Co odpuzuje štěnice
Štěnice odpuzují esenciální oleje, vůně čerstvé máty, česnek, kajenský pepř, alkohol, levandule nebo skořice.
Jak se rychle zbavit štěnic
Pokud past opravdu zachytí štěnice, je nutné přistoupit k jejich okamžité likvidaci. Štěnice jsou velmi odolné a zbavit se jich není snadné. Univerzální postřiky volně prodávané v obchodech na štěnice nestačí. Je třeba použít vysoce koncentrované postřiky, vyvinuté speciálně na hubení štěnic.
Archiv
Co dělat když mám štěnice
Vykliďte postele, pokud tam jsou nějaké úložné prostory a vše nacpěte do igelitových pytlů a dobře uzavřete. Pytle nepřemisťujte z postiženého pokoje. Sundejte prostěradla a povlečení a po zásahu vyperte na 60 °C. Co nelze vyprat hned, dejte do pytlů a pečlivě zavažte.
Archiv
Jak poznat že máme doma štěnice
Jestliže máte podezření na to, že máte doma štěnice, zkuste je najít. Štěnice se nejčastěji objevují v ložnici okolo postele. Potřebují totiž ke svému vývoji lidskou krev. Hledejte tak v povlečení, ve švech matrace, nebo pod ní na roštu, za nábytkem.
Co zabíjí štěnice
Na stádium Vajíčka je potřeba k spolehlivému zničení teplota 60°C a více. Na druhou stranu štěnice vystavená nízké teplotě – 20 °C hyne ve všech stádiích. Bohužel docílit takovýchto teplot v našich podmínkách není lehké. Proto se pro likvidaci štěnic v textiliích používá přeprání v pračce či sušičce.
Jak najít štěnice
Z naší praxe to jsou nejčastěji postele a jejich okolí – čela, konstrukce, matrace a záhyby čalounění postelí, podlahové lišty a koberce. Štěnice lze nalázt i za obrazy a fotky v okolí postele. Při velkých výskytech štěnic i v elektrických zásuvkách, lištách a polystyrenových podhledech.
Kdy vylézají štěnice
V teple jenom kvetou. Štěnice domácí (Cimex lectularius) je druh drobného hmyzu, který parazituje na člověku sáním jeho krve. Tato ploštice měří v dospělosti jen 4-5 milimetrů a je tedy velmi těžké ji ve svém okolí zpozorovat. Navíc štěnice vylézají hlavně v noci, 95 % času tráví v úkrytech poblíž míst, kde lidé spí.
Jak vypadá kousnutí od štěnice
Nicméně kousnutí od štěnice vypadá jako zarudlé kolečko o průměru asi 3 mm až 3 cm s tmavou tečkou uprostřed – ranka po kousnutí od štěnice. Zarudnutí okolo už je jen doprovodná kožní reakce, která se ale nemusí objevit hned. Běžně se sice objeví během hodiny. Ovšem ojediněle se může projevit zarudnutí až za týden.
Kdy se objevi Stipanec od štěnice
Různorodé kožní reakce na kousnutí
Každý člověk může na kousnutí štěnice reagovat jinak – někdo může být úplně bez reakce, někdo má drobné pupínky, a jinému po kousnutí štěnice mohou naskočit velké boláky. Kousnutí od štěnice se někomu projeví hned ráno, ale někomu třeba až po 3 dnech.
Čím mazat štípance od štěnic
V případě pokousání od štěnice štípance můžete potřít citronovou šťávou, třezalkovým olejem nebo směsí vody s jedlou sodou. Tyto látky mají stahující účinky, zabraňují svědění a rány vysušují. Od bolesti by měly ulevit také chladivé obklady, které jemně přiložíte na postižená místa, nebo omývání ran vodou s mýdlem.
Kdy zmizi Stipanec od štěnice
Vyrážka, kterou kousnutí štěnicí na kůži způsobuje, se odborně nazývá štěnicová dermatitida. Ačkoliv rány nepříjemně svědí, příznaky většinou rychle samy odezní. Pokud u člověka nedojde k alergické reakci, štípance by měly zmizet během jednoho až dvou týdnů.
Jak často kouše štěnice
Je velké v průměru několik milimetrů a vypadá jako zarudlé kolečko s tmavší tečkou uprostřed. Tyto skvrny nejčastěji najdete na pažích, zádech nebo krku. Na kůži můžete najít pouze jednu osamocenou ránu, většinou jich je ovšem mnohem více. Štěnice totiž často sají v řadě po třech či pěti kousnutích, nebo ve skupině.
Co dělat po postřiku proti štěnicím
Zásah proti štěnicím trvá přibližně hodinu. Po zaschnutí postřiku se můžete vrátit a prostor bez omezení využívat. Ošetřené plochy neomývejte ani neutírejte. V objektu zamořeném štěnicemi musí lidé přespávat i po dezinsekci.