Jak ochranit Tresne
Osvědčila se i stará CD, která na provázcích zavěsíte na větve. Jak s nimi vítr otáčí, vytvářejí odlesky, které ptáky mohou odradit od plundrování úrody. Osvědčeným je i strašák ve tvaru lidské postavy.
Kdy se rodí koši
Hnízdění V České republice hnízdí kos černý v dubnu až červenci dvakrát až čtyřikrát ročně, přičemž městští kosi hnízdí v průměru o 10 dnů dříve než lesní. Hnízdo je hluboká, polokulovitá miska vybudovaná ze suchých stébel a kořínků slepených hlínou.
Jak plašit špačky
Plašiče ptáků, které si můžete vyrobit sami doma
CD – Několik starých CD pověste na šňůrky a rozvěste na různých místech kolem ovocných stromů a klidně i na ně. Odráží světlo a vytvářejí dojem „pohybu“. Plechovky/konzervy – Stejně jako CD jsou lesklé, navíc však vydávají zvuk! A ten plaší vždy nejlépe.
Archiv
Co žere listy třešně
Pokud se vám po odkvětu třešní a násadě plodů začnou zničehonic kroutit listy, poohlédněte se po mšicích. Mšice láká sladká míza listů a hojně se v tuto dobu na třešňové stromy slétají.
Kdy se stříká třešeň
Od začátku května do konce června létají dospělé mušky kolem ovocných stromů a do žlutých dozrávajících plodů třešní ostrým kladélkem vpichují pod slupku vajíčka. Místo vpichu lze na plodu poznat tak, že v třešni je miniaturní dírka v sotva znatelné malé prohlubni. Z vajíčka se za týden až dva vylíhne larva.
Jak dlouho trvá než se vylíhne kos
Na vajíčkách, kterých je 3 – 6 v hnízdě, sedí přibližně 11 – 14 dní. Po vylíhnutí se mláďata zdržují v hlubokém hnízdě z větviček a hlíny asi 12 – 13 dní.
Jak dlouho se dožije kos
Byť je kos samostatný, chytrý a nebojácný, dožívá se v průměru jen tří čtyř let. Nejstaršímu odchycenému jedinci bylo podle kroužku přes 21 let.
Čím se živí Špaček
Třída | Ptáci (Aves) |
---|---|
Potrava | rostliny i živočichové (Je vysloveně všežravý – živí se semeny, bobulemi i dalšími plody a bezobratlými, od hmyzu po žížaly.) |
Rozměry | Délka 20−23 cm, rozpětí křídel 37−42 cm, hmotnost 60−96 g |
Rozmnožování | Samice snáší 4−6 vajíček, inkubace trvá 12−14 dní. |
Jak poznat Špačka
Dorůstá délky 19–22 cm, v rozpětí křídel měří 37–42 cm a váží 60–90 g. Ve svatebním šatě je černý s kovově zeleným, fialovým až purpurovým leskem, v prostém šatě má peří hustě bíle tečkované s bělavým zbarvením na bradě. Zobák je v létě žlutý a v zimě tmavý, nohy hnědorůžové.
Co napadá třešně
Třešeň / višeň – choroby a škůdciMoniliniová spála třešně a višně (Monilinia laxa)Moniliniová hniloba třešní a višní (Monilinia laxa.Skvrnitost listů třešně a višně (Blumeriella japii)Suchá skvrnitost listů třešně a višně (Stigmina carpophila)Mšice třešňová (Myzus cerasi)Vrtule třešňová (Rhagoletis cerasi)
Jaký postřik na třešně
Je potřeba stromy ošetřit speciálními fungicidními přípravky 3 až 4 týdny po odkvětu a následně za 14 dní. Nejvhodnějším postřikem je roztok přípravku Baycor. BAYCOR je postřikový fungicid ve formě dispergovatelného prášku k ochraně jádrovin jako je višeň, třešeň nebo švestka.
Co mají rádi koši
Kosi, kvíčaly a brkoslavi se živí převážně bobulemi ptačího zobu, kaliny, černého bezu, jeřabin, případně plody hrušek a jablek. Sýkory mají v oblibě mimo loje a tučných semínek slunečnice, semence a máku také drcené ořechy. Vrabci a hrdličky zahradní určitě nepohrdnou pšenicí, ovsem nebo strouhanou houskou.
Proč koš zpívá
Kosí zpěv má všechny významy připisované ptačímu zpěvu. Je to vyznačení revíru každého samečka, jeho symbolická obrana, slouží k informaci samičky o přítomnosti samečka a po dobu hnízdění synchronizuje i činnost páru vyvoláním příslušných reakcí samičky.
Jak dlouho trvá než se vylíhne Kos
Na vajíčkách, kterých je 3 – 6 v hnízdě, sedí přibližně 11 – 14 dní. Po vylíhnutí se mláďata zdržují v hlubokém hnízdě z větviček a hlíny asi 12 – 13 dní.
Kdy přiletí špačci
Samička i sameček rovněž společně krmí mláďata; sbírají pro ně především žížaly. Po vyhnízdění nocuje hromadně v rákosinách, korunách stromů i na budovách. Naši špačci zimují v západním Středomoří (jen výjimečně přezimují menší hejnka i u nás), kam odlétají v září až listopadu a vracejí se koncem února a v březnu.
Jak dlouho žije Špaček
2 – 3 rokyŠpaček obecný / Délka života
Jak zní špaček
Zpěv špačka, jak je zřejmé i z nahrávky, není zrovna mistrovské dílo a jedná se v podstatě o směsici nejrůznějších skřípavých a hvízdavých tónů, mezi něž špaček často přimíchává různé zvuky z okolí a hlasy jiných ptáků. Svůj zpěv přednáší špaček vždycky vsedě, nikdy ne za letu.
Jak dlouho žije špaček
2 – 3 rokyŠpaček obecný / Délka života
Jak dlouho Namacet třešně
V lázni ponechejte ovoce přibližně dvě až tři hodiny. Stačí pak jen vodu s červy vylít, třešně propláchnout a máte jistotu, že už v nich žádný cizopasník není. A nemusíte se bát – jakmile třešně propláchnete, vůbec nepoznáte, že se nějakou dobu máčely v osolené či octové vodě. IT kroužky pro děti.
Proč opadávají třešně
Dužina napadených plodů vlivem červa postupně hnědne, měkne a zahnívá. Tyto třešně též opadávají. Larvy si v plodu vyvrtávají cestičky k pecce a konzumují chutnou dužinu. Jakmile dorostou, plod opustí a zavrtají se do země, kde se v hloubce cca 4 cm zakuklí, na jaře se vyvine dospělý jedinec a vše se opakuje.
Co ZOBE Kos
Kosi, kvíčaly a brkoslavi se živí převážně bobulemi ptačího zobu, kaliny, černého bezu, jeřabin, případně plody hrušek a jablek. Sýkory mají v oblibě mimo loje a tučných semínek slunečnice, semence a máku také drcené ořechy.
Kdy zpívá kos
Zpěv kosa můžeme slyšet od brzkého jara až do léta. Pravidelně začínají kosi se zpěvem v únoru, ale mírné poslední zimy přispívají k tomu, že můžeme kosa slyšet ojediněle po celou zimu.
Jak dlouho trva než se Vylihne koš
Po 11 až 14 denním sezení se klubou z vajíček mláďata, jež na hnízdě zůstávají 12 až 13 dní. Opouštějí je, když ještě nedovedou létat a pak ještě asi 14 dní si na rodičích vyprošují pronikavým voláním potravu.
Kde zimují špačci
Naši špačci zimují v západním Středomoří (jen výjimečně přezimují menší hejnka i u nás), kam odlétají v září až listopadu a vracejí se koncem února a v březnu.
Co jí Špaček
rostliny i živočichové (Je vysloveně všežravý – živí se semeny, bobulemi i dalšími plody a bezobratlými, od hmyzu po žížaly.)