Kdy stříhat trvalky na jaře
Nejvhodnější dobou pro jarní řez trvalek je tedy brzké jaro. Pokud již nehrozí silnější mrazy, v teplejších oblastech můžete s řezem některých trvalek začít již v druhé polovině února.
Jak stříhat Orlíček
Hned po odkvětu rostliny zastřihněte asi 10 centimetrů nad zemí a přihnojte je. Koncem léta rozkvetou znovu. Obecně platí, že byste měli odstřihovat odkvetlé květy, protože tvorba plodů rostlinu vysiluje. Zvlášť důležité je to u druhů, které mají sklon k vysemeňování, například u orlíčku.
Co se stříhá na jaře
Co stříhat Typově jde o druhy jako tresť rákosovitá, ostřice, lalang válcovitý, ozdobnice, bezkolence, a prosa. Z exotičtějších kousků pak například Bouteloua gracilis, Hakonechloa macra, „mořská“ Spartina pectinata nebo Chasmanthium latifolium. Pozor, některé si žádají „vyšší“ účes, na dvacet centimetrů.
Archiv
Kdy stříhat hvězdnice
Nové výhony vyšších kultivarů můžeme na přelomu května a června seříznout o jednu třetinu až o polovinu, rostlina bude držet kompaktnější tvar. Pokud i přesto začne pod tíhou květů přepadávat, vytvoříme jí vhodnou oporu. Hvězdnice na podzim nestříháme, řez provádíme až brzy na jaře, kdy rostlinu zkrátíme nad zemí.
Jak se starat o trvalky
Krásné trvalky v každém ročním období
Na jaře byste měli trvalkový záhon zbavit listí a ostříhat zmrzlá květenství a zmrzlé listy. U vysokých trvalek seřízněte výhon z minulého roku až po zem; spodní listy ponechejte. Je důležité, aby seschlé výhony z minulého roku nebránily v růstu čerstvým, mladým výhonkům.
Kdy na jaře stříhat trávy
Většina vysokých okrasných travin se před zimou neseřezává. Naopak – trsy svážeme, abychom jejich kořeny chránili před mrazem a zejména srážkovou vodou, která by mohla zapříčinit uhnití kořenů. Choulostivější druhy ještě zakryjeme chvojím nebo listím. Jarní řez okrasných travin provádíme nejlépe v březnu.
Co s Odkvetlými trvalkami
Rozdělujte odkvetlé trvalky – zejména druhá polovina srpna je ideální pro rozdělení a přesazení již odkvetlých trvalek jako jsou např. denivky, lilie, kosatce, bohyšky a okrasné trávy. Ze záhonů pravidelně odstraňujte plevel, který rostlinám zbytečně bere živiny i vláhu.
Co s kopretinami po odkvětu
Kopretiny platí za jedny z nejdéle kvetoucích rostlin, jejich nádherné bílé květy vydrží v plné kráse i čtyři týdny. Po odkvětu se dají výhony seříznout a koncem sezony rostliny většinou vykvetou znovu.
Kdy se stříhají keře
Obecně platí, že keře kvetoucí na jaře, jako jsou tavolníky, zlatice, jasmín, šeřík a další, by měly být prořezány po odkvětu s odstupem zhruba tří let. Keře kvetoucí v létě, jako jsou ořechokřídlec, tavolník, hortenzie, zimolez, mahonie, pámelník, tamaryšek a další, můžete prořezávat každý rok brzy na jaře.
Kdy začít sázet na jaře
Nejlépe, pokud to stihnete v období od března do května
Tedy na jaře. Jsou totiž optimální podmínky pro sázení. Venku je dostatečně vlhko, což je pro nově přesazenou rostlinu či strom to nejdůležitější, aby se stihla zaklimatizovat. Další důvod je, že přes zimu rostliny v podstatě „spí“.
Jak stříhat trvalky
Každá trvalka potřebuje stříhat jinak, aby znovu kvetla a v zahradě vydržela co nejdéle. Nejvýrazněji – na dlaň vysoko – se po odkvětu zkracují chrpy, ostrožky, lupiny, šanty či turany. Jen odkvetlé vršky se naopak odstraňují u čechrav, kohoutků, pivoněk, hvozdíků, kosatců sibiřských.
Čím hnojit trvalky na jaře
Aby mohly tyto nároky splnit, potřebují dostatek živin. Poprvé trvalky přihnojte počátkem března, kdy jsou všechny rostliny seříznuté a záhony zbavené plevele. Vhodný je kompost nebo dlouhodobě působící organo-minerální hnojivo.
Co s travinami na jaře
U těchto rostlin odstraňujeme nadzemní část zásadně až po zimě v předjaří. Naštěstí obráží poměrně pozdě, takže zákrok provedeme podle počasí v polovině nebo ke konci března. Odumřelé stébla travin odstraníme asi 5-8 cm nad zemí, a to tak, že jednou rukou přidržujeme uschlý trs a druhou jej sestřihneme.
Které trávy se Nestříhají
Nízké trávy jako kostřava, carex, Ophiopogon, stipa a Imperata se nestříhají.
Jak dlouho vydrží trvalky
Zatímco letničky nebo dvouletky je nutné pravidelně obměňovat, dlouhověké rostlinky zvané trvalky vydrží na zahradě minimálně tři až čtyři roky, některé dokonce celá desetiletí. Hodí se do všech typů zahrad.
Kdy stříhat Bohyšku
Listy bohyšek se stříhají během pozdního podzimu. Zpravidla po prvních mrazech listy bohyšek odumírají a vadnou, a to je přesně ten správný čas, kdy listy ostříhat a připravit tak rostlinu na přezimování. Zabráníte tak škůdcům, jako jsou např. slimáci, aby v odumřelých listech bohyšek přezimovali.
Kdy stříhat kopretiny
Po odkvětu můžeme výhony seříznout a rostliny ke konci léta většinou znovu vykvetou. Pevné tmavozelené výhony s kopinatými listy dorůstají do výšky 50-100 cm a ukončuje je jeden květní úbor se žlutým středem, plnokvěté odrůdy mají střed méně nápadný.
Čím stříhat keře
Pokud máte keřů na zmlazení hodně, můžete použít plotostřih. Nejlepší je však ostrá pilka, pákové nebo ruční nůžky. Řez je čistší a snáze se budou rány hojit. U velkých ran je dobré ošetření stromovým balzámem.
Jak omladit keře
Na plochu okolo keříku je dobré rozprostřít mulč (seno, spadané listí, rostlinný odpad, kůra). Nešetřete, klidně naneste vrstvu pět až deset cm. Zalít keř je důležité zejména v létě nebo sušším období. V dalších letech budou postupně obrážet hlavní větve mladými výhonky.
Co je potřeba udělat na jaře na zahradě
Po zimě se začíná zahrada pomalu probouzet, a to je ten nejvyšší čas začít s jarními pracemi. Březen a duben je období, kdy vysazujeme stromy a keře, sázíme zeleninu, bylinky i květiny, hnojíme, prořezáváme a odstraňujeme plevel. Sezona klepe na dveře, tak se dejte do práce.
Jaké trvalky sázet na jaře
Mezi trvalkami najdete hodně druhů, které se hodí i do vázy
Můžete tak na jaře bez obav dělit astry, floxy, chryzantémy, kokardy, kopretiny, rudbekie i některé okrasné trávy. Rostliny k dělení se vyjmou ze země, očistí od přebytečné zeminy a rozdělí nožem tak, aby na trsu zůstal dostatek kořenů a vegetační vrchol.
Kdy stříhat Čechravu
Kdy stříhat čechravu Suché květy čechravy stříhejte brzy na jaře, odstraňte i mrtvé listy. Nestříhejte ji před zimou, její hnědá květenství jsou okrasou zimní zahrady.
Kdy začít na jaře hnojit
První přihnojení proveďte během rašení stromů, druhé po odkvětu, třetí až po červnovém opadnutí části nasazených plodů. Hnojili jste už na podzim Pak je první jarní hnojení zbytečné. Pokud nechcete hnojit tak často, stačí jednou, ale pořádně na jaře nebo na podzim.
Kdy hnojit trvalky
Kromě toho je důležité pamatovat na to, že trvalky potřebují pravidelné hnojení po celou sezónu. Pokud používáte organická hnojiva, doporučuje se aplikovat je jednou za rok v raném jarním období. Pokud používáte syntetická hnojiva, můžete je aplikovat v průběhu sezóny podle potřeby svých rostlin.
Kdy se Zastřihává okrasná tráva
Okrasné trávy vypadají pěkně i během zimy, díky čemuž se využívají v celoročně atraktivních zahradách, a stříhají se proto až na jaře, kdy jim začínají rašit mladé listy. Pokud byste ale tento termín nedodrželi, můžete staré listy trav odstranit i později.