Jak se přihlásit k doktorovi?

Jak se přihlásit k novému lékaři

Pokud nejste s péčí svého registrujícího lékaře spokojeni, můžete jej změnit jednou za tři měsíce. Samotná změna lékaře není složitá. Navštívíte nového vámi vybraného lékaře a zeptáte se na možnou registraci. Existují však zákonné výjimky, kdy vás lékař může odmítnout přijmout do péče.
Archiv

Jak zjistím svého praktického lékaře

Potřebné informace můžete najít také na stránkách Národního registru poskytovatelů zdravotních služeb, kde si můžete prostřednictvím "rozšířeného vyhledávání" vyhledat ve svém okolí nejbližší praktické lékaře (výběr Obor péče: Všeobecné praktické lékařství nebo Praktické lékařství pro děti a dorost).
Archiv

Jak si zařídit praktického lékaře

Pacient může hledat v Národním registru poskytovatelů zdravotních služeb. Má-li pacient stále potíže s hledáním lékaře, měl by kontaktovat svoji zdravotní pojišťovnu. Pomoc s hledáním nabízí i Sdružení praktických lékařů ČR na telefonní lince 267 184 063 nebo na e-mailu [email protected].
Archiv

Jak jít k doktorovi

Na vyšetření k odbornému lékaři můžete jít i bez doporučení svého registrujícího lékaře. Je lepší jej však neobcházet a nejprve se vždy poradit s ním. Samozřejmě při specifických či náhle vzniklých potížích vyhledáte přímo odborníka – např. chirurga, neurologa, kardiologa.

Kam jít Když nemám praktického lékaře

„Občané ČR nemají povinnost se registrovat u praktického lékaře, nicméně je obecně doporučováno, aby každý měl svého registrujícího lékaře. Pokud by některý z klientů VZP měl problém ho sehnat, ať se obrátí na naši pobočku, kde mu poradí,“ řekl serveru Lidovky.cz mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Vlastimil Sršeň.

Co s sebou k lékaři

Vezměte si, prosím, kartičku pojištěnce, dosavadní zdravotní dokumentaci nebo lékařské zprávy (pokud máte), očkovací průkaz (pokud máte). S sebou si vezměte také zdravotní pomůcky, které používáte (brýle, naslouchátko…). Jelikož vstupní prohlídka trvá delší dobu, je důležité, abyste si vyhradili časovou rezervu.

Co mám dělat když nemám praktického lékaře

„Občané ČR nemají povinnost se registrovat u praktického lékaře, nicméně je obecně doporučováno, aby každý měl svého registrujícího lékaře. Pokud by některý z klientů VZP měl problém ho sehnat, ať se obrátí na naši pobočku, kde mu poradí,“ řekl serveru Lidovky.cz mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Vlastimil Sršeň.

Jak se odhlásit od lékaře

Každý pojištěnec má ze zákona nárok na změnu ošetřujícího lékaře. Lidé často řeší, že se zaregistrují u lékaře a velmi záhy zjistí, že jim z nějakého důvodu nevyhovuje. Chtějí pak registraci okamžitě zrušit, což bohužel nejde.

Po jaké době mohu změnit lékaře

Registrujícího praktického lékaře můžete změnit po třech měsících od předchozí registrace.

Kdy jít k praktickému lékaři

Pro přechod k praktickému lékaři pro dospělé není striktně stanovena jedna věková hranice, běžně k přeregistraci dochází ve věku kolem 18 let. Platí ale pravidlo, že praktický lékař pro dospělé může mít zaregistrované pacienty od 14 let; praktický lékař pro děti a dorost maximálně do 19 let.

Co dělat když nemám doktora

Pojišťovny nicméně nemohou svým klientům zajistit volnou kapacitu lékaře. To si musí dotyčný zjistit sám a případně se obrátit na jiného ze seznamu. Odmítající lékař je povinen vydat pacientovi písemnou zprávu s odůvodněním. Pokud ji nevydá, dopouští se přestupku, za který mu hrozí až stotisícová pokuta.

Co když nemám doktora

Jak postupovat při náhlé ztrátě lékaře:

Ihned se porozhlédněte po novém lékaři. Čím dříve, tím větší je vaše šance, že vás přijme ten, kterého si vyberete. Pokud neuspějete, obraťte se na svoji zdravotní pojišťovnu, která má jednak přehled o vytíženosti jednotlivých lékařů, jednak i povinnost jej zajistit.

Co může předepsat praktický lékař

Na západě mohou praktičtí lékaři předepisovat jakékoliv léky s výjimkou hyperdrahých léků, jako je například biologická léčba, které by měly zůstat v rukou specialistů,“ vysvětluje předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.

Jak probíhá vstupní prohlídka u praktického lékaře

Při vstupní lékařské prohlídce se kromě celkového vyšetření Vašeho zdravotního stavu kontroluje také poslední očkování, provádí se vyšetření moči, zraku, sluchu, měření hmotnosti, krevního tlaku, případně natočení a popis EKG. Součástí prohlídky též může být odběr a testy vzorku krve a moči.

Kdo mi muze Predepsat léky

Praktický lékař, stejně jako každý jiný lékař, je oprávněn předepsat pacientovi při poskytování zdravotní péče předpis na takový léčivý přípravek, který je z hlediska lékařem poskytované péče indikovaný.

Kdy mě může lékař vyřadit z evidence

Konec evidence

A když je neplní, může ho doktor vyřadit ze své evidence, například když s lékařem nespolupracuje nebo odmítá péči. „Lékař o tom musí pacientovi ovšem vydat písemné potvrzení včetně uvedení důvodů,“ vysvětluje ředitel Balada.

Jak dlouho trvá preventivní prohlídka u praktického lékaře

V případě, že Váš věk dosahuje určité hranice (obvykle 40 let), Vám lékař kromě základního vyšetření může provést ještě preventivní vyšetření prostaty, prsů nebo konečníku. Celé preventivní vyšetření trvá asi 30 až 40 minut.

Jak probíhá preventivní prohlídka u praktického lékaře

Lékař vám provede kompletní fyzikální vyšetření (poklepem a poslechem vyšetří srdce a plíce, pohmatem štítnou žlázu, zkontroluje stav žil a tepen na dolních končetinách atd.), změří krevní tlak a zjistí index tělesné hmotnosti (BMI). Má také orientačně vyšetřit zrak a sluch a zkontrolovat očkování, mj. proti tetanu.

Kde sehnat doktora

Pojišťovna by měla pomoci

Pojišťovny musí svým pacientům ze zákona zajistit praktického lékaře do dojezdové vzdálenosti 35 minut od místa bydliště. Pokud má pojištěnec problém najít praktického lékaře sám, je nejvhodnější zajít osobně na pobočku pojišťovny, kde mu pracovníci pomohou. Tedy měli by.

Kdo předepisuje zdravotní pomůcky

Dle typu pomůcky to může být lékař praktický (PRL) nebo odborný, nejčastěji neurolog (NEU), ortoped (ORT), rehabilitační lékař (REH) nebo geriatr (GER). U některých typů pomůcek je navíc nutné schválení revizním lékařem zdravotní pojišťovny (RL).

Kdo vám Predepise Antidepresiva

Léky na předpis

Antidepresiva může předepsat i praktický lékař, závažnější poruchy a případné selhání základní terapie řeší psychiatři. V dnešní době jsou tato léčiva mnohem bezpečnější než v minulosti. Psychoterapie se zaměřuje na myšlení pacientů a na depresivní jednání pacienta, které se snaží omezit.

Co s sebou na vstupní prohlídku

Při vstupní lékařské prohlídce se kromě celkového vyšetření Vašeho zdravotního stavu kontroluje také poslední očkování, provádí se vyšetření moči, zraku, sluchu, měření hmotnosti, krevního tlaku, případně natočení a popis EKG. Součástí prohlídky též může být odběr a testy vzorku krve a moči.

Na co se odebírá krev při preventivní prohlídce

Odběr krve k vyšetření cholesterolu (ve 30, 40, 50 a 60 letech), glykémie (od 40 let á 2 roky) a ev. další testy v závislosti na současné léčbě nebo zdravotních obtížích. Odběr provádíme několik dní před vlastní prohlídkou, abychom mohli výsledky společně zhodnotit při vyšetření.

Kde mi Predepisou antibiotika

Podle vyjádření některých lékárníků předepisují lékaři antibiotika tak, jak mají. Pokud se nadužívají, tak prý spíše v nemocnicích, nikoliv v ordinacích obvodních lékařů.

Kdo mě Osetri kdyz nemám zubaře

Pacient, který nemá svého zubaře, se může obrátit na svoji zdravotní pojišťovnu. Ta je ze zákona povinna zajistit poskytování hrazených služeb svým pojištěncům, včetně jejich místní a časové dostupnosti.