Kdy se projevi DMO
V prvních třech měsících života jsou projevy velmi nenápadné a rozpoznatelné spíš jen odborníkem, teprve během druhého půlroku života dochází k postupnému vyjádření obrazu postižení DMO a je možné stanovit diagnózu.
Co je diagnóza DMO
Dětská mozková obrna (DMO) je typicky spastická porucha nervového a svalového systému, která se vyskytuje u dětí. Je charakterizována poruchami nervového a svalového systému v oblastech svalového napětí (toniky), svalové síly, koordinace a pohybových sekvencí.
Jak vzniká obrna
Obrna vzniká v důsledku poruchy inervace dané svalové skupiny. Dochází k částečné ztrátě hybnosti končetiny. Obrna může mít infekční i neinfekční původ.
Jak se leci obrna
Začíná příznaky meningitidy, po nichž následuje silná bolest svalů a ztráta citlivosti a hybnosti v různých částech těla. Po jednom až dvou dnech se objevuje slabost a dochází k paralýze. Paralyzována může být jakákoli kombinace končetin, i když postiženy jsou především dolní končetiny.
Jak se pozna Mozkova obrna
Nejviditelnějšími fyzickými příznaky je škubání a nekoordinované pohyby hlavy. Někdy se projevuje tím, že pacient má potíže s mluvením. Stav se někdy nazývá spasticitida (křečovitost). Mozková obrna se také nazývá Littlovou obrnou.
Co je obrna nemoc
Přenosná dětská obrna (poliomyelitida) je vysoce nakažlivé virové onemocnění nervového systému, které postihuje míchu, a které může způsobit celoživotní ochrnutí a někdy i smrt.
Co způsobuje dětskou obrnu
Dětská obrna, též dětská přenosná obrna nebo poliomyelitida (lat. poliomyelitis) je virové infekční onemocnění člověka. Původcem je Poliovirus z čeledi Picornaviridae. Přibližně 90 až 95 % infekcí nezpůsobuje žádné symptomy.
Jak začíná ochrnutí
Celý proces začíná v mozkové kůře, odtud se signál skrz mozek šíří do míchy a z míchy se pomocí nervů vystupujících z páteře šíří nervový signál do příslušných svalových vláken. Přenos informace z nervu na sval se děje na tzv. nervosvalové ploténce. Podráždění svalu pak vede k jeho stažení a tím vzniká vlastní pohyb.
Jak se projevuje ochrnutí
Ochrnutí a necitlivost
Charakteristickým znakem cévní mozkové příhody je náhlé ochrnutí jedné strany těla – například bezdůvodný mimovolný pokles paže, koutků úst, nebo náhlé problémy při vstávání. Příznakem paralýzy může být také náhlý pád bez jasného vnějšího důvodu.
Jak se projevuje Pareza
Projevy onemocnění
Klient není schopný nafouknout tvář, cenit zuby, svraštit bradu, pískat a výrazným rysem bývá zhoršená schopnost artikulace řeči. Paréza primárně nebolí, ale mohou se vyskytovat kontraktury u denervovaných svalů, které způsobují nepříjemné pocity až bolest.
Jak zacina Svalova dystrofie
Pacientům s DMD chybí dystrofin zcela (bílkovina na vnitřním povrchu membrány svalové buňky). Nemoc je charakteristická ochabováním a ztrátou aktivní svalové hmoty. Zpočátku se narodí chlapec bez jakýchkoli příznaků, ty nastupují plíživě přibližně od dvou let věku – potíže s chůzí, po čase usednutí na vozík.
Jak se pozná porucha mozku
Vedle pohybových omezení (poruchy rovnováhy, koordinace pohybů, ochrnutí části těla) se tak často objevují obtíže typu zvýšené únavy, bolesti hlavy, poruch spánku, tinitus (zvonění v uších) a další smyslová omezení (poruchy chuti, čichu, zraku, sluchu) nebo epilepsie.
Jak clovek muze Ochrnout
Ochrnutí je nejčastěji způsobeno poškozením mozku nebo nervového systému, obzvláště pak míchy. Hlavní příčinou bývá mrtvice, nádorová onemocnění či další zdravotní problémy. Další příčinou ochrnutí může být otrava jedem, který narušuje nervové funkce (kurare, BMAA, botulin atp.).
Jak se projevuje zánět lícního nervu
Projevy postižení
Nejnápadnější je porucha mimiky poloviny obličeje – asymetrické krčení čela, nelze dovřít oko, našpulit ústa a zapískat, nafouknout tváře, vycenit zuby, povislým koutkem úst může vytékat tekutina při pití, u těžšího postižení vázne výslovnost.
Jak se pozna svalová slabost
Dlouho může jít o velmi nenápadné příznaky. Tito lidé mají svalovou slabost, která se postupně zhoršuje, špatně chodí do schodů, těžko vstávají z nízké židle nebo se nedokáží postavit ze dřepu. Postupně u nich vznikají potíže s dechem a trpí hypoventilací.
Jak se projevuje svalová slabost
Jedná se o postižení na úrovni výkonného orgánu svalu a je možné sem zařadit i poruchy přenosu vzruchu z nervu na samotný sval. Nejvýraznějšími obtížemi jsou únava, slabost končetin, porucha řeči, mimiky obličeje, chůze, dvojité vidění, křeče a další.
Jak se projevuje slabý otřes mozku
Projevy: Mezi základní projevy otřesu mozku spadá bolest hlavy, motání hlavy, nevolnost a zvracení. Méně často může být přítomno dočasné dvojité vidění, které se rychle upraví. U otřesu mozku je vždy přítomna i krátkodobá porucha vědomí. Na dobu úrazu, okamžiky před ním, či okamžiky po něm, si člověk nemusí pamatovat.
Jak poznat neurologický problém
Hlavových nervů: především jde o test čichu, hybnosti svalů tváře a čití v dané oblasti. Dále se může hodnotit chuť a pohyblivost jazyka, zrak či sluch. Pohybového systému: oslabení nebo úplná ztráta hybnosti nebo naopak rigidita, křeče a záškuby svalů mohou být pro diagnózu podstatné.
Jak se projevuje skříplý nerv
Kromě bolesti se projevují také brněním, svalovou křečí, ztuhlostí, a dokonce ochrnutím končetin. Nejznámějším problémem způsobeným skřípnutým bederním nervem je tzv. „houser“. Hlásí se bolestmi páteře v kříži, kde nervy utlačují kostní výrůstky na obratli, vysunuté ploténky nebo celé obratle.
Kde bolí Trojklanny NERV
Trojklaný nerv inervuje oblast obličeje, a tak bolest postihuje hlavně toto místo. Nejčastěji pak pouze polovinu, především dolní část. Velmi vzácně zasáhne tento problém obě strany obličeje, ale obyčejně ne zároveň.
Jak zacina svalová dystrofie
Pacientům s DMD chybí dystrofin zcela (bílkovina na vnitřním povrchu membrány svalové buňky). Nemoc je charakteristická ochabováním a ztrátou aktivní svalové hmoty. Zpočátku se narodí chlapec bez jakýchkoli příznaků, ty nastupují plíživě přibližně od dvou let věku – potíže s chůzí, po čase usednutí na vozík.
Které svaly ochabují nejčastěji
Svaly fázické (kinetické) plní zejména pohybové funkce. Při nedostatku pohybu tyto svaly ochabují a předávají svoji funkci svalům posturálním. Tyto svaly se nacházejí zejména v oblasti lopatek a hrudní páteře, v oblasti břišní a oblasti hýžďové. Tyto svalové skupiny třeba zpevňovat a posilovat.
Kdy se projevuje svalová dystrofie
Obvykle se příznaky objevují během dospívání, kolem 20 roku, i když oslabení některých svalů může začít už v dětství nebo v pozdějším věku kolem 50 let. U některých lidí může mít nemoc tak mírný průběh, že nejsou patrné žádné příznaky.
Jak dlouho nespat po uderu do hlavy
Je nutné bedlivě sledovat jeho zdravotní stav po dobu 48 hod. V případě rozvoje jakýchkoliv těchto obtíží ihned vyhledejte lékaře! Co sledovat: stav vědomí (i v noci – vzbudit dítě vždy po 3 hodinách)
Co sledovat po úrazu hlavy
Po úrazech hlavy je doporučeno i během spánku sledovat „probudnost“ pacienta a jednou za tři hodiny jej během prvních dvou nocí vzbudit. Je potřeba ověřit základní příznaky vážnějšího poranění končetin: Porušená citlivost nebo hybnosti prstů, případně tzv. mravenčení prstů