Kdy se píše si a kdy jsi
Pokud podmět je TY, zkuste ho změnit na jinou osobu a podívejte se, jestli SI/JSI zmizí. Pokud zůstalo, bude to zase SI. Když zmizelo a nahradilo ho BÝT v jiné osobě, jedná se o JSI. Čekal jsi dlouho
Archiv
Co je to ses
SES může znamenat: Letní škola esperanta (v esperantu Somera Esperanto-Studado) SES S.A. – lucemburská společnost provozující geostacionární družice SES Astra SES Americom SES World Skie [..]
Jak se píše Abyses
Píšeme také: měl by ses, mohl by ses, kdyby ses apod. Jedná se o spojení spojky „aby“ a slovesa v podmiňovacím způsobu. Není tedy důvod psát tyto tvary dohromady jako jedno slovo. Nejlepší je si tyto podoby zapamatovat a vyhnout se tak všemožným patvarům, např.: abyses, aby jses apod.
Archiv
Co jsi nebo cos
Podívej, co jsi / cos natropil. Podoby se jsi se považují za základní, neutrální způsob vyjádření. Podoby se -s jsou hodnoceny jako hovorové.
Kdy se používá jsi
Význam slova jsi
Význam slova může vyjadřovat existenci jako takovou v přítomném čase (např. ty jsi), dále může být výraz použit jako sponové sloveso příčestí minulého slovesa, které končí koncovkou -l, -la (např. přišel jsi včas), nebo také jako součást přísudku jmenného se sponou (např. jsi chytrý).
Jak nahradit slovo má
Držet, nosit. Pokud něco máme v ruce, na zádech, v tašce, košíčku nebo třeba kabelce, můžeme sloveso mít nejčastěji nahradit synonymy držet nebo nést. Například: Má v ruce zbraň.
Co si co jsi
Ve Vaší větě je správně JSI, jedná se o tvar slovesa být pro 2. osobu čísla jednotného v přítomném čase. Naopak SI je tvar zvratného zájmena se a používáme ho spolu se tvarem sobě ve 3.
Co byste nebo co by jste
Při vytváření podmiňovacího způsobu (konkrétně u 2. osoby množného čísla) mohou někteří pisatelé zaváhat: Píše se správně byste, by jste nebo snad byjste Odpověď není složitá: Jediný správný tvar je byste. Oba zbývající tvary (by jste, byjste) jsou hodnoceny jako chybné, potažmo hyperkorektní.
Kdy se píše ses
Ses, sis, by sis, by ses
j. č. jsi nahrazuje pouhým ‑s, které se spojuje s osobním zvratným zájmenem: vrátil ses, přál sis to, ty ses na to nekoukal (tvary vrátil jsi se, přál jsi si to, ty jsi se na to nekoukal jsou sice zejména v mluveném jazyce časté, ale dosud nekodifikované).
Kdy se píše sem a jsem
Pokud je podmět v 1. osoba čísla jednotného píšeme ve větě slovo jsem, pokud je v jiné osobě píšeme sem. Rozhoduje tedy, zda činnost ve větě vykonávám já, nebo někdo jiný. Vždy se řiďte tím, co chcete větou říci, případně co chce věta ve cvičení / testu sdělit.
Co to je zvratné zájmeno
Zvratná zájmena se nejčastěji objevují jako předmět slovesa nebo za předložkou, a vyjadřují, že se jedná o tutéž osobu, která je v podmětu věty, tedy např. on vidí sebe, on mluví o sobě, on má rád jen sám sebe.
Kde si Kde jsi
Jana Skřivánková: Ve Vaší větě je správně JSI, jedná se o tvar slovesa být pro 2. osobu čísla jednotného v přítomném čase. Naopak SI je tvar zvratného zájmena se a používáme ho spolu se tvarem sobě ve 3.
Čím nahradit slovo mít
Držet, nosit. Pokud něco máme v ruce, na zádech, v tašce, košíčku nebo třeba kabelce, můžeme sloveso mít nejčastěji nahradit synonymy držet nebo nést. Například: Má v ruce zbraň.
Jak se dá nahradit že
V tom případě, žeJestliže.-li.v případě že.za podmínky že.zda.zdali.
Co znamená bychom
slovesoEditovat
Slovo „bychom“ je aoristem 1. osoby plurálu od slovesa být. Aorist je archaický slovesný tvar, v češtině používaný do 15. století, který ale postupně vymizel.
Kdy jste kdybyste
množného zp. podmiňovacího (kondicionálu) píšeme vždy „kdybyste“ (kdybyste počkali). Zde pozor na často používanou chybou variantu: slova nelze psát ani odděleně, tvar „kdyby jste“ je nespisovný. To stejné platí i pro další tvary podmiňovacího způsobu (kondicionálu), píšeme vždy: abyste, byste apod.
Jak se píše slovo Jakpak
— V abecedním seznamu slov a tvarů v Pravidlech není uvedeno příslovce jakpak, ale podle kdopak, copak, kdepak, kampak a pod. bylo lze vysouditi, že se píší obě části spřežky (je-li pak částicí zdůrazňovací) dohromady.
Jak se píše jsem tam
Byl jsem tam, respektive nebyl, ale řekli mi o tom. Chtěl jsem, respektive jsem musel, odjet už v sobotu.
Co použít místo JSEM
Někdy můžeme sloveso BÝT nahradit slovesem CÍTIT. Např. Cítil jsem se ospale namísto Byl jsem ospalý.
Jaký druh zájmen Je sobě
Zvratné osobní zájmeno
1. Nominativ | —- |
---|---|
2. Genitiv | sebe |
3. Dativ | sobě, si |
4. Akuzativ | sebe, se |
6. Lokál | sobě |
Kdy je je zájmeno
Zájmena jsou ohebný slovní druh. Ve větě obvykle zastupují podstatná nebo přídavná jména, případně je blíže určují. Příklady zájmen: já, my, ona, náš, jejich, jaký, někdo, žádný, se, jenž.
Co jsi dělal nebo co si dělal
JSI či SI Jana Skřivánková: Ve Vaší větě je správně JSI, jedná se o tvar slovesa být pro 2. osobu čísla jednotného v přítomném čase.
Jak nahradit slovo řekl
synonymaEditovatpovědět, pronést, (knižně) pravit, dít.vyjádřit, sdělit.požádat, zažádat.nazvat, označit.
Jak nahradit slovo Takže
Takže je tedy synonymní s důsledkovými spojkami a tak, tedy (srov. 8a), ale také se spojkami proto, a proto (srov. 8b): (8a) …
Jak nahradit spojku a
Poměr odporovací (a ne, a nikoliv, a přesto, a přece apod.) Spojení v poměru odporovacím lze někdy rozpoznat podle toho, že se spojka a dá nahradit některou ze spojek odporovacích – ale, avšak, však: Snažil se, a neuspěl. Občas drkotá zuby, a rýmu nedostane.