Jak se vyšetřuje kýla?

Jak se diagnostikuje kýla

K rozpoznání kýly pak postačí prosté klinické vyšetření, tedy zjištění potíží nemocného při rozhovoru a jeho následné vyšetření zahrnující např. prohmatání břicha, tedy vyšetření pohmatem. K doplnění a zpřesnění diagnózy může napomoci ještě CT vyšetření břišní stěny nebo vyšetření ultrazvukem.
Archiv

Kde bolí kýla

Vleže lze kýlu většinou jemně zatlačit dovnitř do břišní dutiny. Pacient může pociťovat pálení, tlak nebo mírnou bolest v třísle po námaze, při delším stání nebo chůzi. Pokud tříselná kýla u mužů vystupuje na povrch v oblasti šourku, může se projevit i otokem v oblasti varlat.

Co se stane když praskne kýla

Tkáně začnou odumírat, a je-li uskřinuté střevo, dochází ke vzniku neprůchodnosti. “ Střevo se může protrhnout, zaplavit dutinu břišní svým obsahem a způsobit masivní zánět pobřišnice. To už je život ohrožující stav.

Kdo vyšetří kýlu

Pacient přichází k vyšetření nejčastěji s doporučením od praktického lékaře na naší chirurgickou ambulanci, která je v rámci úrazové ambulance. Zde přítomný lékař odebere anamnézu a pacienta fyzikálně vyšetří.

Jak bolí tříselná kýla

Tříselná kýla se projevuje jako pálivá nebo píchavá bolest, typicky v tříselné krajině, na šourku nebo na vnitřní ploše stehna. Klinický význam tříselné kýly spočívá v riziku uskřinutí jejího obsahu (inkarcerace). V takovém případě již nelze veklenutí zatlačit zpět a pohmat je velice bolestivý.

Jak se udělá kýla

Jak vzniká kýla Kýla vzniká proniknutím vnitřních orgánů břicha oslabenou břišní stěnou ven do podkoží. Obvykle je svalová vrstva břišní stěny dostatečně silná a pevná, aby udržela orgány na místě v dutině břišní, ale někdy tomu tak není – v takovém případě vzniká kýla.

Jak se pozna břišní kýla

Příznaky kýly

Nejčastějším místem vzniku kýly je tříslo a pupek, případně jizva po předchozí operaci. Obvykle se projevuje jako měkké, pružné vyklenutí, které může mizet v poloze vleže a znovu se objevovat vstoje. Můžete pociťovat pobolívání či tlak v místě vyklenutí.

Jak se pozna prasklá kýla

Typicky se jedná o zácpu, kašel, u mužů pak onemocnění prostaty, které je nutí tlačit při močení, u žen těhotenství a u všech zvedání těžkých břemen a tělesná námaha spojená se zvýšeným tlakem v břišní dutině. Kýly jsou také častější u obézních lidí, kde je břišní stěna oslabena.

Jak se vytvoří kýla

Ke vzniku kýly mohou vést stavy, kdy se zvyšuje tlak v dutině břišní – usilovný kašel, zácpa, obtížné močení při zvětšené prostatě, těhotenství, rostoucí objem tekutiny v břiše při poškození jater. Také závažnější poranění stěny břišní, kterým je i operační rána, může ve svém důsledku vést ke kýle.

Kdy operovat kýlu

Nejvhodnější doba pro operaci pupeční kýly je od 4 let. Dříve operujeme pupeční kýly, pokud dělají obtíže (např. bolesti v oblasti pupku).

Jak vypadá břišní kýla

Pupeční kýla vypadá jako bulka v pupku. Především u dětí může být patrnější při pláči, smíchu, vykonávání potřeby nebo při kašli. Naopak ve chvíli uvolnění a vleže se může bulka zmenšit nebo úplně zmizet. Z počátku bývá bulka měkká na dotek a lze ji mírným tlakem zatlačit zpět.

Jak dlouho se hojí kýla

Obvyklá doba hospitalizace po operaci břišní kýly je 1-2 dny, poté je pacient propuštěn do domácího léčení. Po zákroku je nutné se vyhnout fyzicky náročným činnostem včetně sportovních aktivit a zvedání těžkých břemen po dobu 2 až 3 měsíců.

Jak dlouho trvá operace kýly

V případě celkové anestezie vám bude aplikováno léčivo do žíly na ruce. Po několika vteřinách zcela klidně a postupně ztratíte vědomí. Po aplikaci anestezie operační tým natře operační pole dezinfekční látkou a započne operační výkon, který trvá v závislosti na typu a velikosti kýly 30- 180 minut.

Jak poznat bolest kýly

Obvykle se projevuje jako měkké, pružné vyklenutí, které může mizet v poloze vleže a znovu se objevovat vstoje. Můžete pociťovat pobolívání či tlak v místě vyklenutí. Obtíže jsou obvykle výraznější ke konci dne nebo po větší fyzické námaze, při močení či kašli.

Kde se tvoří kýla

Kýla jak z výše uvedené definice vyplývá je vyklenování vnitřností přes otvor v břišní stěně do podkoží. Objevuje se tedy určité vyklenutí břišní stěny – typicky v klasických lokalizacích – v třísle, pupku, jizvách po operacích, raritně i na jiných místech.

Jak dlouho je člověk v nemocnici po operaci kýly

Obvyklá doba hospitalizace po operaci břišní kýly je 1-2 dny, poté je pacient propuštěn do domácího léčení. Po zákroku je nutné se vyhnout fyzicky náročným činnostem včetně sportovních aktivit a zvedání těžkých břemen po dobu 2 až 3 měsíců.

Kdy je nutná operace kýly

Ano, kýla nikdy sama nevymizí, naopak neléčená kýla se zvětšuje, nebo může dojít k uskřinutí jejího obsahu, které je závažnou komplikací projevující se velkou bolestí, zvracením, zástavou plynů atd. Tato komplikace ohrožuje pacienta a musí se co nejdříve chirurgicky řešit.

Jak poznat kýlu v břiše

Jak poznat pupeční kýlu Pupeční kýla vypadá jako bulka v pupku. Především u dětí může být patrnější při pláči, smíchu, vykonávání potřeby nebo při kašli. Naopak ve chvíli uvolnění a vleže se může bulka zmenšit nebo úplně zmizet.

Jak bolí Uskrinuta kýla

Uskřinutá kýla

Nebezpečím uskřinuté kýly je vznik neprůchodnosti střeva a hromadění střevního obsahu. Omezené prokrvení vede k odumírání tkáně a následné infekci. Tento stav, který se projeví akutní bolestí v krajině břišní, zvracením a zástavou odchodu plynů i stolice, vyžaduje okamžitý lékařský zákrok.

Jak vypadá kýla břišní

Pupeční kýla vypadá jako bulka v pupku. Především u dětí může být patrnější při pláči, smíchu, vykonávání potřeby nebo při kašli. Naopak ve chvíli uvolnění a vleže se může bulka zmenšit nebo úplně zmizet. Z počátku bývá bulka měkká na dotek a lze ji mírným tlakem zatlačit zpět.

Jak poznám že mám kýlu

Při zvedání břemen může být bolest v místě kýly ostrá, píchavá. Je-li bolest trvalá, zduření již nejde vrátit zpět, přidává se zvracení a horečky, jedná se o známky uskřinutí kýly a je nezbytně nutné okamžitě vyhledat lékaře ! Uskřinutí kýly může být život ohrožujícím stavem !