Jak ses nebo jak jsi se?

Jak se píše ses

Ses, sis, by sis, by ses

j. č. jsi nahrazuje pouhým ‑s, které se spojuje s osobním zvratným zájmenem: vrátil ses, přál sis to, ty ses na to nekoukal (tvary vrátil jsi se, přál jsi si to, ty jsi se na to nekoukal jsou sice zejména v mluveném jazyce časté, ale dosud nekodifikované).
Archiv

Kdy se píše si a kdy jsi

Pokud podmět je TY, zkuste ho změnit na jinou osobu a podívejte se, jestli SI/JSI zmizí. Pokud zůstalo, bude to zase SI. Když zmizelo a nahradilo ho BÝT v jiné osobě, jedná se o JSI. Čekal jsi dlouho
Archiv

Co sis nebo co jsi si

Dalším jevem, ve kterém lidé často chybují, je psaní jsi a si po sobě. Pokud narazíte na tento případ, nahradíte jej tvarem sis. Nejedná se o žádný stažený tvar, ale spisovnou variantu. Pokud tedy budete chtít napsat větu typu „Ty jsi si myslel…“ nebojte se jej nahradit tvarem „Ty sis myslel…“.
Archiv

Kde si nebo kde jsi

JSI či SI Jana Skřivánková: Ve Vaší větě je správně JSI, jedná se o tvar slovesa být pro 2. osobu čísla jednotného v přítomném čase.

Co je to ses

SES může znamenat: Letní škola esperanta (v esperantu Somera Esperanto-Studado) SES S.A. – lucemburská společnost provozující geostacionární družice SES Astra SES Americom SES World Skie [..]

Jak by ses cítil

Píšeme také: měl by ses, mohl by ses, kdyby ses apod. Jedná se o spojení spojky „aby“ a slovesa v podmiňovacím způsobu. Není tedy důvod psát tyto tvary dohromady jako jedno slovo. Nejlepší je si tyto podoby zapamatovat a vyhnout se tak všemožným patvarům, např.: abyses, aby jses apod.

Co jsi nebo cos

Podívej, co jsi / cos natropil. Podoby se jsi se považují za základní, neutrální způsob vyjádření. Podoby se -s jsou hodnoceny jako hovorové.

Jak nahradit slovo má

Držet, nosit. Pokud něco máme v ruce, na zádech, v tašce, košíčku nebo třeba kabelce, můžeme sloveso mít nejčastěji nahradit synonymy držet nebo nést. Například: Má v ruce zbraň.

Kdy se píše sem a jsem

Pokud je podmět v 1. osoba čísla jednotného píšeme ve větě slovo jsem, pokud je v jiné osobě píšeme sem. Rozhoduje tedy, zda činnost ve větě vykonávám já, nebo někdo jiný. Vždy se řiďte tím, co chcete větou říci, případně co chce věta ve cvičení / testu sdělit.

Jak jsi si

Platné jsou oba tvary, lze napsat jak si i jak jsi, musíme je však použít správně. Příklady: Jak si takový složitý drdol učesala sama

Co je správné aby jste nebo abyste

Odpověď není nikterak složitá: Spojku „aby“ ve tvaru 2. osoby čísla množného píšeme vždy abyste, nikoli aby jste ani abyjste. (Tvar podmiňovacího způsobu byste se „sloučí“ se spojkou aby v jediný výraz.)

Co je to složený slovesný tvar

Slovesné tvary složené – skládají se z více slov (obsahují tvar plnovýznamového slovesa a tvar pomocného slovesa) – myslel jsem, budu čekat, neřekli byste, přišli by …

Jak se dá nahradit že

V tom případě, žeJestliže.-li.v případě že.za podmínky že.zda.zdali.

Čím nahradit slovo mít

Držet, nosit. Pokud něco máme v ruce, na zádech, v tašce, košíčku nebo třeba kabelce, můžeme sloveso mít nejčastěji nahradit synonymy držet nebo nést. Například: Má v ruce zbraň.

Jak se píše jsem tam

Byl jsem tam, respektive nebyl, ale řekli mi o tom. Chtěl jsem, respektive jsem musel, odjet už v sobotu.

Co použít místo JSEM

Někdy můžeme sloveso BÝT nahradit slovesem CÍTIT. Např. Cítil jsem se ospale namísto Byl jsem ospalý.

Kdy se píše bychom nebo bysme

Pravopisně správně je pouze tvar bychom! Tvary v jednotném a množném čísle jsou následující: bych, bys, by; bychom, byste, by.

Kdy by jste

podmiňovacího (kondicionálu) píšeme vždy „kdybyste“ (kdybyste počkali). Zde pozor na často používanou chybou variantu: slova nelze psát ani odděleně, tvar „kdyby jste“ je nespisovný. To stejné platí i pro další tvary podmiňovacího způsobu (kondicionálu), píšeme vždy: abyste, byste apod.

Co to je infinitiv

Jazykovědný termín infinitiv pochází z latiny a označuje neurčitý jmenný tvar slovesný, který vyjadřuje děj bez vztahu k osobě, číslu, způsobu, popř. času. Obvykle také představuje základní reprezentativní tvar slovesa, který je uváděn ve slovnících.

Jak poznam Slovesny tvar

86: Tvary sloves, které jsou vyjádřeny jedním slovem, jsou tvary jednoduché (čekám, psát). Patří mezi ně i tvary se zájmenem se (vrtí se, získá si), kterým říkáme slovesa zvratná. Ostatní tvary, které jsou vyjádřeny více slovy, jsou tvary složené (utekl jsi).

Jak nahradit spojku aby

Spojky podřadicí: aby, jakmile, až, než, nežli, zatímco, když, kdyby, pokud, protože, poněvadž, jelikož, jestliže, -li, přestože, ačkoli, třebaže, i když, ač, že, sotva.

Jak nahradit slovo Takže

Takže je tedy synonymní s důsledkovými spojkami a tak, tedy (srov. 8a), ale také se spojkami proto, a proto (srov. 8b): (8a) …

Jak nahradit slovo nějaký

synonymaEditovatjakýsi.jistý, určitý

Jak se píše respektive

Čárku před vždy dávejte

Každopádně, ať už tento dodatek chápeme jakkoliv, čárku před respektive, případně i eventuálně píšeme vždy! Tímto obřím pravidlem se musí řídit i všichni trpaslíci, respektive pidimužíci. Až budou padat trakaře, nezapomeňte si vzít protiraketový deštník, eventuálně svářecí brýle.

Jak najít slovo v textu

Když chcete otevřít podokno Najít v zobrazení pro úpravy, stiskněte Ctrl+F nebo klikněte na Domů > Najít. Zadejte text do pole Prohledat dokument a vyhledejte ho. Word Web App začne hledat hned, jak začnete psát.