Jak velké terárium pro Agamu?

Jak udělat terárium pro agamu

Pro jednu chovanou agamu vousatou by měl být nejmenší prostor terária cca 100 x 50 x 50 cm za předpokladu, že tento prostor ještě „rozšíříme“ 3D stěnou uzpůsobenou k lezení. Do prázdného prostoru terária (obvykle přední část nahoře) můžeme rovněž zavěsit silnější větve s hrubou kůrou k lezení a odpočívání agamy.
Archiv

Jakou žárovku pro agamu

Z těchto důvodů doporučujeme trubice OSRAM BIOLUX (6500 K), které si udržely vysokou kvalitu. Ukázka správně osvětlených terárií – výbojka SunLux s UVB zářením, výhřevná žárovka a denní zářivka. Výhřevná žárovka, UVB zářivka a denní zářivka. Výhřevná žárovka, UVB kompakt a denní zářivka.

Jak poznam že je agama ve stresu

Na tlamě agamy se tvoří hnis a tlama začíná hnít. Agamě odumírá tkáň, jde vidět zarudlá sliznice.

Jak často čistit terárium Agamě

Obecně lze říci, že pokud poctivě (i několikrát denně) vybíráme nečistoty a hovínka z terária a chováme 1-2 agamy, tak vyměňujeme substrát třeba jen jednou za půl roku, pokud chováme agam více, tak cca po čtvrt roce. Pokud cítíme, že podestýlka zapáchá, tak ji vyměníme vždy bez ohledu na to, jak dlouho ji tam máme.

Co potrebuje agama do terária

Nezapomeňte mít v teráriu teploměr a vlhkoměr, abyste mohli kontrolovat životní podmínky. Dále je třeba UVB osvětlení, které slouží jako zdroj světla a pro vytvoření vitamínu D – pro plazy je toto osvětlení životně důležité. Samozřejmostí je i miska na vodu a krmivo, která by měla být velká alespoň jako půlka agamy.

Jak udělat pozadí do terária

Nejprve si nařežeme polystyrénové desky na zadní stěnu a přilepíme silikonem. Nalepíme jeden díl a pak naměříme a uřežeme další. postupujeme až máme nalepenou celou zadní stěnu. Pokračujeme s bočními stěnami, konec přední strany polystyrenové desky seříznu do ztracena, aby ukončení pozadí vypadalo pěkně.

Co nesmí agama

Některé agamy si zamilují i květy sedmikrásek, hluchavku, jetel luční a plazivý, kopřivy či jitrocel kopinatý. Z ovoce agamy neodmítnou jablka, hrušky, banán, broskve, maliny, ostružiny, ale i meloun. Do agamí stravy rozhodně nepatří citrusy, jelikož odvápňují. I zeleninou lze agamám zpestřit stravování.

Jak dlouho svítit Agamě

Doba svícení průměrně 12 hodin denně. V noci nesvítíme a to ani "nočními" světly. Je nutné vytvořit teplotní gradient, aby si agama mohla vybrat ideální teplotu podle aktuální potřeby. Navýhřevném místě je ideální rozmezí 43 – 48°C.

Jak si ochočit agamu

Ze začátku je nervózní, může kousnout nebo utéct. Celkově se však ochočuje poměrně snadno a máte-li dobrý vztah, bude s vámi ráda trávit čas. S ochočováním pomůže vložit do terária kus oděvu s vaším pachem (ale bez deodorantu!). Krmení z ruky je určitě dobrý způsob, jak agamu na sebe zvyknout.

Jak poznat že je agama mrtvá

V případě, že "zimujeme" ve zhaslém teráriu a teploty jsou pokojové s mírným nočním poklesem, agamy spíše jen pospávají. Během takového klidového období se pak běžně stává, že jsou agamy některé dny poměrně aktivní, běhají po teráriu, škrábou na sklo apod.

Jak často měnit písek u agamy

Písek stačí kompletně měnit zhruba jednou za půl roku. Nevhodný substrát: bukové štěpy (možnost pozření), hobliny, piliny, rašelina, různé granulové substráty, křemičitý a prašný písek…. Díky 3D pozadí lze maximálně využít celou plochu terária.

Jakou barvu do terária

Balakryl je disperzní barva ředitelná vodou. Do volných ploch jsem nalepil kousky kartonu o tloušťce 5 mm (1 – 3 vrstvy), plocha bude více členitá. Po zaschnutí jsem opět natřel Balakrylem. Jako posyp lze použít jakýkoliv písek různé hrubosti a barvy velice věrohodně působí kombinace jemnějšího a hrubšího posypu.

Jak vyrobit 3d pozadi

Nejprve si nařežeme polystyrénové desky na zadní stěnu a přilepíme silikonem. Nalepíme jeden díl a pak naměříme a uřežeme další. postupujeme až máme nalepenou celou zadní stěnu. Pokračujeme s bočními stěnami, konec přední strany polystyrenové desky seříznu do ztracena, aby ukončení pozadí vypadalo pěkně.

Jak probudit agamu

Zazimujeme pouze jedince nad cca 350 gramů váhy. Před zazimováním zajistíme, aby se agama dostatečně napila a vyprázdnila. Velmi dobře na toto funguje vykoupání ve vlažné vodě po dobu cca 20 – 30 minut. Uděláme to večer, aby po vykoupání měla agama možnost si hned zalézt a usnout.

Proč se agama schovává

Teplotu v noci nechte spadnout na 19 – 22°C. Agamy noční pokles teplot potřebují, aby si jejich organizmus mohl odpočinout. V teráriu s agamou vousatou nesmí chybět 3 zdroje světla: výhřevná žárovka, UVB žárovka a denní světlo. Absence denního osvětlení je nejčastější příčinou proč je agama málo aktivní a nežere.

Jak dlouho se dožívá agama vousatá

Chováme jednotlivě či ve skupince, ve které může být jen jeden samec. Dožívá se 10 – 15 let. Délka je 40 – 60 cm s ocasem.

Jak udělat 3d pozadí do akvária

Postup: Vezmu si polystyrenovou desku tlouštky 1 cm, tenčí nedoporučuji. A na tu desku si nalepím silikonem další kusy polystyrenu tam, kde chci mít výstupky a pokračuji v tom až do potřebné tlouštky. Následně je potřeba nechat silikon alespoň den zaschnout, následuje ořezávání a ořezávání do požadovaného tvaru.

Jaké pozadí do akvária

Pro menší akvária se hodí pozadí přidělané z vnější strany, které se dá v případě odtržení snadno opravit. Pamatujte, že chcete vyzdvihnout obsah nádrže a nedělat z tapety dominantu. Vyhněte se pestrobarevným kombinacím a kýčovitým obrázkům. V ideálním případě sáhněte po barvách jako je černá a tmavě hnědá.

Jak si ochočit Agamu

Ze začátku je nervózní, může kousnout nebo utéct. Celkově se však ochočuje poměrně snadno a máte-li dobrý vztah, bude s vámi ráda trávit čas. S ochočováním pomůže vložit do terária kus oděvu s vaším pachem (ale bez deodorantu!). Krmení z ruky je určitě dobrý způsob, jak agamu na sebe zvyknout.

Co nesmí jíst agama

Rostlinná potrava

Z rostlinné strany agamy dobře přijímají čínské zelí, brokolici, rukolu a polníček. Pozor na ledový salát, ten agamy nadýmá. Z toho důvodu se do jídelníčku ani nezařazuje. Naopak oblíbenou lahůdkou je pampeliška – smetánka lékařská.

Jak velká muze být agama

Do jaké velikosti dorůstá agama vousatá Celková délka agamy včetně ocasu se pohybuje v rozmezí mezi 44 až 57 cm. Nejčastěji se agamy dorůstají mezi 48 až 54 cm. Samci bývají větší a mohutnější.

Jak dlouho se dožije agama vousatá

Dožívá se 10 – 15 let. Délka je 40 – 60 cm s ocasem.