Jak zažádat o vrácení daně
Žádost o vrácení přeplatku v elektronické podobě. Pokud použijete aplikaci Online finanční úřad – daňová informační schránka (DIS+), můžete využít předdefinované ŠABLONY Žádost o vrácení přeplatku, kterou vyplníte a odešlete. Přihláška je v tomto případě podepsána daňovou informační schránkou, ve které jste přihlášen.
Archiv
Kdy mám nárok na vrácení daně
Obecně platí, že správce daně začíná vyplácet peníze až od 3. dubna 2023. Pro vrácení přeplatku na dani je totiž stanovena třicetidenní lhůta, která se počítá od okamžiku, kdy uplyne deadline pro podání daňového přiznání.
Archiv
Jak dlouho trvá vrácení daně
Pro vrácení vratitelného přeplatku na dani je stanovena 30denní lhůta. Tato lhůta sice běží ode dne podání žádosti o vrácení vratitelného přeplatku (žádost může být podána spolu s daňovým přiznáním), avšak proto, aby mohl být přeplatek na dani vrácen, musí nejprve právně vzniknout.
Archiv
Kdy se vrací přeplatek na dani
Vracení přeplatku na dani z příjmů
Přeplatky se začínají zpracovávat a vyplácet až po lhůtě pro podání přiznání (do 30 dnů, tj. po 3. dubnu 2023), a to platí i pro poplatníky, kteří podali daňové přiznání v předstihu.
Kdo vraci daně
Finanční úřad má na vrácení přeplatku 30 dní. Lhůta začíná plynout prvním dnem po řádném termínu podání daňového přiznání.
Kdo má narok na daně
Podle § 38g ZDP, je daňové přiznání povinen podat každý, jehož roční příjmy, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob, přesáhly 15 000 Kč, pokud se nejedná o příjmy od daně osvobozené nebo o příjmy, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně (§ 36 ZDP).
Kdo vyplaci vraceni dani
Finanční úřad má na vrácení přeplatku 30 dní. Lhůta začíná plynout prvním dnem po řádném termínu podání daňového přiznání.
Kdy mi vrati daně 2023
Sleva na dani a vrácení daně v insolvenci a exekuci 2023 (za rok 2022)
Forma podání | Termíny podání 2023 | Termíny vyplacení 2023 |
---|---|---|
Podání daňového přiznání papírově | 3. dubna | 3. května |
Podání daňového přiznání online | 2. května | 1. června |
Podání daňového přiznání s daňovým poradcem | 3. července | 2. srpna |
Kdy se vyplaci daně na děti
Kdy chodí daně u zaměstnanců
Daňový bonus na děti dostává zaměstnanec vyplácen v každé měsíční mzdě, pokud mu vznikl a pokud dodal veškeré náležitosti na začátku roku do mzdové účtárny. Podání daňového přiznání: termín vrácení přeplatku je 1. května.
Jak dlouho trvá vrácení dani z Německa
Pokud pošlete žádost o vrácení daní z Německa v době největší vytíženosti daňového úřadu, což je zpravidla od února do května, může se tato lhůta natáhnout i na čtyři a více měsíců. Skutečnost je taková, že německý daňový úřad zpracovává daňová přiznání v pořadí, v jakém je obdrží.
Jaké příjmy jsou osvobozeny od daně
Od daní jsou každoročně osvobozeny příjmy podle § 10 odst. 3) zákona 568/1992 Sb a příjmy podle paragrafu 4 zákona. Jedná se například výdělky z příležitostné činnosti, výhry z loterií a sázek do milionu korun, příjmy z pojištění majetku, z nabytí vlastnického práva k pozemku (ze zřízení věcného břemene) a podobně.
Kdy se nemusí platit daň z příjmu
Nemáte příjmy nebo jen ty, které jsou od daně osvobozené (například podpora v nezaměstnanosti, rodičovská, výživné, nemocenská, stipendium a pojistná plnění, která se netýkají náhrady mzdy). Máte kromě zaměstnání jen příležitostné příjmy (§ 10) do 30 000 korun za rok.
Kdo má nárok na slevu na dani na dítě
Kdo může uplatnit slevu na dani Na daňové zvýhodnění má nárok každý zaměstnanec či podnikatel, který žije ve společné domácnosti s vyživovaným dítětem. Daňové zvýhodnění náleží vždy pouze jednomu z rodičů a lze jej uplatnit na vyživované dítě, kterým se rozumí student do 26 let.
Kdy vraci daně z Nemecka
Ze zkušenosti ale můžeme říct, že se průměrná délka zpracování německých daňových přiznání tamními úřady pohybuje v rozmezí čtyř až šesti měsíců. Šest měsíců je totiž lhůta po jejíž uplynutí vám musí být doručena oficiální daňová kalkulace, tzv. Bescheid.
Co se dá odečíst z dani v Německu
Z daňového základu si můžete odečíst například:
veškeré náklady spojené s prací (dojíždění do práce, náklady na home office, cesta na pracovní pohovor…) zvláštní výdaje, které přímo nesouvisí s prací (např. životní pojištění, náklady na mateřskou školku nebo hlídání dětí, dary dobročinné organizaci…)
Co nepatří do příjmů
Do příjmů se naopak nepočítá rodičovský příspěvek, dávky státní sociální podpory, zvýšení důchodu pro bezmocnost, stipendium při soustavné přípravě na budoucí povolání, dávky sociální péče, dávky pomoci v hmotné nouzi a příspěvek na péči, státní příspěvky na penzijní připojištění se státním příspěvkem, státní příspěvky …
Co když jsem nepodal daňové přiznání
Co se stane, když přiznání nepodáte
Jestliže se vás daňové přiznání týká, a i přesto jej vůbec nepodáte, počítejte s tím, že vás k podání přiznání finanční úřad vyzve. Ve výzvě vám určí i náhradní termín. Pokud svou povinnost přesto nesplníte, hrozí vám pokuta až 300 tisíc korun.
Co se stane když nebudu platit daně
Pokud daňové přiznání nepodáte vůbec, a to ani dodatečně na výzvu berňáku, pokuta bude minimálně 500 korun. Ze zmíněné novely daňového řádu z roku 2021 ovšem vyplývá, že reálně Finanční správa ČR vymáhá jen pokuty vyšší než 1000 korun. Podobný postih vás čeká, pokud nezaplatíte včas daň.
Co lze odečíst z dani 2023
Daňová sleva na poplatníka
Sleva na poplatníka je pro rok 2023 ve výši 30 840 Kč a jako u jediné nemusíte nijak prokazovat nárok. (U zaměstnanců ji ale podmiňuje podpis prohlášení poplatníka.) Všichni poplatníci ji mohou uplatnit za celý rok i v případě, že všech 12 měsíců nepracovali.
Kdy poprvé uplatnit slevu na dítě
„Poprvé se daňové zvýhodnění uplatní za měsíc, kdy se dítě narodilo. Nejdéle je možné daňové zvýhodnění v případě splnění podmínky nezaopatřenosti uplatňovat do 26 let věku dítěte,“ doplňuje daňová poradkyně Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.
Co potřebuji k daňovému přiznání v Německu
V Německu je možné podat daňové přiznání online, které je k dispozici na mnoha webech v různých podobách. Potřebujete k tomu papír od zaměstnavatele, kde je uveden přehled odvodů na daních, sociální a zdravotní pojištění, a také musíte znát své daňové ID.
Co vše se musí danit
Mezi přímé daně patří:daň z příjmů právnických osob,daň z příjmů fyzických osob,daň z nemovitosti,daň z nabytí nemovitosti (zrušena),darovací daň (zrušena),dědická daň (zrušena),silniční daň.
Jaká částka se nemusí danit
Pokud je roční příjem OSVČ pod 15 tisíc korun, případně méně než 6 tisíc, má-li výdělky i ze zaměstnání, daně přiznávat nemusí. Od letošního roku tato hranice zvyšuje až na 50 tisíc korun (uplatníte ji až v přiznání za rok 2023), u příležitostného příjmu ale zůstává třicetitisícový limit.
Co kdyz nemám daňové přiznání
Co se stane, když přiznání nepodáte
Ve výzvě vám určí i náhradní termín. Pokud svou povinnost přesto nesplníte, hrozí vám pokuta až 300 tisíc korun. Výši pokuty vyměřuje finanční úřad jako 0,05 % ze stanovené daně za každý den prodlení od původního termínu.
Co všechno se dá odečíst z dani
Odčitatelné položky
Daňový odpočet | Částka |
---|---|
Životní pojištění | maximálně 24 000 Kč/rok |
Školkovné (sleva za umístění dítěte) | maximálně 16 200 Kč/rok |
Úroky z hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření | maximálně 300 000 Kč/rok (při uzavření úvěru do 1. 1. 2021), maximálně 150 000 Kč při uzavření po 1. 1. 2021 |