubou na krupici a knedlíky), nasypat jakýkoliv druh obilí nebo luštěnin a zapnout jedno tlačítko.
Jak se mele obilí
Při mletí pšeničného zrna se postupuje tak, že zrno nejprve rozdělíme na několik větších částí a následně je vymíláme k obalovým vrstvám. Principem celého dalšího procesu je postupnými kroky separovat hrubší částice obsahující obalové vrstvy tzv. krupice, od jemnějších částic čistého endospermu, tzv. mouk.
Proč se obilí mele na mouku
V uzavřeném obilném zrníčku najdete obrovské množství prospěšných látek jako je draslík, železo, fosfor, vitamin A, E, B1 a B2. Jakmile se ale zrno rozemele, většina látek se začne vytrácet, což se projeví i na chuti. Domácí mouka je tedy zdravější než jakákoli mouka zakoupená v obchodě.
Jaké y se píše
V českých slovech píšeme po měkkých souhláskách (c, j, ž, š, č, ř, ď, ť, ň) vždy měkké I. Po tvrdých souhláskách (h, ch, k, r, d, t, n) píšeme vždy tvrdé Y. U písmen D, T, N volíme písmeno podle výslovnosti: dívka vs. dým, tisk vs.
Proč je paprika s měkkým i
Paprika. Ať už mluvíme o paprice jako koření či zelenině, jedná se vždy o papriku s měkkým I. Toto slovo k nám doputovalo se slovenskými trhovci a jeho původ můžeme hledat ve srbštině či chorvatštině.
Jaké i se píše v příjmeních
měkké -i, např.: Novákovi, Jan a Petr Novákovi, Jana a Petr Novákovi. (Pozor si však musíme dávat na 4. pád: dopis pro Jana a Petru Novákovy.) Příjmení, která se skloňují podle vzoru přídavných jmen, mají dvě možné koncovky: manželé Novotných, Veselých i manželé Novotní, Veselí.
Kdy se píše iy na konci
Správnou variantu poznáme podle koncovky slova. Pokud podstatné jméno v množném čísle končí na životné koncovky i, é, či ové, píšeme měkké i. Končí-li naopak koncovkami y nebo e, píšeme tvrdé y.
Jak se píše myš
Mys je výběžek pevniny do moře. Ze tří stran bývá obklopen vodou.
Jak se píše fyzika
F: Po f se v kořenech domácích slov y/ý nepíše, proto vyjmenovaná slova po f v češtině nemáme. V některých učebnicích a přehledech vyjmenovaných slov bývá uvedeno přejaté slovo fyzika. Obojetnost f se projevuje zvláště v koncovkách (grafy, žirafy, ale v kafi).
Co to je smýkat
Smýkat znamená pohybovat se smykem, slovo smýčit má význam uklízet. 3. Smyčka, přesmyk, přesmyčka, smyčec, průsmyk.