Jak dlouho pít březovou vodu
Březovou mízu se doporučuje užívat asi 14 dní, nejlépe právě nyní, začátkem března. Je to vynikající nápoj pro posílení imunity a nastartování jarní očisty těla, detoxikace.
Archiv
Na co je dobré pít vodu z břízy
Snižuje hladinu cholesterolu v krvi
Od vyplavování toxinů z těla, zmírnění celulitidy, přes léčení zánětů průdušek, při onemocnění ledvin, jater a trávicí soustavy, ale také artritidy. Všechny tyto vlastnosti z ní dělají ideální prostředek k detoxikaci organismu.
Archiv
Jak pít březovou mízu
Nejlepší je načasovat si sběr přes noc a ráno pít šťávu na lačno. Má velmi příjemnou osvěžující chuť. Po sběru nezapomeňme otvor uzavřít štěpařským voskem, propolisem nebo stromovým balzámem. Z jednoho stromu bychom si měli vzít maximálně 2-3 litry mízy.
Na co se používá Březová voda
Březová voda – míza či šťáva se v minulosti využívala pro svoji sladkou chuť i léčebné a regenerační účinky. Používá se coby vlasové tonikum, omlazující péče pro pleť, detoxikační nápoj ad.
Archiv
Kdy je Brezova míza
Čerstvá březová míza je osvěžující lahodný nápoj – obtížně byste na tomto světě hledali čistší a zdravější tekutinu. V období sezóny sběru mízy, tady na Vysočině začíná zhruba 20. března a trvá do 10 dubna, odstavuji z provozu přístroj na zásaditou vodu "Kangen" a přednost dostává březová míza.
Jak chutna Brezova voda
Čerstvá březová míza je čirá, bez zápachu, s mírně nasládlou chutí. Nám osobně připomínala chutí spíše vodu, nebyla nijak výrazná a ani moc sladká. Březovou mízu mohou pít i děti.
Jak chutná Březová voda
Jak chutná Čerstvá březová míza je čirá, bez zápachu, s mírně nasládlou chutí. Nám osobně připomínala chutí spíše vodu, nebyla nijak výrazná a ani moc sladká. Březovou mízu mohou pít i děti.
Jak vyrobit březovou vodu
provedeme zářez. Do otvoru vložíme trubičku, kterou jímáme vytékající mízu do lahve. Ideálně denně sebereme 1 – 2 litry tekutiny (vždy z nového vrtu). Po ukončení sběru vrt či řez ošetříme štěpařským voskem, abychom stromu neublížili, ale dali mu možnost regenerace.
Kdy se sbira Brezova voda
Březová voda, nebo také březová míza, je čirá tekutina, která se sbírá brzy na jaře v období teplých dní a studených nocí, obvykle od poloviny března do poloviny dubna. Stromy v té době ještě nemají listy a míza intenzivně proudí mezi jednotlivými částmi stromu.
Co je to míza stromu
Míza představuje čirý roztok, který je obsažený v cévních svazcích rostlin. Obsahuje vodu, cukry, organické kyseliny, minerály a enzymy, které umožňují rostlině růst. Míza ze stromů se získává navrtáním či nařezáním kůry. Po navrtání je nutné otvor ošetřit – ucpat špalíčkem dřeva a zatřít štěpařským voskem.
Co z břízy
Bříza pomáhá při bolestech kloubů, revmatismu, dně, svalových bolestech, zánětech močových cest. U břízy sbíráme pupeny a mladé listy. Starší listy mají méně účinných látek, proto na sběr břízy vyrazíme brzy na jaře. Nejlépe během května (až do června).
Co teče ze stromů
Pryskyřice teče ve dřevní hmotě pryskyřičnými kanálky a přirozeně chrání stromy při poranění kůry či dřeva a také proti parazitickému hmyzu, například kůrovci.
Jak zastavit tekoucí mízu
Ořešáku či jiným stromům lze trochu pomoci obdobně jako při ošetření broskvoní, meruněk a dalších peckovin, které jsou poškozeny klejotokem: Kůru v místě výtoku vyřízneme do tvaru protáhlé elipsy ostrým vydezinfikovaným nožem, nejlépe zahradnickou žabkou. Zjistíme tak, o jaký druh poškození se vlastně jedná.
Na co je dobrá bříza
Zevně se používají jako dezinfekční prostředek a na čištění pleti. Březové pupeny se užívají při zánětu kostí, při odvápnění kostí, harmonizují činnost slinivky a sleziny a pomáhají léčit záněty ledvin.
Na co je dobré březové listí
Léčivá síla březového listí
Hlavní léčivou hodnotou břízy je její značná močopudnost. To ji řadí k hlavním léčivkám na ledviny a močové orgány. Posiluje také přirozenou obranyschopnost organismu. Listy povzbuzují metabolismus, jsou vhodné k očistným kůrám a odvodňování.
Co to je Smola
Pryskyřice (lidově smůla, smola) je výměšek, který produkuje řada rostlin, zejména jehličnatých stromů a obsahující zejména uhlovodíky. Používá se např. pro výrobu laků, lepidel nebo kadidla a parfémů. Zkamenělá pryskyřice se označuje jako jantar.
Kdy sbírat pryskyřici
Dříve se pryskyřice ze stromů přímo těžila- kůra se stromkovitě nařezala a pryskyřice pak stékala ve vyřezaných drážkách do sběrné nádobky. Sbírat můžete pryskyřici v každém ročním období, v lepkavé formě se vám ale bude hůře uchovávat. Lepší je sbírat pryskyřici již zoxidovanou, ztvrdlou.
Kdy se může řezat ořech
Řez vždy proveďte, až když má strom listí, nejvhodnější doba je ke konci května. Pokud byste větve řezali v zimě nebo v předjaří, strom by velmi oslabila ztráta mízy, která by na jaře v době rašení vytekla z ran. A prořezanému stromu by neprospěl ani mráz, rány by se nezhojily a staly se branou pro vstup infekcí.
Jaká část břízy je léčiva
Léčivé vlastnosti vykazuje v podstatě celý strom. Nejznámější jsou březové listy, které se sbírají co nejdřív po vyrašení; dokud jsou lepkavé, obsahují vysoké množství účinných látek. Extrémně velké koncentrace se vyskytují v pupenech, které se sbírají v březnu, těsně před rozvinutím listů.
Na co je dobrá Bříza
Zevně se používají jako dezinfekční prostředek a na čištění pleti. Březové pupeny se užívají při zánětu kostí, při odvápnění kostí, harmonizují činnost slinivky a sleziny a pomáhají léčit záněty ledvin.
Na co je Březový čaj
Březový čaj má výborné léčivé účinky na oslabený imunitní systém, močové cesty, ledviny, ledvinové kameny, cukrovku, revmatismus. Bříza urychluje látkovou výměnu, čistí krev, a proto je ideální pomocník na detoxikaci organismu. Nejčastěji se užívá 1 šálek neslazeného čaje třikrát denně po jídle po dobu 3 týdnů.
Co to je kadidlo
Kadidlo – olibanum, luban nebo frankincense je spojováno s náboženstvím a liturgickými obřady již po tisíciletí. Pravým kadidlem, neboli kadidlem posvátným se nazývá vonná pryskyřice z kůry stromů Boswelia Sacra, rostoucího na jihu Arabského poloostrova, v oblasti Dhofár.
Jak na Epoxidovy stul
Stůl s pryskyřicí vyrábíme tradiční technologií.Nejprve si připravíme materiál.Hezkou strukturu dřeva mají např.Poté je potřeba řezivo opracovat.Dřeva nakombinujeme tak, aby tvořily zajímavý tvar a prázdná místa pak zalijeme epoxidovou pryskyřicí (vznikne něco jako řeka mezi dřevy).
Jak pálit pryskyřici
Pálíme je na dřevěném uhlí. Lze také zakoupit speciální uhlíky určené původně do vodních dýmek, které zapálíme, položíme na vrstvu písku do vykuřovací misky a na uhlík posadíme kuličku pryskyřice.
Co na smůlu ze stromů
Vepřové sádlo, lůj nebo máslo
Pryskyřici potřete lojem, máslem nebo vepřovým sádlem. Nechejte chvíli působit, sádlo pryskyřici rozpustí a na podlaze zůstanou jen mastné skvrny. Stejný fígl lze použít i na oblečení.