Jak se píše popate?

Jak se píše z blízka

Píšeme na př.: přišli lidé z blízka i z dáli (t. j. z blízkého okolí i z daleké krajiny), ale: dívati se na obraz zblízka (= z malé vzdálenosti, s místa hned u něho), zdáli (= z větší vzdálenosti od něho).

Jak se píše potřetí

U příslovečných spřežek vzniklých spojením předložky s číslovkou (po třetí – potřetí) nebo s některými zájmeny (po každé – pokaždé) je správně zápis oběma způsoby. Dá se však říci, že čím je číslovka delší, tím větší je tendence psát ji zvlášť (po dvacáté druhé).
Archiv

Jak se píše jak se patří

Do této skupiny spřežek je možné zařadit i víceslovné spřežky, protože také v těchto případech převažuje psaní zvlášť, lze však psát: o sto šest i ostošest, jak se patří i jaksepatří, jak by smet i jakbysmet aj.
Archiv

Jak se píše po té

Při váhání, zda užít spojení předložky a ukazovacího zájmena (po tom, po té), či zda je správné jedině psaní dohromady, a tedy užití příslovce (potom, poté), se můžeme řídit jednoduchým pravidlem: je-li možné nahradit výrazy potom a poté příslovcem pak, je namístě pouze psaní dohromady: Hrál a potom (pak) zpíval.

Jak se píše na víc

Nejméně problematické jsou podle zmíněného článku spojení předložky s příslovcem, u nichž nebývá – kromě řídkých spojení zvláště s předložkou na a za (na víc, za dost) – ona dvojitost významu, a tedy je vždy píšeme dohromady (dodnes, podnes, dovnitř, zevnitř, povždy, provždy, přespříliš, ponejprv atd.).

Jak se píše nahoru

Jedná se o příslovce, které vyjadřuje, že se něco pohybuje směrem vzhůru (vyjít nahoru = na vrcholek). Toto slovo píšeme vždy dohromady.

Jak se píše podruhe

Český pravopis připouští obě podoby, lze tedy napsat podruhé i po druhé. Jedná se o druh příslovečné spřežky, která vznikla spojením předložky a číslovky. Jako většinu spřežek ji můžeme psát dohromady – podruhé.

Jak se píše napoprvé

Píšeme vždy dohromady: najednou, navíc, nanejvýš, vcelku, navečer, napoprvé, napříště, odjinud…

Jak se píše z večera

Podobné:
t tmavě červený i tmavěčervený, tmavě modrý i tmavěmodrý apod.
v v předvečer
vpodvečer i v podvečer (v předvečerní době)
z zvečera i z večera (před večerem)

Jak se píše Mám zato

Může se psát oboje, záleží na kontextu, ve kterém to používáte. Za to se používá mapříklad když řekneme "Za to půjdeš do vězení." Zato používáme, pokud chceme říci "Petrovi to moc nejde, zato Pavel je docela šikovný."

Jak se píše k večeru

Obojím způsobem můžeme psát: bezesporu / bez sporu, bezpochyby / bez pochyby, kupodivu / ku podivu, kupříkladu / ku příkladu, kvečeru / k večeru, například / na příklad, zdáli / z dáli, zjara / z jara, zpočátku / z počátku, načase / na čase…

Jak se píše částka Kč

Číslo a značku oddělujeme mezerou: 100 Kč = sto korun českých, 2 000 000 Kč = dva miliony korun českých (viz Značky, čísla a číslice). Pokud mezi číslem a značkou mezera není, čteme složený výraz jako přídavné jméno: 100Kč = stokorunový (viz Tvoření a psaní výrazů složených z číslic a slov (typ 12procentní, 20krát)).

Jak se píše zpravidla

Příslovce zpravidla vzniklo spřahováním a to tak, že došlo ke spojení předložky a podstatného jména do jednoho tvaru, jedná se tak o tzv. příslovečnou spřežku. Pravopisně správně je tedy varianta psaná dohromady jako jedno slovo. Výraz zpravidla užíváme, chceme-li vyjádřit význam obyčejně, pravidelně nebo většinou.

Jak se píše navíc

Píšeme vždy dohromady: najednou, navíc, nanejvýš, vcelku, navečer, napoprvé, napříště, odjinud…

Jak se píše poprvé

Správně se podle Pravidel českého pravopisu píše po prvé i poprvé, po druhé i podruhé, po každé i pokaždé (§ 95 v Pravidlech českého pravopisu, akademické vydání, 1993), po třetí i potřetí (v pravopisném slovníčku).

Jak se správně píšou číslovky

Vypisujeme‑li číslovky slovy, píšeme každé slovo zvlášť, např. dvacet jedna, padesát čtyři, devět set, dva tisíce (jedno) sto šedesát osm, dva tisíce dvě stě třicet jedna, jeden milion tři sta tisíc sedm set šedesát osm; dvacátý pátý, stý padesátý, čtyřstý sedmdesátý osmý, tisící devítistý padesátý šestý.

Jak se píše Děkuji s pozdravem

S pozdravem

Důležitou věcí je, že se po této frázi nepíše čárka. Nikdy. Loučit se můžete i celou větou, například Děkuji za pochopení a přeji krásný den. Zde se na konci používá jednoduše tečka.

Jak se píše Jerry

Dobrý den Jerry, ano, je to skutečně tak, jak píšete.

Jak se píše neexistuje

Protože nejsem romanopiscem a ani bych v tom kdovíjak nevynikal, mohu vám rozuzlení svého titulku prozradit hned na začátek – žádná spřežka jakto neexistuje.

Jak se píše slovo navíc

Píšeme vždy dohromady: najednou, navíc, nanejvýš, vcelku, navečer, napoprvé, napříště, odjinud…

Jak se píše milion v číslech

Milion

← 999 999 1 000 000 1 000 001 →
Celé číslo 1 000 000 Jeden milion
Rozklad 26 × 56
Římskými číslicemi
Dvojkově 11110100001001000000

Jak se píše cena v eurech

Označení měny v podobě EUR (ale také třeba USD) se v češtině píše vždy za částku, pokud to ale bude anglický text, tak před částku. I v angličtině se píše “euro” (tedy s malým “e”) a má množné číslo “euros”.

Jak se píše za dost

Zřídka je třeba rozlišovat na př. najednou (rázem, náhle, společně) a na jednou (na jeden ráz, na jeden případ), navíc (nádavkem) a na víc (na větší množství, na větší počet), zadost učiniti (dosti, dostatečně) a za dost (za dost věcí, za dostatečně mnoho) a pod.

Jak se píše Zaprve

Obě tyto varianty jsou pravopisně správné a významově rovnocenné, lze tedy napsat zaprvé i za prvé.

Jak se píše podruhé

Český pravopis připouští obě podoby, lze tedy napsat podruhé i po druhé.