Jak se starat o dřevostavbu?

Jak dlouho vydrzi dřevostavba

Můžete si být však jistí, že životnost kvalitně postavené dřevostavby je 100 až 150 let.

Jak se starat o srub

Dovolte srubu, aby si sedal

Sruby z přírodního nevysušeného masivu při vysychání sedají asi o šest procent po dobu tří až šesti (záleží na velikosti trámů, rychlosti výstavby a době vytápění domu) a v jeho průběhu je nutné kontrolovat dilatační prvky na stavbě.
Archiv

Jak se staví dřevostavba svépomocí

U dřevostavby vám postavíme hrubou stavbu

postavíme stěny s jednostranným záklopem OSB deskou, strop, konstrukci střechy s krovy, difůzní folií a dvojitým laťováním. Dřevostavba bude odolávat povětrnostním vlivům, nezaprší do něj a vy se můžete vrhnout na pokrytí střechy, vatování stěn, objednat okna.

Co je to dřevostavba

Dřevostavba je budova, při jejíž stavbě bylo z velké části použito dřevo. Nejčastěji se používá smrkové a jedlové dřevo, ale je též používáno dřevo z borovic a modřínů. Mezi výrobní postupy patří masivní dřevostavby (např. sruby), roubenky, hrázděnky nebo sendvičové stavby.

Co je to OKAL

Okál je vžité označení pro montované dřevěné rodinné domky. První Okál byl postaven na začátku 70. let minulého století, kdy tehdejší národní podnik Rudné doly Jeseník zakoupil od německé firmy OKAL – Otto Kreinbaum licence na výrobní a montážní systém.

Jak dlouho vydrží montovaný dům

Dřevostavba, ať už jde dům montovaný nebo masivní, vydrží sloužit sto a více let, samozřejmě za předpokladu, že bude z kvalitních materiálů, vybavená odpovídající izolací a provedena technicky přesně a pečlivě. Životnost dřevostavby je v první řadě závislá na kvalitě použitých stavebních materiálů.

Jak často natírat srub

Pokud je srub postavený z jiné dřeviny, je nutné ho pravidelně natírat, většinou se doporučuje každých pět let, ale vždy je zapotřebí stav nátěru posuzovat individuálně. Nátěr dům ochrání a tím se prodlouží jeho životnost. Proto při pořízení svého vysněného bydlení je nutné zvážit i pravidelnou údržbu domu.

Co je to roubenka

Roubená stavba (lidově roubenka) je stavba, jejíž stěny jsou zbudovány technikou roubení. Trámy, kladené vodorovně na sebe, jsou v rozích spojovány různými typy tesařských vazeb. Původně se používaly kmeny neotesané nebo přitesávané jen mírně, až později se prosadily trámy hraněné, zaručující lepší soudržnost stavby.

Na co postavit Drevostavbu

Moderní masivní dřevostavby: CLT panely

CLT panely se vyrábějí v halách a pomocí sofistikovaného softwaru řezány na míru konkrétnímu projektu. Používají se na stěny, stropy a případně i na střešní konstrukce dřevostaveb. Jsou dodávány ve dvou pohledových kvalitách – konstrukční (nepohledová) a pohledová.

Co je two by four

Jedná se o rámový způsob výstavby, kde byly původně využívány sloupky o příčném průřezu 2 x 4 palce, což v metrických jednotkách odpovídá přibližně rozměrům 50 x 100 mm.

Jak zateplit OKAL

Izolant doporučujeme lepit na dřevoštěpkovou desku lepící pěnou na polystyren. Důvodů takového návrhu tepelného izolantu pro zateplení okálu je hned několik a to s ohledem na stávající skladbu obvodových stěn okálu a typu okálového domu.

Jak rekonstruovat OKAL

Zbourat, nebo zrekonstruovat Nový majitel se nakonec rozhodl pro rekonstrukci. Nastudoval si totiž, že může provést poměrně snadnou rekonstrukci interiéru pomocí sádrokartonových konstrukcí, které umožňují opravdu rychlou výstavbu, mají výborné akustické parametry a díky malé tloušťce ušetří cennou podlahovou plochu.

Jak dlouho vydrzi dům z cihel

Zděné domy mohou vydržet celá staletí, přesto v současnosti plně postačuje životnost kolem tří až čtyř desetiletí. Materiály na zdění jsou velmi robustní a pevné, z čehož vyplývají jejich další výhody. Trvalá hodnota zděného domu ale patří k jeho základním benefitům.

Jak dlouho schne olej na dřevo

Aplikaci provádíme štětcem nebo válečkem. Důležité je si uvědomit, že tato báze olejů a vosků je po 8-10 hodinách pochozí, zaschnutá, ale konečné vytvrdnutí oleje v pórech dřeva trvá 10-15 dnů. Osmo schne oxidací, proto je třeba intenzivně větrat.

Jaký olej na dřevo

Jen minimální ztmavnutí dřeva docílíte i použitím kaméliového oleje, který navíc dobře chrání proti UV záření a pomalu vysychá. K ošetření dřeva se používá rovněž konopný, terpentýnový, pomerančový, ostropeřcový, teakový, ricinový či parafínový olej.

Co to je srub

Srub je dřevěná stavba vybudovaná z vodorovně kladených, v rozích pomocí dlabů překřížených trámů roubením. Sruby byly budovány v oblastech s větším množstvím především jehličnatých lesů, například ve východní a střední Evropě, ve Skandinávii atp.

Jak se starat o roubenku

Dřevo není velkým fanouškem zvýšené vlhkosti, dřevokazní škůdci mají rádi vlhko, zatuchlo a kupodivu také ticho. Pokud si stavíte roubenku k rekreačním účelům, nelekejte se, chalupaření o víkendech je samozřejmě zcela v pořádku, roubence nesvědčí pouze opravdu dlouhé periody bez vaší přítomnosti v řádu několika měsíců.

Čím Opláštit dřevostavbu

Powerpanel HD je cementem pojená, skelnými vlákny vyztužená sendvičová deska s příměsí lehkého minerálního granulátu (v jádru) a skelnými vlákny (v obou povrchových vrstvách) pro obvodové stěny dřevostaveb.

Jaká je životnost panelových domu

Jedním z témat, která budou postupně nabývat na aktuálnosti, je životnost panelových domů, které jsou domovem přibližně čtvrtiny obyvatel Česka. Většina českých paneláků pochází se 70. a 80. let minulého století, přičemž životnost panelové výstavby odborníci odhaduji na přibližně 80 let.

Jak poznat panelový být

Zatímco panelové domy jsou sestaveny z panelů. Většina bytů v nich jsou navíc řešeny dispozičně stejně. Kromě rozdílného zařízení a vybavení jednotlivých bytů tak můžeme mít pocit, že se nacházíme stále v jedné a té týž bytové jednotce.

Jak aplikovat olej na dřevo

Běžný olej nanášíme hadříkem, který nezanechává vlákna. Můžeme nanášet také štětcem nebo válečkem nebo dokonce špachtlí, stříkáním či máčením. Na povrch dřeva nalijeme olej a rovnoměrně jej rozetřeme po celém povrchu. Nános oleje musí být vydatný, aby se olej ihned nevsákl, ale zůstal na povrchu.

Co to je roubení

Roubení je jednou z nejstarších technologií dřevěných stavebních konstrukcí, která je preferována i v moderní výstavbě. Mezi její přednosti patří poměrně slušná tepelná izolace (a z toho vyplývající energetická nenáročnost stavby) nebo ekologičnost.

Jaký je rozdíl mezi srubem a Roubenkou

Srub je vyroben z kulatiny, často pouze odkorněné, nijak tvarově neupravované s přesahy v rozích. Oproti tomu roubenka je pro české území tradičnějším způsobem výstavby z hraněných dřevěných trámů s rohy spojovanými různým druhem tesařských spojů, nejčastěji tzv. rybinovým.

Čím vyplnit spáry v roubence

Čím se dají opravit Mech, slámu, jíl a jiné stavebniny nahradí moderní hmoty, aniž by chaloupce ubraly na půvabech. Někdejší stavitelé vyplňovali spáry suchým mechem nebo provazci slámy, poté jílovitou hlínou „armovanou“ zvířecími chlupy, lněným pazdeřím nebo vlákny z konopných, lněných či kopřivových stonků.

Čím natřít starou roubenku

Realizační firma se kterou spolupracujeme tedy aplikovala krycí nátěr Delta LUCITE House – Paint ve vybraném odstínu ze vzorkovnice RAL ,tento nátěr sjednotil barevný vzhled stavby a překryl nerovnosti vzniklé sesycháním dřeva.