Jak uchovat Smrže?

Jak zpracovat smrže

Smrže se jako většina hub hodí také k připravě omáčky k různým druhům masa. Deset očištěných smržů uvařte v osolené vodě. Do připravené světlé jíšky přilijte vývar a dobře povařte. Vmíchejte na malé kousky nasekané vařené smrže, osolte opepřete a zakapejte citronovou šťávou.

Jak Ususit smrže

Nejsnazší je rozkrojit plodnici napůl, vypláchnout ji čistou vodou a pak sušit. Jeden z nejlepších způsobů úpravy čerstvých smržů je nadívat velké plodnice. Hodí se také k masitým jídlům a omáčkám. Sušením se zintenzivní jeho vůně, což zlepší většinu jídel.

Kdy sbírat smrže

Roste od dubna do května, ale někdy se první plodnice začínají objevovat už v březnu. Roste převážně jednotlivě, na jenom místě se jen výjimečně dá posbírat více než nakolik málo kusů.

Kdy a kde rostou smrže

Smrže rostou od dubna do poloviny května, výjimečně až do začátku června. Najít je můžeme v listnatých i jehličnatých lesích, v lužních lesích, na loukách, v křovinách, na skládkách dřeva, rumištích, v parcích, zahradách i v loňské mulčovací kůře.

Kde rostou kačenky a smrže

Výskyt. Vyskytuje se v březnu a dubnu, nepříliš hojně, a to v listnatých hájích, lužních lesích, křovištích a zarostlých sadech, zejména pod olšemi, topoly, vrbami, jasany a růžovitými dřevinami – především pod třešněmi a trnkami. Preferuje spíše zásadité podloží.

Jak zmrazit smrže

Sušené smrže lze také zmrazit a později použít v polévkách nebo pyré. Nejlepší metodou pro jejich zmražení je „rychlé zmražení“. Pusťte na ně studenou vodu nebo je vložte na několik minut do kbelíku s vodou a nechte je namočit, poté je rozprostřete na plech a vložte do mrazáku.

Kde v ČR rostou smrže

Smrž polovolný

Na něj narazíte v dubnu a květnu nejspíš jen ve středních a severních Čechách. Roste v lužních lesích, hlavně lipových nebo olšových, a v údolních jasanových hájích. Klobouk nemá přirostlý ke třeni pouze na temeni, jako kačenka česká, ale přibližně v polovině jeho výšky.

Jaký je rozdíl mezi Kačenkou a Smržem

Kačenka česká má klobouk posazený na vrcholu nohy, smrž má klobouk k celé horní třetině nohy přirostlý. Smrže mají navíc na rozdíl od kačenek nohu dutou.

Jak poznat smrze

Jsou to na pohled dost ošklivé houby a jejich plodnice připomíná včelí plástev. Smrže ale vynikají svou chutí a vůní, která je mírně kořenitá, masitá a se spoustou umami. Podobně jako kačenky jsou smrže perfektní houba pro ochucení omáček.

Kde hledat smrže

Smrž polovolný

Roste v lužních lesích, hlavně lipových nebo olšových, a v údolních jasanových hájích. Klobouk nemá přirostlý ke třeni pouze na temeni, jako kačenka česká, ale přibližně v polovině jeho výšky. Má tenkou a křehkou dužninu s nenápadnou vůní i chutí.

Co s houbami po sběru

Zpracování přebytků hub

Nebo si houby připravíme na pozdější použití (na zimu atd.) a část jich zamrazíme nebo usušíme. Tak vydrží až do další houbové sezóny (ty sušené, mražené je nutné zpracovat dříve), a my je můžeme použít v průběhu roku kdykoliv – třeba do polévek nebo pod maso.

V jakých lesích roste smrž

Smrž obecný je jarní houba. Roste od dubna do května, někdy už i v březnu. Upřednostňuje okraje lesů a cest, listnaté háje, luhy, louky, zahrady, parky, ale i méně tradiční houbové lokality jako jsou zavážky, sklady dříví či hromady odpadků a popele. Smrž obecný je nejpočetnějším zástupcem rodu smrž v Česku.

Co to je Smrž

Smrž (Morchella) je rod jedlých vřeckovýtrusých hub z čeledi smržovitých. Výrazným znakem smržů je zvláštní klobouk se sítí žeber připomínající včelí plástev.

Jak uchovat čerstvé houby do druhého dne

„Skladujte v chladničce v prodyšné nádobě maximálně ve dvou vrstvách při teplotě 0 – 6 °C. Je důležité, aby se nezapařovaly, a proto je před uložením do chladu ani nemyjte. U zapařených hub totiž může docházet k tvorbě toxických látek,“ radí iniciativa Zachraň jídlo ve svém prospektu o správném skladování potravin.

Jak uchovat houby na zimu

Kromě tradičního sušení je můžete blanšírované zamrazit, zavařit, naložit do octa, usušit v soli, nebo využít mléčného kvašení. Nejstarší způsob, jak houby uchovávat, je sušení. Postupným odpařováním vody zbyde z původního obsahu 90 % vody jen 14 %.

Jak zavařit houby do mrazáku

Zchlaďte, dejte do mikrotenových sáčků nebo plastových krabiček a dejte zmrazit. Takto upravené (povařené nebo podušené) houby naporcujte do igelitových sáčků (nebo plastových krabiček), které by měly být dokonale utěsněné, aby unikající vůně hub nemohla ovlivnit ostatní potraviny v mrazničce.

Jak dlouho skladovat houby v mrazáku

Pokud se vám poštěstilo a máte velkou zásobu hub, jednou z nejoblíbenějších metod zpracování je jejich zamražení. Houby nám vydrží v mrazničce i rok a po rozmražení jsou jako čerstvé, zachovají si svou vůni i chuť.

Proč se nesmí dávat houby do mrazáku

Houby dobře očistěte a buď zpracujte jako jídlo k okamžité konzumaci, nebo připravte na sušení či zmrazení. Důvod, proč by houby neměly mířit rovnou do mrazáku, je jasný. Houby totiž obsahují enzymy, biologické vysokomolekulární látky, které houbu rozkládají.

Jak zmrazit Smrže

Sušené smrže lze také zmrazit a později použít v polévkách nebo pyré. Nejlepší metodou pro jejich zmražení je „rychlé zmražení“. Pusťte na ně studenou vodu nebo je vložte na několik minut do kbelíku s vodou a nechte je namočit, poté je rozprostřete na plech a vložte do mrazáku.

Jak zmrazit smrze

Sušené smrže lze také zmrazit a později použít v polévkách nebo pyré. Nejlepší metodou pro jejich zmražení je „rychlé zmražení“. Pusťte na ně studenou vodu nebo je vložte na několik minut do kbelíku s vodou a nechte je namočit, poté je rozprostřete na plech a vložte do mrazáku.

Proč Nemrazit houby

Během tohoto rozkladu se neustále uvolňují mykotoxiny, tedy nebezpečné škodliviny, které lidskému organismu jednoznačně neprospívají. A budou se tedy uvolňovat ještě několik hodin po tom, co je dáte do mrazáku. Když je poté rozmrazíte a uvaříte, budete pojídat zbytečně houby plné mykotoxinů, které škodí celému tělu.

Jak vařit houby do mrazáku

V podstatě je tedy potřeba u hub zastavit rozklad ještě před tím, než je strčíte do mrazáku. Spolehlivě a rychle toho dosáhnete spařením vroucí vodou. "Stačí trocha vroucí vody na dno kastrolku a pokrájené houby v ní zhruba 5 minut podusit, jako když připravujete smaženici," vysvětluje Baier.

Jak dlouho vařit smrže

Mícháme, houby pustí vodu, která se opět vypaří a ještě je trochu opečeme. Celková doba přípravy cca 15 minut. Před dokončením přidáme zelenou petrželku a ještě prohřejeme. Podáváme s chlebem.

Co se dělá ze smržů

Houba opravdu neoslní svým vzhledem, hnědá pórovitá čepička připomínající včelí plástev má k pohádkovým hříbkům hodně daleko. Co chybí ve vzhledu, je ale přidáno k chuti. Smrž se výtečně hodí do omáček, pomazánek a výborně chutnají i sušené.

Jak dlouho se dusí houby na smaženici

Pod pokličkou při mírné teplotě houby dusíme asi 20 minut, hlídáme je a případně dolijeme horkou vodu. Po ochutnání by houby neměly "vrzat" mezi zuby. Přebytečnou vodu vyvaříme už bez pokličky, nesléváme, protože bychom se tím připravili o chuť.