Jak se stát kapitánem?

Jak získat kapitánský průkaz

Udělat si průkaz není složité, skládá se zpravidla ze tří úrovní – teorie (získáte v kapitánském kurzu), praxe (praktický výcvik na moři) a zkouška (písemná a ústní) před zkušebním komisařem. Průkazy pak vydává Námořní úřad Ministerstva dopravy na základě žádosti, ve které doložíte vykonání zkoušky a praxi.

Jak si udělat kapitánské zkoušky

Kapitánské zkoušky můžete získat v jakémkoli akreditovaném školicím středisku, kterým jsme i my v Noe ´s sailing. V případě, že chcete řídit loď s motorem nad 20kW nebo plachetnici s plochou plachet nad 20m2, musíte vedle zkoušky z teorie zároveň získat ověření praktických dovedností.

Kdo muze ridit loď

Loď může řídit osoba starší 18 let. Pro ty z vás, kteří by rádi získali větší jistotu při řízení a kotvení ještě před samotným půjčením lodi v objednaném termínu, jsme připravili možnost kondičních jízd.

Kdo muze ridit motorovy clun

Pro řízení motorovém člunu se silnějším výkonem nad 20 kW, je nutné vlastnit průkaz kategorie M. M – nad 20 kW výkonu motoru – od 16 let – zde je nutné ke zkoušce doložit Ověření o praktické dovednosti při vedení malého plavidla.
Archiv

Kdy jsou potřeba kapitánské zkoušky

Tento kurz zakončený získáním průkazu "Vůdce malého plavidla" potřebujete, pokud chtete jezdit na motorovém plavidle do 20 m, které má výkon motoru od 4 do 20 kW na vodních cestách ČR, nebo na vnitrozemských vodních cestách mimo ČR. Tento průkaz je také nezbytným základem před absolvováním dalších kurzů.

Jakou loď můžu ridit bez prukazu

Obecně lze bez řidičského průkazu vést všechna malá plavidla s celkovou hmotností včetně povoleného zatížení nižší než 1 000 kg, výkonem motoru do 4 kW a plochou plachet do 12 m2.

Jakou loď můžu ridit bez papiru

Obecně lze bez řidičského průkazu vést všechna malá plavidla s celkovou hmotností včetně povoleného zatížení nižší než 1 000 kg, výkonem motoru do 4 kW a plochou plachet do 12 m2. Takovým plavidlem může být například nafukovací člun Zodiac Zoom 310 s motorem Tohatsu o výkonu 5 koní, nebo plachetnice Fireball.

Co je to výtlačný režim plavby

Výtlačný režim plavby je charakteristický tím, že délka vodorysky se zásadně nemění oproti stavu, kdy je plavidlo v klidu/stojí. U zádě plavidla se nevytváří prohlubeň, do které se noří záď plavidla, a tak nedochází k podélnému náklonu plavidla. U přídě se vytváří příďová vlna a nedochází k rozstřiku vody do stran.

Kde je možné plout s motorovým člunem

Plavba ve skluzu je možná na všech povrchových vodách, kde není výslovný zákaz plavby plavidel se spalovacími motory pouze ve vzdálenosti min. 25m od břehu, přehrady, jezu, hráze nebo jiné stavby nebo od vyznačeného prostoru pro koupání.

Jak dostat loď do skluzu

Při započetí jízdy nechejte motor v nejnižší poloze a přidejte plyn, až se Vám začne zvedat špička. Plyn přidávejte až do okamžiku, kdy se příď samovolně položí na vodní hladinu, v ten okamžik jste dostali loď do skluzu a můžete si lehce klouzat po hladině.

Kde lze plout

Plavba ve skluzu je možná na všech povrchových vodách, kde není výslovný zákaz plavby plavidel se spalovacími motory pouze ve vzdálenosti min. 25m od břehu, přehrady, jezu, hráze nebo jiné stavby nebo od vyznačeného prostoru pro koupání.

Kde kotvit loď na Labi

Marina Labe poskytuje možnost stání a kotvení motorových člunů nebo plachetnic v Píšťanech přímo pod restaurací a hotelem. Kotvení je určeno pro lodě od 5 do 14 metrů, resp. pro lodě o maximální šířce 2.5 metru. Členové mohou se svými loděmi využít stání nejen v létě, ale i během zimy.

Jaký motor na pramici

Hlavními parametry, na které byste se měli zaměřit, jsou především kapacita a typ baterií. Ideální jsou trakční bezúdržbové baterie, které jsou uloženy v pouzdře a zároveň jsou uzpůsobeny pro dlouhodobý odběr proudu. Většina z těchto baterií je gelových. Vhodné je zvolit 12voltový motor, kterému stačí jedna baterie.

Jak získat kotviště

Pro vydání povolení provozu přístaviště, překladiště, vývaziště nebo kotviště je plavebnímu úřadu nutno předložit žádost obsahující: pro jaké zařízení se žádá o povolení provozování, název vodní cesty, na níž má být zařízení provozováno, bližší určení místa na vodní cestě (ř.

Jak se nazývá největší přístav na Labi

Přístav Lovosice – nejvytíženější kontejnerový přístav v České republice. Nejvytíženějším přístavem je překladiště a kontejnerový přístav na Labi v Lovosicích.

Jak dlouho vydrží baterie lodní elektromotor

Životnost trakčních baterií VARTA PROFESSIONAL DUAL PURPOSE je zhruba 200 cyklů při vybíjení na 50% DOD (depth of discharge = hloubka vybití). Klasické startovací autobaterie mají zhruba 80 – 100 cyklů.

Kde kotvit loď

Ideálním místem ke kotvení je zátoka, jejíž hloubka nepřesahuje 10 metrů. V takovém místě můžeme vypustit až pětinásobnou délku kotevního řetězu. Myslím pětinásobek hloubky. Důležité je to proto, že minimální délka vypuštěného kotevního řetězu musí být rovná čtyřnásobku hloubky, na které kotvíme.

Kde kotvit na Labi

Labe

Říční km Místo Popis
844,1 Obříství
845,6 Lobkovice kotvení pro malá plavidla blízko zámku
864 Brandýs n.L. kotvení uprostřed města, menší mola členů klubu, ale po domluvě lze zakotvit
873,1 Čelákovice Plastové Molo o délce 80m pro max 10 plavidel, možnost krátkodobého i dlouhodobého kotvení

Kde kotvit na Vltavě

Labe

Říční km Místo Popis
776,3 Duchcov Klubová loděnice s několika krátkými moly
780,2 Litochovice nad Labem Klubové molo s brankou
783,0 Velké Žernoseky Klubová loděnice a molo pro lodní dopravu
783,9 Žernoseky Kotvení pro malá plavidla v krásném jezeře s výhledy, benzínová pumpa, voda, restaurace a ubytování.

Jak rychle teče Labe

Charakter řeky:

Úsek šířka, typ koryta rychlost plavby
horní 8 – 20 m 4 hodiny
dolní do Jaroměře 8 – 15m, pak se rozšiřuje až na 50 – 80 m 3-5 km/h

Co to je trakční baterie

Trakční neboli cyklickou baterií se rozumí baterie nebo sestava článků, které se pravidelně používají k napájení spotřebiče a dochází tedy k opakovanému vybíjení a nabíjení (cyklování).

Jaký motor na člun

Pokud chcete člun použít na moři, tak se z bezpečnostních důvodů doporučují především čluny, které jsou opatřené alespoň malým motorem. V případě silného větru či proudu motor při návratu ke břehu jistě oceníte. Lodní motory ale rozšíří možnosti a zlepší komfort i v jiných případech.

Jak se vytahuje kotva

Jak vytahovat kotvuZhruba 5 minut před zvedáním kotvy si nastartujte motor a na neutrál si dejte větší plyn (cca 1 500 otáček).Na příď pošlete kotevníka, se kterým máte domluvené signály, a začněte zvedat kotvu.Kotevník vám ukazuje, kam máte jet, a vy natáčíte příď tam, kam je potřeba.

Kde lze kotvit na Orlíku

Na orlíku můžeš zakotvit téměř kdekoliv, zákazů je tam minimum. Tam kde je uvedeno jen se souhlasem správce toku se jedná o dlouhodobé kotvení – pokud by jsi si tam chtěl zařídit kotevní bóji, či molo. Pokud tam zakotvíš třeba na noc, tak není problém.

Kde opouští Labe ČR

Čechy Labe opouští v NP České Švýcarsko u Hřenska ve výšce 115 m n. m. Poté v Německu plynou vody Labe směrem na severozápad až k městu Cuxhaven. Asi 80 km za Hamburgem, kde se řeka vlévá do Severního moře.