Co je potřeba k žádosti o ZTP
Co k žádosti potřebujipro všechny uvedené osoby v části A a B průkaz totožnosti, u dětí do 15 let rodný list.pokud v průkazu totožnosti není uvedeno rodné příjmení, doložte rodný list.
Archiv
Kdo může žádat o ZTP
Obecné informace. Nárok na průkaz osoby se zdravotním postižením má osoba starší jednoho roku s tělesným, smyslovým nebo duševním postižením charakteru dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu, které podstatně omezuje její schopnost pohyblivosti nebo orientace, včetně osob s poruchou autistického spektra.
Archiv
Jak dlouho trvá vyřízení žádosti o ZTP
Pro účely posouzení nároku na průkaz osoby se zdravotním postižením se vede samostatné řízení na kontaktních pracovištích úřadu práce trvající obvykle několik měsíců. Žadateli může být přiznán průkaz označený symbolem „TP“, „ZTP“ nebo „ZTP/P“. Průkaz je vyroben do 14 dnů.
Jak získat kartu ZTP
Tuto žádost lze podat poštou nebo osobně na kontaktním pracovišti Úřadu práce dle trvalého bydliště žadatele. Vyplněnou i podepsanou žádost může předat osobně pracovníkovi úřadu práce jakákoli jiná osoba. Měla by mít ovšem s sebou alespoň okopírovaný doklad totožnosti žadatele.
ArchivPodobné
Kdo má nárok na parkovací kartu
Podmínky nároku na parkovací průkaz
Nárok na parkovací průkaz mají osoby, kterým byl přiznán průkaz ZTP nebo ZTP/P podle zákona č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením, v platném znění.
Kdo má nárok na příspěvek na mobilitu
Nárok na příspěvek na mobilitu má osoba starší 1 roku: která má nárok na průkaz osoby se zdravotním postižením označený symbolem „ZTP“ nebo „ZTP/P“, který byl přiznán podle předpisů účinných od 1. ledna 2014, opakovaně se v kalendářním měsíci za úhradu dopravuje nebo je dopravována.
Na co má nárok invalida
Průkaz ZTP: držitelé mají nárok na vyhrazené místo k sezení ve veřejných dopravních prostředcích, zdarma jízdné v tramvaji, autobusu a metru, slevu pětasedmdesát procent na jízdné ve vlacích, rychlících a pravidelných vnitrostátních spojích autobusové dopravy a také přednost při projednávání osobních záležitostí na …
Kde žádat o parkovací kartu
Kde a jak to řešit
Žádost podáváte osobně obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností, Magistrátu hl. města Prahy, popřípadě úřadu městské části hlavního města Prahy, vždy podle místa vašeho trvalého bydliště. Parkovací průkaz většinou vydávají sociální odbory výše uvedených úřadů a vyřídíte jej zpravidla na počkání.
Kde vyřídit parkovací kartu ZTP
Kde a jak to řešit
Žádost podáváte osobně obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností, Magistrátu hl. města Prahy, popřípadě úřadu městské části hlavního města Prahy, vždy podle místa vašeho trvalého bydliště. Parkovací průkaz většinou vydávají sociální odbory výše uvedených úřadů a vyřídíte jej zpravidla na počkání.
Kdo může parkovat na invalidech
Parkovat “na vozíčkářích” smí pouze držitelé ZTP a ZTP/P, kteří jezdí vlastním vozem nebo se nechávají převážet druhou osobou.
Jak žádat o příspěvek na auto
O příspěvek se žádá na pobočkách Úřadu práce České republiky, nikoliv u zdravotní pojišťovny. Jeho výše se počítá na základě příjmu žadatele a příjmu osob společně s ním posuzovaných (obvykle osazenstvo domácnosti).
Jak často žádat o příspěvek na mobilitu
se standardně vyplácí měsíčně. Na základě žádosti příjemce příspěvku může být tento příspěvek vyplácen jednou splátkou vždy za 3 kalendářní měsíce, za které náležel, se do ciziny nevyplácí.
Co je invalidita prvního stupně
Invalidita (§ 39 zákona o důchodovém pojištění)
nejméně o 35 %, avšak nejvíce o 49 %, jedná se o invaliditu prvního stupně, nejméně o 50 %, avšak nejvíce o 69 %, jedná se o invaliditu druhého stupně, nejméně o 70 %, jedná se o invaliditu třetího stupně.
Kdy je možné žádat o invalidní důchod
Žádost o invalidní důchod můžete podat kdykoli (nejlépe po konzultaci s ošetřujícím lékařem), jestliže vám váš zdravotní stav dlouhodobě neumožňuje se plnohodnotně zapojit do pracovního procesu. Invalidní důchod lze přiznat nejdříve ode dne vzniku invalidity stanovené posudkovým lékařem.
Kdo může stát na invalidech
Parkovat “na vozíčkářích” smí pouze držitelé ZTP a ZTP/P, kteří jezdí vlastním vozem nebo se nechávají převážet druhou osobou. Výhod mohou využít nejen u nás, ale také v rámci EU. Zdravotně postižená osoba si průkaz může přenášet do každého auta, kterým je přepravována.
Jak dlouho můžu stát na invalidech
Na vyhrazeném parkovišti pro vozidlo označené průkazem pro osoby se zdravotním postižením je vozidlům bez tohoto označení zakázáno zastavení a stání. 1. Podle zákona o provozu na pozemních komunikacích může i jiné vozidlo, než pro jaké je parkovací místo vyhrazeno, na tomto místě zaparkovat na dobu nejvýše tři minuty.
Jak dlouho mohu stát na místě pro invalidy
A jak je to s místem pro invalidy Podle zákona o provozu na pozemních komunikacích může i jiné vozidlo, než pro jaké je parkovací místo vyhrazeno, na tomto místě zaparkovat na dobu nejvýše tři minuty.
Kde žádat o parkovací místo
Vyhrazené parkovací místo
O to je třeba zažádat na obci s rozšířenou působností na odboru dopravy. K vyhrazenému místu se vztahuje více poplatků – za povolení ke zřízení, za užívání místa a za vyznačení (namalování místa).
Kdy je nárok na příspěvek na auto
Příspěvek na motorové vozidlo mohou dostat osoby starší tří let. V případě dětí o příspěvek samozřejmě žádají jejich rodiče (respektive zákonní zástupci). Získat ho je možné jednou za sedm let (84 kalendářních měsíců). Pokud však osoba nebo jeho poměrnou část vrátila, je možné o příspěvěk žádat i dříve.
Kdo má nárok na auto
Příspěvek na zvláštní kompenzační pomůcku motorové vozidlo bývá lékařskou posudkovou komisí přiznán i lidem po závažných úrazech, lidem s poškozením míchy, dětem s těmito diagnózami jménem kterých žádají zákonní zástupci (nejčastěji rodiče), jestliže jsou následkem úrazu ochrnutí nebo trpí tak zvanou parézou dolních …
Kdo má nárok na mobilitu
Nárok na příspěvek na mobilitu má osoba starší 1 roku: která má nárok na průkaz osoby se zdravotním postižením označený symbolem „ZTP“ nebo „ZTP/P“, který byl přiznán podle předpisů účinných od 1. ledna 2014, opakovaně se v kalendářním měsíci za úhradu dopravuje nebo je dopravována.
Jak dlouho se musí marodit na invalidní důchod
*Během nemoci dostává nemocný nemocenské. Maximální doba, po kterou mu ho stát vyplácí, je 380 dní. *Nemocenské může být vypláceno i po uplynutí podpůrčí doby 380 dní.
Jak dlouho se čeká na invalidní důchod
OSSZ posudek zašle také posuzovanému občanovi, a to do 7 dnů od jeho vypracování. Je důležité vědět, že posudek je jedním z podkladů pro rozhodnutí o nároku na invalidní důchod a že nárok na invalidní důchod nenastane automaticky s uznanou invaliditou. Zákonná lhůta pro vyřízení je 90 dnů.
Jak se posuzuje invalidní důchod
Pokud občan žádá o invalidní důchod poprvé, invalidita se posuzuje při tzv. zjišťovací lékařské prohlídce. U občana s již přiznaným invalidním důchodem pak OSSZ posuzuje invaliditu (zda/jak se změnil zdravotní stav, pracovní schopnost, případně stupeň invalidity) při tzv. kontrolní lékařské prohlídce.
Jak musí být označeno místo pro invalidy
Řada parkovacích míst vyhrazených pro invalidy není označena v souladu s novým silničním zákonem. Řidičům, kteří tam zaparkují, tak nehrozí žádný postih. Předpis ukládá, že místo pro parkování invalidů musí být označeno svislou dopravní značkou a zároveň i vodorovnou, tedy označením na vozovce.