Jak se starat o vodní želvu?

Co dát vodní želvě do akvária

Běžně se pro vodní želvy používají i větší akvária do kterých lze vložit velký kámen, kořen či ostrůvek na který si mohou želvy pohodlně vylézt a odpočinout si. Mláďata lze chovat v nádrži o objemu cca. 45 litrů, ale dospělé jedince je vhodné chovat ve větší nádrži objemu zhruba 250 litrů.

Jak zimují vodní želvy

Podle počasí, obvykle však počátkem října, je přemístíme z venku do místnosti, kde je ještě několikrát vykoupeme ve vlažné vodě, čímž jim pomůžeme při vyprazdňování trávicí soustavy. Potom je koncem října zazimujeme. Optimální teplota pro přezimování želv by měla být od +4 do +7 st.

Čím krmit vodní želvy

Vodní želvy se přirozeně krmí ve vodě, proto i mláďata neučíme nic jiného. Podávat můžete rybí maso, moučné červy nebo kobylky a mouchy. Vždy ale musí být velikostně vhodné pro aktuální velikost želvičky.

Jak dlouho vydrží vodní želva pod vodou

Mořské želvy vyplouvají na hladinu, aby se nadechly. Jak často, závisí na jejich aktivitě. Mohou pod vodou vydržet i několik hodin zejména v noci, když spí, a to díky zpomalení tepové frekvence. Karety mají své podvodní příbytky, kde se v noci zdržují, jsou to převisy nebo jeskyňky v útesech a korálových věžích.

Jak casto se krmi želvy

Pokud máte dostatek vodních rostlin, stačí se jen postarat o živočišné krmivo. Živočišná strava se nemusí podávat každý den, pokud nechováte malé želvy mladší než 1 rok. Dospělé želvy by měly být krmeny živočišnou potravou přibližně dvakrát týdně a mladá zvířata každé dva dny.

Co mohou jíst želvy

Želva zelenavá je býložravec. Její jídelníček tvoří především luční rostliny, květy a listy keřů. V přírodě však nepohrdne hmyzem nebo šneky a slimáky, v domácích podmínkách však nedoporučujeme živočišnou složku podávat.

Kdy probudit želvu

Je potřeba želvu probudit ze zimního spánku, do kterého upadla obvykle již na podzim, kdy začaly klesat venkovní teploty. S probouzením želvy byste měli začít bezprostředně poté, kdy se objeví první jarní paprsky, tedy přibližně začátkem března.

Jak poznat že je želva mrtvá

Postup jak to zjistit je následující – vezmeme želvu do svislé polohy hlavou nahoru a systematicky ji překlápíme střídavě doprava a doleva ve smyslu kyvadla. Pokud hlava želvě blimbá uvolněně a kopíruje pohyb ze strany na stranu, jde pravděpodobně opět o uhynulou želvu nebo jedince těsně před úhynem.

Jak velké akvárium pro vodní želvy

Co budete k chovu vodní želvy potřebovat

Vytvořte jí akvaterárium – to by měla ze dvou třetin tvořit dostatečně hluboká vodní plocha, aby želva mohla pohodlně plavat, a zbytek pak souš nebo ostrůvky, kde se může vyhřívat. Délka akvária pro vodní želvu by měla být 5× větší než délka krunýře a šířka akvária 3× větší.

Jak udělat jezírko pro želvu

Nadzemní ohrádku lze vytvořit například z málo nápadného zeleného pletiva, nebo jakýkoliv ji zakrýt pomocí rostlin. Vodní želvy nešplhají tak dobře, jako suchozemské, i tak by měla ohrádka přesahovat jejich délku dvakrát. Pokud se v okruhu několika kilometrů příhodná vodní plocha nenachází, želvy jezírko neopustí.

Jak dlouho může želva bez jídla

Dospělný jedinci vydrží bez potravy, 14 dnů, ale mláďata nemohou dlouho hladovět.

Jak dýchá želva pod vodou

Stejně jako všichni obratlovci, kteří opět zamířili do vody, se ani želvy nevzdaly dýchání vzdušného kyslíku, ale některé přesto došly dál než velryby: vodní želvy získávají další kyslík z vody pomocí takzvaných análních vaků, hustě protkaných krevními cévami.

Jak často pije želva

Žerou v průběhu celého dne. Vodu měníme dle potřeby, každý den či obden. Většina evropských želv skoro každý den pije. Zhruba 1x týdně bychom měli do krmení přidávat také vápník (př.

Jak často se krmí želva

Živočišná strava se nemusí podávat každý den, pokud nechováte malé želvy mladší než 1 rok. Dospělé želvy by měly být krmeny živočišnou potravou přibližně dvakrát týdně a mladá zvířata každé dva dny.

Kam dát vodní želvu

V takovém případě doporučuji, aby je nabídli formou inzerátu soukromým chovatelům. Mnozí totiž želvy mají ve svých zahradních jezírkách. Pokud je voda totiž dostatečně hluboká a nezamrzne až ke dnu, želvy se ve spodní části zahrabou do země a bez problémů tak přečkají zimu.

Co znamená když želva píská

Pravděpodobně má něco v nosních dírkách. Zkuste ho vykoupat a popřípadě vyčistit nosní dírky. Nejlépe tupou stranou větší jehly na šití.

Jak dlouho vydrží želva bez jídla a vody

Vodní želvy:

Dospělný jedinci vydrží bez potravy, 14 dnů, ale mláďata nemohou dlouho hladovět.

Jak dlouho svítit želvě

Teplota pod výhřevnou žárovkou by přes den měla dosahovat až 30–40 °C, ale želva musí mít možnost se v jiné části terária i ochladit. Terárium nezapomeňte pravidelně 2× denně rosit. i UVB žárovkou želvě sviťte alespoň 10 hodin denně v závislosti na ročním období, výhřevnou žárovku stačí zapnout jen na 7 hodin denně.

Co může jíst želva

Želva zelenavá je býložravec. Její jídelníček tvoří především luční rostliny, květy a listy keřů. V přírodě však nepohrdne hmyzem nebo šneky a slimáky, v domácích podmínkách však nedoporučujeme živočišnou složku podávat.

Co je kloaka u želvy

Ano, je to kloaka čili vývod pohlavního, trávicího a vylučovacího ústrojí. Technicky vzato se jedná o pozadí, které želvy dokážou používat i takto nečekaným způsobem. Ovšem ani takovéto vychytávky přírody nemají neomezenou působnost.

Co nesmí jíst želvy

Nevyhovující zdroje vápníku: rajče, broskev, salát, okurka, jahody, brokolice, meruňky, růžičková kapusta, květák, chřest, řepa, banán, švestky. Tyto potraviny se musí vždy poprášit doplňkem vápníku a neměly by sloužit jako hlavní zdroj krmení.

Jak želva pije

Přebytečnou vodu zadržují v análním vaku, z nějž ji čerpají v období opravdového nedostatku. Anální vak pak vyprazdňují nejčastěji za silnějšího deště, při páření nebo na svoji obranu. V případě žízně želvy ve volné přírodě buď v dešti chytají jednotlivé kapky do otevřené tlamy nebo vyhledávají louže, ze kterých pijí.

Jak se pozná že má želva nedostatek vápníku

Vápník se jim může dodávat již v kupované potravě, nemusíte mít strach, že by se jím želva předávkovala. Přebytečné množství tělem totiž přirozeně vyloučí. Nedostatek vápníku může časem vést k měknutí krunýře, nerovnoměrnému růstu, případně k deformaci čelisti zvířete.

Jak poznam že želva umira

Postup jak to zjistit je následující – vezmeme želvu do svislé polohy hlavou nahoru a systematicky ji překlápíme střídavě doprava a doleva ve smyslu kyvadla. Pokud hlava želvě blimbá uvolněně a kopíruje pohyb ze strany na stranu, jde pravděpodobně opět o uhynulou želvu nebo jedince těsně před úhynem.

Co se želvou o dovolené

Nejlepší varianta a zde nemusíme řešit prakticky nic. Pokud ve výběhu roste něco zeleného, co želva může v pohodě pojídat, můžeme bez obav vyrazit klidně na měsíční dovolenou. Želva si bude žít přirozeným životem dle nálady a počasí. Jediné, co hrozí za nebezpečí, je během dovolené příchod silnějších mrazů.