Jak se píše abysme
Abychom nebo abysme Pravopisně správně je pouze abychom. „Sám ředitel Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR navrhl v médiích, že by se tvar abysme mohl stát variantou spisovnou.
Co byste nebo co by jste
Při vytváření podmiňovacího způsobu (konkrétně u 2. osoby množného čísla) mohou někteří pisatelé zaváhat: Píše se správně byste, by jste nebo snad byjste Odpověď není složitá: Jediný správný tvar je byste. Oba zbývající tvary (by jste, byjste) jsou hodnoceny jako chybné, potažmo hyperkorektní.
Co je za slovní druh kdybyste
Složený slovesný tvar podmiňovacího způsobu se skládá z kondicionálového tvaru pomocného slovesa být a příčestí činného.
Archiv
Jak se píše abych
Jedinou spisovnou a tedy správnou podobou je tvar abychom. Je tedy nutné si tento tvar zapamatovat, nejlépe však všechny tvary slovesa být (abych, abys, aby, abychom, abyste, aby). Podobné je to i u dalších tvarů vyjadřujících podmiňující způsob, opět pouze podoba my bychom, stejně kdybychom.
Kdy se píše si a kdy jsi
Si je tvar zvratného zájmena a pojí se se slovesy. Zpívat si, kreslit si Jsi je tvar slovesa být ve smyslu existovat (2. osoba jednotného čísla).
Kdy se píše bychom nebo bysme
Pravopisně správně je pouze tvar bychom! Tvary v jednotném a množném čísle jsou následující: bych, bys, by; bychom, byste, by.
Čím nahradit jakoby
„Jakoby“ používáme v případech, kdy chceme dosáhnout významu přirovnání nebo zdánlivosti či předstírání. V tomto případě můžeme „jakoby“ nahradit výrazem „zdánlivě“ nebo samostatným „jako“.
Kdy byste chteli
Jedinou správnou variantou je psaní kdybyste – jedná se o podmiňovací způsob slovesa být. Stejné je to samozřejmě i s příbuznými slovy kdybysme (lze i kdybychom), kdybys apod.
Kdy se píše sem a jsem
Pokud je podmět v 1. osoba čísla jednotného píšeme ve větě slovo jsem, pokud je v jiné osobě píšeme sem. Rozhoduje tedy, zda činnost ve větě vykonávám já, nebo někdo jiný. Vždy se řiďte tím, co chcete větou říci, případně co chce věta ve cvičení / testu sdělit.
Jak jsi se nebo jak ses
Rovněž v podmiňovacím způsobu užíváme stažené ses, sis: ty by ses nekoupal, aby sis nečetl, kdyby ses podíval (nikoli by jsi se, kdyby jsi se, aby jsi se). Jazykové dotazy zodpovídá i Jazyková poradna Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR (http://www.ujc.cas.cz/poradna/porfaq.htm; e-mail: [email protected]).
Jak se píše měli
Je správně měli nebo měly Jde o skupinu dětí (kluci i holky). Pokud jsou tam i kluci, tak se píše měli. Pokud by tam byly jen holky tak měly.
Jak bychom mohli
Otázky typu „Jak bychom mohli…“ (How might we, HMW) vám pomáhají vést brainstorming. Definují konkrétní příležitosti a úkoly, které se snažíte vyřešit.
Jak se píše jako by
“ Tam, kde nemůžeme dosadit „jako kdyby“, uplatníme jednoslovný tvar „jakoby“. „By“ v tomto případě není součástí slovesného tvaru. „Jakoby“ vyjadřuje určitou míru nejasnosti, nejistoty nebo přirovnání či zdánlivost, používá se ve spojení se slovesy v oznamovacím způsobu: „Chová se jakoby dospěle, ale je to ještě dítě.
Kdy se píše jakoby a jako by
Např.: Díval se, jako by mi ani nevěřil. = Díval se, jako kdyby mi ani nevěřil. Jakoby, psáno dohromady jako jedno slovo, používáme v případě, že „by“ není součást slovesného tvaru. „Jakoby“ používáme v případech, kdy chceme dosáhnout významu přirovnání nebo zdánlivosti či předstírání.
Kdy bychom se mohli sejít
Nevíte, jaký z nich je správný Pravopisně správně je pouze tvar kdybychom! Tvary v jednotném a množném čísle jsou následující: kdybych, kdybys, kdyby; kdybychom, kdybyste, kdyby.
Co je jako by
Spojku „jako by“ používáme ve významu „jako kdyby“, přičemž její druhá část – „by“ – je součástí slovesného tvaru, tedy podmiňovacího způsobu: „Dítě spí, jako by ho do vody hodili.
Kde si nebo kde jsi
JSI či SI Jana Skřivánková: Ve Vaší větě je správně JSI, jedná se o tvar slovesa být pro 2. osobu čísla jednotného v přítomném čase.
Jak se píše jsem tam
Byl jsem tam, respektive nebyl, ale řekli mi o tom. Chtěl jsem, respektive jsem musel, odjet už v sobotu.
Co je to zvratné zájmeno
Zvratná zájmena se nejčastěji objevují jako předmět slovesa nebo za předložkou, a vyjadřují, že se jedná o tutéž osobu, která je v podmětu věty, tedy např. on vidí sebe, on mluví o sobě, on má rád jen sám sebe.
Jak ses měl ty
Rovněž v podmiňovacím způsobu užíváme stažené ses, sis: ty by ses nekoupal, aby sis nečetl, kdyby ses podíval (nikoli by jsi se, kdyby jsi se, aby jsi se).
Jaké i se píše Když se mluví o ženách
Jde‑li o ženy, píšeme v příčestí ‑y: Nechtěly jsme se už hádat s manželi, vyrazily jsme proto na výlet samy. Jde‑li o muže nebo o muže a ženy zároveň, mužský rod má přednost před ženským, píšeme ‑i: Byli jsme rádi, že máme klid na sledování sportovního přenosu.
Jak se píše byli
Základní pravidlo pro shodu přísudku s podmětem v množném čísle je, že pokud je podmět v rodě mužském životném, píšeme -i (muži byli), pokud je v rodě mužském neživotném anebo ženském, píšeme -y (stoly byly, ženy byly), pokud je v rodě středním, píšeme -a (prasata byla).
Kdy bysme
Tvar BYSME je v pořádku. Pokud ho používáte v neformálním rozhovoru nebo ve zprávě či e-mailu kamarádům. Není spisovný, ale na to se při přátelském tlachání nehledí. Chtěli bysme přijít už v pět, ale nevím, jestli to stihneme.
Jak se píše anebo
Spojka anebo je podle SSČ spojkou vylučovací, proto před ní píšeme čárku, jestliže uvádí alternativy, které se navzájem vylučují. Vylučovací vztah je často podpořen užitím buď u prvního členu spojení: Je odpočinek právem, anebo povinností člověka
Jak se píše jakoby
Jakoby, psáno dohromady jako jedno slovo, používáme v případě, že „by“ není součást slovesného tvaru. „Jakoby“ používáme v případech, kdy chceme dosáhnout významu přirovnání nebo zdánlivosti či předstírání. V tomto případě můžeme „jakoby“ nahradit výrazem „zdánlivě“ nebo samostatným „jako“.