Jak se stát kapitánem lodi
V podstatě jednoduše. Na Námořním úřadě Ministerstva dopravy musíte složit teoretickou zkoušku a dále doložit uplutí 100 mil na moři a doklad o složení praktické zkoušky. Správní poplatek, zdravotní prohlídka a fotografie na licenci jsou marginálie.
Archiv
Jak získat kapitánský průkaz
Udělat si průkaz není složité, skládá se zpravidla ze tří úrovní – teorie (získáte v kapitánském kurzu), praxe (praktický výcvik na moři) a zkouška (písemná a ústní) před zkušebním komisařem. Průkazy pak vydává Námořní úřad Ministerstva dopravy na základě žádosti, ve které doložíte vykonání zkoušky a praxi.
Jak si udělat kapitánské zkoušky
Kapitánské zkoušky můžete získat v jakémkoli akreditovaném školicím středisku, kterým jsme i my v Noe ´s sailing. V případě, že chcete řídit loď s motorem nad 20kW nebo plachetnici s plochou plachet nad 20m2, musíte vedle zkoušky z teorie zároveň získat ověření praktických dovedností.
Kdy jsou potřeba kapitánské zkoušky
Tento kurz zakončený získáním průkazu "Vůdce malého plavidla" potřebujete, pokud chtete jezdit na motorovém plavidle do 20 m, které má výkon motoru od 4 do 20 kW na vodních cestách ČR, nebo na vnitrozemských vodních cestách mimo ČR. Tento průkaz je také nezbytným základem před absolvováním dalších kurzů.
Jak získat VMP
Podmínky pro získání průkazu VMP
úspěšné absolvování teoretické zkoušky alespoň pro kategorii M nebo M20, volitelně pak pro kategorii S nebo S20, úspěšné absolvování ověření praktických dovedností při vedení malého plavidla u pověřené osoby pro kategorii M a S.
Jak rychle pluje nakladni loď
Velké nákladní lodi a tankery dosahují rychlosti 25–28 km/h, válečné lodi a ponorky až 60 km/h. S rostoucí rychlostí ovšem prudce roste odpor vody, a tedy i nároky na výkon.
Co je potreba k rizeni lodi
Pro vnitrozemskou plavbu u nás a v zahraničí je to: Mezinárodní průkaz vůdce rekreačního plavidla – zkráceně VMP, který vydává Plavební úřad. Průkaz se dělí na následující kategorie, podle toho s jakou lodí chcete plout: Pro řízení motorového člunu do 20 kW výkonu, je nutné vlastnit průkaz kategorie M20.
Jakou loď můžu ridit bez prukazu
Obecně lze bez řidičského průkazu vést všechna malá plavidla s celkovou hmotností včetně povoleného zatížení nižší než 1 000 kg, výkonem motoru do 4 kW a plochou plachet do 12 m2.
Co je potreba k rizeni lodí
Pro vnitrozemskou plavbu u nás a v zahraničí je to: Mezinárodní průkaz vůdce rekreačního plavidla – zkráceně VMP, který vydává Plavební úřad. Průkaz se dělí na následující kategorie, podle toho s jakou lodí chcete plout: Pro řízení motorového člunu do 20 kW výkonu, je nutné vlastnit průkaz kategorie M20.
Jakou loď můžu ridit bez papiru
Obecně lze bez řidičského průkazu vést všechna malá plavidla s celkovou hmotností včetně povoleného zatížení nižší než 1 000 kg, výkonem motoru do 4 kW a plochou plachet do 12 m2. Takovým plavidlem může být například nafukovací člun Zodiac Zoom 310 s motorem Tohatsu o výkonu 5 koní, nebo plachetnice Fireball.
Jakou loď můžu řídit
Kapitánské průkazy – jednoduše a přehledně Plavba s malým plavidlem na řece nebo jiné vodní ploše ve vnitrozemí: Bez průkazu je povolena plavba bez průkazu Vůdce malého plavidla: na motorovém člunu do výkonu motoru 4 kW (5hp), kdy celková hmotnost člunu nepřesáhne 1000 kg – řídit takový člun je možné od 15 let věku.
Kde plati VMP
M24 tato kategorie má zvláštní postavení. Opravňuje k vedení rekreačního plavidla s délkou trupu do 24 m. Uznání průkazu této kategorie lze zaručit pouze v České republice, kde pro plavbu tohoto plavidla platí pravidla plavebního provozu jako pro plavbu plavidla, které není malým.
Jak se říká nakladni lodi
Loď je dopravní prostředek, druh plavidla, sloužící zpravidla k pohybu po vodní hladině na principu Archimédova zákona. Pro menší plavidla se užívá název člun. Lodě plující pouze na hladině označujeme jako hladinová plavidla, lodě umožňující pohyb i pod vodní hladinou jako plavidla ponorná resp. ponorky.
Co pohání parník
Parník je loď poháněná parním strojem či parní turbínou. Nejznámější podobou parníku z minulosti je kolesový parník.
Kde je možné plout s motorovým člunem
Plavba ve skluzu je možná na všech povrchových vodách, kde není výslovný zákaz plavby plavidel se spalovacími motory pouze ve vzdálenosti min. 25m od břehu, přehrady, jezu, hráze nebo jiné stavby nebo od vyznačeného prostoru pro koupání.
Jakou loď můžu ridit bez ridicaku
Lodě, u nichž žádný doklad nepotřebujete, se označují jako vybraná malá plavidla a jde o tato plavidla: plavidla do hmotnosti 1000 kg, včetně povoleného zatížení plavidla s vlastním strojním pohonem o výkonu do 4 kW. plavidla s celkovou plochou plachet do 12 m.
Jak rychle pluje nákladní loď
Velké nákladní lodi a tankery dosahují rychlosti 25–28 km/h, válečné lodi a ponorky až 60 km/h. S rostoucí rychlostí ovšem prudce roste odpor vody, a tedy i nároky na výkon.
Na co jezdí nákladní lodě
Většina nákladních lodí, zejména tankery a ostatní lodě pro přepravu velkých množství surovin používají vznětové motory, které jsou schopny spalovat celé spektrum ropných destilátů – zemní plyn, alkoholy, benzín, dřevní plyn, topné oleje, motorovou naftu a dokonce i zbytková paliva.
Na co jezdí parník
Parník je loď poháněná parním strojem či parní turbínou. Nejznámější podobou parníku z minulosti je kolesový parník.
Jak se jmenuje první Paroloď
Iniciátorem jejího vzniku byl František Dittrich, pozdější pražský primátor, a byla zavedena jako ryze český podnik. První parník (jmenoval se Praha) společnost získala už v roce 1865. Další, parník Vyšehrad, následoval o rok později.
Kde můžu jezdit na vodním skútru
Vodní skútr je nově brán jako rekreační plavidlo se spalovacím motorem. Smí plout všude, kde ostatní rekreační plavidla se spalovacím motorem. Nesmí tam, kde je omezena plavba výkonem do 10 kW.
Která loď je největší na světě
Oasis of the Seas | |
---|---|
Cena | 1,4 miliardy dolarů |
Technická data | |
Prostornost | 225 282 BRT |
Délka | 360 m (největší) |
Jak funguje parni loď
Parník je loď poháněná parním strojem nebo parní turbínou. Toto plavidlo funguje tak, že palivo spálené v parním kotli ohřívá vodu a vzniklá pára posouvá písty v motoru. Díky němu pak loď pluje. První parník sestrojil Američan Robert Fulton (čti roubrt fultn) v roce 1803.
Jak rychle pluje parník
Ale plout na rychlost by nebyla žádná zábava. Velké zaoceánské lodě s několika tisíci pasažéry tedy dělají zastávky na nejkrásnějších ostrovech na cestě, takže takové plavby trvají často dva nebo tři týdny. Mimochodem, ty nejrychlejší lodě umí rychlosti kolem 30 uzlů, tedy 55 km/h (Queen Mary 2).
Co to je parník
Parníkem byla původně nazývána loď poháněná parním strojem, dnes se tak často nepřesně označují i motorové lodě. Vývoj paroplavby a parníků je spojen s vynálezem parního stroje.