Co je tematický
Přídavné jméno tematický je odvozeno od podstatného jména téma, které má svůj původ v latinském slově thema, které označuje tvrzení, výrok, námět a základní myšlenku. Přídavné jméno tematický tedy označuje něco, co je spojeno s určitým tématem, základní myšlenkou.
ArchivPodobné
Jak se píše tematika
⭐ Tematika je soubor témat. Na rozdíl od tématu má krátké e. ⭐ Tematický se podle neoficiálních zdrojů odvozuje od tematiky, a proto má také krátkou první samohlásku. Akademický slovník cizích slov ale říká, že jeho základem může být jak tematika, tak téma.
Archiv
Co to je tematika
tematika: souhrn témat, zvláště okruh sourodých témat, jako např. tematika venkovská, městská, válečná, budovatelská, historická, současná aj.
Jak má vypadat tematický plán
Tematický plán obsahuje zejména název předmětu, jméno učitele, hodinovou dotaci, časový rozvrh výuky na pololetí či školní rok, pravidla hodnocení, požadované učebnice či jiné učební pomůcky apod. Pro konkrétní hodiny je sestaveno učivo vycházející z nadřazených učebních dokumentů (např.
Jak se správně píše výjimka
Základem je sloveso vyjímat, ale správným tvarem je pouze výjimka. Toto slovíčko patří k nejčastějším češtinářským chybám – dělají ji jak žáci na základních školách, tak studenti na středních i vysokých školách, ba dokonce i mnozí vystudovaní dospělí.
Jak se píše standardní
Přídavné jméno standardní použijeme, pokud je něco obvyklé, běžné. I v tomto slovu píšeme písmeno D.
Jak nahradit slovo téma
Téma.základní myšlenka.námět.látka.předmět.syžet.tematický vokál.příznak.
Co je to námět v literatuře
Námětem může být jak myšlenka (soustava myšlenek) nebo i jakákoli skutečnost, například jiné umělecké dílo, příběh ze života, faktická událost, konkrétní člověk, osud nějaké osoby atd.
Co je to učební osnova
Učební osnovy – dokument, v němž jsou stanoveny cíle výuky vyučovacího předmětu na daném druhu a stupni školy, učivo, jeho posloupnost a rozdělení do jednotlivých ročníků a úseků školního roku.
Jak se píše slovo mítink
Psaní přejatých cizích slov má svá pravidla, která se sice mohou v průběhu let měnit, vždy je však nutné řídit se aktuální normou: Správně je tedy mítink, brífink či briefing, brainstorming, nikoli míting, brífing, brejnstorming.
Co je to standardní
Výraz standard, jehož jedinou správnou podobou je varianta zakončená souhláskou d, k nám přišel z angličtiny. Označuje skutečnosti, které odpovídají platným normám – tedy to, co je považováno za vhodné a správné (standardem naší firmy je kvalita).
Co to je motiv
důvod, smysl, příčina („motor“) určitého chování (motiv jednání, motiv zločinu) element nebo cíl motivace. zápletka s potenciálem rozehrát nějaký děj (literární motiv, filmový motiv) charakteristická vlastnost se společným rysem (například hudební motiv)
Co to je synonymum
Synonyma (slova souznačná), jsou slova nebo výrazy, které mají vzájemně stejný nebo podobný význam a lze je za určitých okolností zaměňovat. Úplná synonyma jsou slova (2 nebo víc), která mají úplně stejný význam a lze je kdykoli volně zaměnit (kromě ustálených obratů).
Jaký je rozdíl mezi tématem a motivem
Téma je předmětem diskuse, písemného díla, myšlenky člověka nebo výstavy; téma nebo zpráva o odchodu. Motiv je charakteristický rys nebo opakující se nápad v umělecké nebo literární kompozici.
Jaké jsou druhy vypravěče
Existují i jiné typologie vypravěče, např. vševědoucí (autorský), osobní, přímý a „oko kamery“; nadosobní, osobní a neosobní; subjektivní, objektivní.
Co je to Dvoustupňové kurikulum
Princip dvoustupňového kurikula, tzn. rámcové (národní) kurikulum a kurikulum na úrovni školy, se uplatňuje v mnoha evropských zemích. Mezi země, jejichž koncepce vzdělávání je České republice patrně nejbližší, patří například Rakousko, Slovinsko, Maďarsko, Nizozemí, Belgie nebo severské státy.
Jak se píše slovo Meeting
Slovo anglického původu meeting čeština zcela přizpůsobila svým pravidlům, a jako spisovný výraz už najdete ve slovnících je počeštěnou variantu mítink – s měkkým i a písmenem k na konci). Původní podoba je již v současné češtině nespisovná, podobně jako varianta s g na konci – míting.
Jak se naučit psát správně česky
Jak se naučit pravopisCvičební sešity. Jak ale zdokonalovat svůj pravopis mimo školuModerní internetové portály. Další možnost představují internetové portály, jako je i Pravopisně.cz, kde najdete spoustu testů, cvičení, diktátů a užitečných rad.Čtení knih.Hledání chyb.Jazykové příručky.
Jak se píše nadstandardní
nejstandardnější. Přídavné jméno standardní lze rozdělit takto: stan-dard-ní. Slova příbuzná jsou: standardně, standardnost, standardizace, nadstandardní, nestandardní. Nadstandardní = lepší než obvyklý, luxusní, lépe vybavený; nestandardní = neobvyklý, podivný.
Jak dělíme motivy
Dle Madsenové dělíme motivy na tři hlavní skupiny: (1) Primární (hlad, žízeň, sex, odpočinek atd.). (2) Sekundární (sociální kontakt, moc, vlastnictví). (3) Afektivní (potřeba bezpečí, agrese).
Co to je Antonymum
Antonyma (slova protikladná, opozita) jsou slova opačného, protikladného významu. Znamená to tedy, že pokud máme dvě slova, jedno je přesným opakem druhého (velký – malý, správně – špatně). Některé slovo může mít více antonym, zejména pokud má více významů.
Jak nahradit slovo ještě
Ještěvíce.zatím.dosud.dotud.aspoň
Co je motiv díla
motiv = dílo se skládá z určitých motivů, kterými může být cokoliv – postava, zvíře, neživá věc, přírodní jev, promluva, gesto, situace apod. – syžet – představuje způsob vnitřní výstavby děje, konkrétní naplnění fabule – uspořádání jednotlivých výjevů, výběr postav, prostředí apod.
Jaké jsou formy vyprávění
Podle počtu mluvčích rozlišujeme: monolog (samomluva) – promlouvá jen jedna postava, buď nahlas nebo pro sebe v duchu (pak je to "vnitřní monolog") dialog (rozhovor) – postupně promlouvá několik různých postav a vzájemně na sebe reagují
Jaký může být vypravěč
Vypravěč může být anonymní, neosobní nebo samostatný subjekt; autor jako postava; nebo nějaká jiná postava objevující se a účastnící se na jejich vlastním příběhu, ať už fiktivní nebo faktický.