Jak se starat o běžky?

Jak pečovat o běžky

Typ lyžeNa skluznou část lyže používat zásadně skluzné vosky.Do komory používat zásadně stoupací vosky.Na skiny používat zásadně přípravky určené pro skin běžky.Na šupiny používat přípravky pro ně určené, proti namrzání.Na běžky s mikrokontaktem používejte také přípravky proti namrzání skluznice.
Archiv

Jak často mazat běžky

V tomto případě je nejjednodušší pracovat s tuhými parafíny a při zažehlování stoupacích vosků zažehlit do skluznice zároveň i parafín. Parafínem skluznice napouštíme zhruba po každých 50 ujetých kilometrech nebo v případě, že černá grafitová skluznice začne bělat.

Jak správně skladovat běžky

Běžky uložte do sucha a chladu bez dosahu přímého slunce. Ideální tak může být garáž, technická místnost nebo sklep, ve kterém není vlhko. Suché prostředí prospívá nejen skluznici, ale také lepidlu, které drží lyže pohromadě. Tmavší prostor bez přístupu slunečního svitu pak chrání skluznici před oxidací.

Jak ošetřit nové běžky

U nových lyží, ať už závodních nebo turistických, je vždycky dobré nezapomenout na parafínování. Pro dobrý skluz je vhodné proces i několikrát opakovat. Jedním z doporučených postupů je první vrstvu parafínu ještě za tepla stáhnout, což odstraní nečistoty.
Archiv

Jak se brzdí na běžkách

Hlavně nestrkejte hole pred sebe ve snaze tak zabrzdit, to je nebezpečné a hrozí zranění. To raději spadnout nez se prerazit o hole. Záleží na terénu, zpravidla pluhem buď obouma nebo jen jednou lyží, kde je upravená rovná plocha tak smykem stejně jak na sjezdovkách.

Proč se lepí sníh na běžky

Pokud se vám tedy sníh lepí na skluznici, lyže nejedou a zadrhávají, pak jste pravděpodobně nanesli příliš měkký vosk. U sjezdových lyží a snowboardů je potřeba odstranit nebo přemazat měkký vosk tvrdším, například Skivo parafínem modrým.

Jak namazat běžky se skinem

Přípravek se používá velmi jednoduše. Nejprve vyčistíte pásy za pomoci Fischer Easy Skin Cleaneru od špičky k patě za pomoci hadříku. Následně ve stejném směru (od špičky k patě) aplikujete Easy Anti Ice. Vedle ochraně proti namrzání přípravek napomáhá k ještě hladšímu skluzu.

Jak namazat běžky bez žehličky

Použijeme škrabku na vosk, pomocí které starý vosk stáhneme ze skluznice dolů. Poté na skluznici naneseme smývač na vosky a postupujeme podle návodu. Většinou výrobce doporučuje nechat smývač na běžce působit zhruba 1 až 2 minuty a poté dosucha otřít hadříkem nebo speciální čisticí utěrkou na běžky.

Jak správně namazat běžky se šupinami

běžky se šupinami – ty není třeba většinou mazat stoupacími vosky, ale určitě se vyplatí na špičky a patky nanášet parafín. To proto, aby lépe klouzaly. běžky s hladkou skluznicí na klasický styl.

Jak rychle se jede na běžkách

145,875 km/hod. Taková je hodnota nově nastaveného světového rekordu na běžkách, jehož držitelem je od minulého týdne harrachovský rychlostní lyžař Radek Čermák. Jeho bláznivý počin ze závodní tratě v Andoře si vysloužil zápis do Guinessovy knihy rekordů.

Jak zatáčet na běžkách

Při jízdě máte lyže rovnoběžně u sebe, odrážíte se ze špičky chodidla, hůlkami pohybujete v rovnoběžce podél těla a „kloužete“ ve stopě. V prudčích zatáčkách pak odšlapujete, tedy jednou nohou jedete ve stopě a tou druhou se ze strany odrážíte.

Proč se Voskují běžky

Středovou část lyže (stoupací komoru) díky naší hmotnosti prošlápneme a zatížíme, stoupací vosk umožní zabržení běžky a dopomůže odrazu směrem v před. Pokud bychom stoupací vosky nepoužívali nebo je nanášeli špatně, běžka by prokluzovala a nedorazila se.

Kdo vymyslel běžky

Běžecké lyže se pravděpodobně narodily v takzvané Ugro-Lap oblasti, někde mezi západní Sibiří a Laponskem. Původně sloužily ohoblované dřevěné fošny pouze k přesouvání se po sněhu z místa na místo, sport a rekreace přišla na řadu až mnohem později.

Jak trénovat soupaž

Abyste se připravili na soupaž, musíte ji jezdit i v létě a na podzim, a to na kolečkových lyžích. Jiný vhodný tréninkový prostředek prakticky neexistuje. Můžete chodit do posilovny, ale ani tam nedosáhnete kýženého úspěchu – „soupažné vytrvalosti“.

Co je to soupaž

Ano, původní soupaž (natož ladný stříďák) to připomíná už jen vzdáleně. V každém případě mluvíme stále o komplexní práci celého těla. Ta tu kromě silové vytrvalosti staví i na koordinačních dovednostech.

Jaké běžky na soupaž

Běžky na soupaž

Kratší lyže jsou lepší na ovladatelnost, ale delší mají lepší skluz, záleží i na váze běžce. Hole pro soupaž vybírejte jako pro klasiku či maximálně o 5 cm delší. Kombi lyže nedoporučujeme.

Jak vstát při pádu na lyžích

Při vstávání je nutné nejprve srovnat lyže do vrstevnice vedle sebe a přitáhnout se trupem ke kolenům, poté se snažíme postavit.

Jak dlouhé mají být běžky

Délka běžek – klíčový atribut

Delší lyže jsou hůře ovladatelné, ale zase mají lepší skluzné vlastnosti. Pro klasiku se obvykle doporučují lyže o 20-30 cm vyšší než je výška postavy, pro bruslení je vhodné mít lyže shodné s výškou postavy či o 5–10 cm delší.

Jak se rychle naučit lyžovat

Lyžování prokládáme nejrůznějšími hrami (třeba trefit za jízdy koulí tátu), učíme dítě samostatně vstát, když spadne, a pokud se na to malý lyžník cítí, můžeme zkusit první jízdu na vleku. Ideální pro nácvik jsou malé a pomalu jedoucí dětské vleky typu poma.

Jaký je rozdíl mezi běžkami na klasiku a bruslení

Hole na klasiku jsou obecně kratší, než hole na bruslení.

Při klasice je nápřah kratší, rychlejší a posazený níže. Správně dlouhé hole by tak měly dosahovat po rameno běžkaře. Při bruslení využíváme větší rozsah pohybu, ruce napřahujeme dále před sebe a celý pohyb je delší.

Jak dlouho trvá naučit se lyžovat

Když se ptám, za jak dlouho se dá dobře naučit lyžovat, zamyslí se. „Tohle je častý dotaz, ale je to hrozně individuální. Někomu stačí pár dní intenzivního kurzu a už je schopen si sám sjet modrou sjezdovku.

Jak se člověk naučí lyžovat

Lyžování prokládáme nejrůznějšími hrami (třeba trefit za jízdy koulí tátu), učíme dítě samostatně vstát, když spadne, a pokud se na to malý lyžník cítí, můžeme zkusit první jízdu na vleku. Ideální pro nácvik jsou malé a pomalu jedoucí dětské vleky typu poma.

Co je to skin na běžkách

Běžecké lyže skin mají na skluznicích hebký tulení nebo mohérový pás, který usnadňuje odrazy a stoupání. Technologicky jsou ještě o něco pokročilejší než běžky se šupinami: při stoupání vám skin pás usnadní pohyb, při sjezdu vás nic nebude brzdit.

Kdy začít s lyžováním

Standardně se doporučuje začít s výukou lyžování po třetím roce věku, přesto se však na svahu objevují i mnohem mladší, dvouleté či dokonce půlroční děti. Záleží totiž na stupni psychického a fyzického vývoje každého jednotlivce.

Jak naucit dítě brzdit na lyžích

Dítě nejprve naučíte nemít strach z jízdy a správně samostatně zatáčet, brzdění zajistíte jeho vedením za popruhy. Měly by být ploché, širší a omotáte mu je jednou kolem pasu, aby oba konce směřovaly dozadu po stranách. Nakonec se malý lyžník naučí brzdit zatočením do protisvahu.