Jak uchovat jádra vlašských ořechů
Vyloupaná jádra nasypte do čistých zavařovacích sklenic a pevně zavíčkujte. Poté v zavařovacím hrnci sterilizujte 15 až 20 minut při teplotě 80 °C. Po vyjmutí nezapomeňte otočit dnem vzhůru, aby se víčko zatáhlo. Další možností je zavaření vlašských ořechů v mikrovlnné troubě.
Archiv
Jak uchovat vlašské ořechy ve skořápce
Jak skladovat ořechy ve skořápce, aby vydržely
Usušené ořechy skladujeme na suchém a vzdušném místě. Chráníme je před vlhkem, mrazem a před útoky hlodavců.
Jak rychle oloupat vlašské ořechy
Nasypte je do mísy nebo do hrnce, a ten naplňte horkou vodou tak, aby byly úplně potopené. Nádobu přikryjte pokličkou a nechte stát asi 15 minut. Vodu pak sceďte a ořechy nechte vychladnout. Po zchladnutí vezměte nůž a začněte s vylupováním.
Jak uchovat na mleté ořechy
Nejlepší je dát je do prodyšného látkového sáčku a ten někam zavěsit. Díky tomu se nezapaří a nezačnou plesnivět. Ideální je nějaké suché, tmavé a chladné místo, třeba spíž. Celé ořechy se dají skladovat také možná pro mnohé netradičně v soli v kameninové nádobě nebo ve velké sklenici.
Jak sterilizovat vlašské ořechy
Postup přípravyJádra ořechů řádně vysušíme. Sklenice musí být též dobře vysušené.Sklenice rovnáme do zavařovacího hrnce a nalijeme vodu tak, aby sklenice byly do poloviny ponořené. Sterilujeme je 10 minut od bodu varu, tak aby chytilo víčko.Ořechy vydrží i 2 roky bez újmy na chuti a vůni.
Co dělat se starými ořechy
Namočte vyloupané ořechy do misky s vodou. Ořechy by měly být ve vodě louhovány minimálně 24 hodin. Během té doby je dobré vodu vyměnit, stačí 2x-3x. Není to časově nijak náročné, ale výsledek vás určitě překvapí.
Jak poznat zkažené vlašské ořechy
Zdravý ořech má krásnou čistou přirozenou oříškovou vůni, ovšem ořech žluklý spíše smrdí zatuchlinou. Pokud něco takového ucítíte, určitě to nebudete chtít jíst. Když kousnete do zdravého ořechu, ucítíte většinou jemně nasládlou chuť a krásnou máslovou a křupavou texturu. Zkažený ořech chutná trpce a nahořkle.
Jak snadno louskat vlašské ořechy
Jak loupat ořechy
Nejrychlejší způsob je ořechy na 15 minut spařit v horké vodě, kdy jsou v ní po celou dobu plně ponořené a pod poklicí. Další variantou je uzavřít do igelitového pytle, který se dobře uzavře a dá na 4 dny do tmavé místnosti. Poslední varianta je ořechy opéct při 200 °C 10 minut v troubě.
Co se zelenými vlašskými ořechy
Zelené ořechy jsou nejenom skutečnou lahůdkou, ale jsou i výjimečně zdravé. Dá se z nich vyrobit sirup, džem, kompot, likér nebo i odvar. Obsahují velké množství vitaminu C.
Jak správně sušit vlašské ořechy
Sušení trvá přibližně měsíc až měsíc a půl, ale i poté je třeba ořechy umístit do otevřených bedniček nebo ještě lépe do síťových tašek (nejlepší jsou síťované pytlíky na cibuli nebo brambory) a zavěsíme do tmavé suché místnosti, kde mohou „dýchat“.
Jak zavařit jádra vlašských ořechů
Postup přípravyJádra ořechů řádně vysušíme. Sklenice musí být též dobře vysušené.Sklenice rovnáme do zavařovacího hrnce a nalijeme vodu tak, aby sklenice byly do poloviny ponořené. Sterilujeme je 10 minut od bodu varu, tak aby chytilo víčko.Ořechy vydrží i 2 roky bez újmy na chuti a vůni.
Jak zavařit vyloupané ořechy
Vyloupané ořechy nandáme do čistých a suchých sklenic, dáme do mikrovnky a nastavíme na plný výkon 1,5 minuty. Pak sklenice vyndáme, zavíčkujeme, obrátíme dnem vzhůru tak na 5 minut a pak uložíme do spíže. Nelekejte se, že se po zavíčkování sklenice orosí, pára se znovu vstřebá. Takto zavařené vydrží několik let.
Jak zpracovat vlašské ořechy
Vlašské ořechySlouží k přípravě náplní i ke zdobení pečiva.Celá, sekaná, nastrouhaná či umletá jádra mohou nahradit bílky.Výrobkům ze šlehaného těsta dodají jemnost a křupavost.Hodí se i do nádivek či omáček, salátovým zálivkám dodají máslovou chuť.Výborně doplní jídla z rýže, těstovin, zeleniny i masité pokrmy.
Jak dlouho vydrží vlašské ořechy
Jak dlouho vydrží ořechy čerstvé Ořechy a sušené ovoce vydrží čerstvé přibližně 3 až 8 měsíců, právě v závislosti na způsobu skladování.
Jak poznat plesnivé vlašské ořechy
Špatné ořechy mají obvykle hodně tmavou skořápku, bývají na ní také pavučinky nebo plíseň. Takové vzorky raději vyhoďte.
Jak louskat ořechy bez Louskacku
Ořechy dejte do vařící vody
Nasypejte je do ní. Uvařte si vodu a všechny vlašské ořechy jí zalejte. Nechte je tam stát zhruba půl hodiny a nezapomeňte je přikrýt pokličkou, aby jim teplo z vroucí vody neutíkalo pryč. Poté je jednoduše rozlouskněte rukou.
Kdy sbírat zelené ořechy
Ještě nezralé zelené vlašské ořechy jsou ideální pro přípravu ořechovky. Typická doba pro sběr těchto ořechů je kolem svátku svatého Jána, což je 24. června.
Kdy se trhají vlašské ořechy
Kdy ořechy dozrávají Hlavní sezona sběru vlašských ořechů se časově kryje s koncem září a počátkem října. Spadané ořechy sbíráme a pokud na sobě mají ještě ochranná pouzdra, musíme je jich zbavit. Následně ořechy sušíme.
Kdy se sbírají vlašské ořechy
Ořechy dozrávají podle odrůd od září do října. Předčasné mrazy by neměly být důvodem k předčasné sklizni. Máme-li ořešák poblíž bydliště, není třeba sklizeň urychlovat klácením. Spíš se hodí opakovaně sbírat po skončení větrného počasí.
Jak dlouho se suší ořechy v troubě
Dáme je na plech a začneme v troubě sušit na 50°C. Kdo má v troubě ventilátor, zapne si program s ventilátorem. Kdo nemá, musí nechat mírně pootevřené dvířka, aby mohla vlhkost z ovoce odcházet. Po 4 hodinách sušení plech vyndáme, necháme vychladnout a opět je dáme sušit do trouby a to na 65°C.
Jak zavařit vlašské ořechy v mikrovlnné troubě
Vyloupané ořechy dáme do čistých, suchých sklenic, vložíme do mikrovnky a nastavíme na plný výkon 1,5 -2 minuty. Pak teplé sklenice vyndáme, zavíčkujeme, obrátíme dnem vzhůru a studené uložíme do spíže. Nelekejte se, že se po zavíčkování sklenice orosí, pára se znovu vstřebá. Takto zavařené ořechy vydrží několik roků.
Jak uchovávat ořechy
Ořechy je důležité uchovávat ve vzduchotěsné nádobě, aby si udržely dobrou míru vlhkosti, ta totiž ořechům vůbec nesvědčí. Ořechy se ideálně skladují do 20°C a vlhkosti vzduchu 65 %.
Jak využít vlašské ořechy
Použití je totiž všestranné – vlašské ořechy jsou vhodné jak vcelku, tak třeba i nasekané nebo pomleté. Využijete je k masu, ovoci, v kombinaci se sýrem, jsou nepostradatelné v jednohubkách nebo chuťovkách, patří do zeleninového salátu, pomazánek, ranního müsli.
Jak umýt vlašské ořechy
Kyselina citrónová s vodou
Jestliže chcete vsadit na ještě větší sílu, pak si smíchejte menší množství vody s kyselinou citrónovou tak, aby vznikla kaše. Tu pak následně vtírejte přímo do míst, jež jsou od ořechů nejvíce zašpiněná. Postupem času by měly skvrny zmizet.
Jak otevřít vlašské ořechy
Vlašské ořechy dejte do nádoby a zalejte vařící vodou. Nechejte stát pod pokličkou asi dvacet minut, pak jdou snadno oloupat. Platí to i na para ořechy a pekany.