Jak vypadá barva teak?

Jakou barvu má teak

Teak má teplou zlatou, medovou barvu bez velkých odchylek.

Co to je teakové dřevo

Pevné a pružné teakové dřevo je velmi trvanlivé a odolné vůči vlivům počasí, proto je velmi oblíbené k výrobě venkovního nábytku. Pro zachování původní barvy se dřevo ošetřuje teakovým olejem, bez ošetření se barva mění na šedostříbrnou. Kůra a listy stromu obsahují červené pigmenty, kterými se barví indické látky.

Jak se starat o teak

Zahradní nábytek ze dřeva ošetřujte teakovým olejem nejméně 1× za rok – vždy před sezónou. V ideálním případě údržbu proveďte i po sezóně. Starší vysychající nábytek natírejte klidně i častěji, výživa mu jedině prospěje. Nábytek by v době ošetření neměl být mokrý – po dešti nebo omytí vyčkejte, až pořádně uschne.

Jak se starat o Teakove dřevo

Čištění teakového dřeva

– Většinou stačí použít teplou/horkou mýdlovou vodu a jemný kartáček – jemnost stejná jako je např. na kartáčku na nehty (nikdy ne drátěnka !). Vždy je nutné teakový nábytek velice pečlivě opláchnout čistou vodou. – Skvrny od oleje nebo vína apod.

Jak pečovat o teakový nábytek

Pomozte si prachovkou, hadrem, nebo vapkou. Silně znečištěné dřevo jemně obruste. Pokud jste nábytek umývali vodou, počkejte, až bude úplně suchý. Vezměte si čistý štětec a natírejte nábytek teakovým olejem (po nátěru musí být dřevo vlhké, ale vyhněte se velké vrstvě oleje).

Co to je teak

Teka obrovská neboli teak (čti: týk) či týk je tropický strom z čeledi hluchavkovité, pocházející z jižní a jihovýchodní Asie. Dosahuje výšky 30–40 metrů a v zimě listy opadávají. Je to významný strom pěstovaný a těžený v tropických zemích pro kvalitní dřevo.

Čím natřít teakový nábytek

Pro nátěr musíme použít výhradně teakový olej, který aplikujeme čistým štětcem, odshora dolů. Povrch by po natření štětcem měl zůstat mokrý, ale na dřevě nesmí zůstat přebytečné množství oleje. Přebytečný olej však můžeme otřít hadříkem cca 10 minut po natření.

Jak dlouho schne Teakovy olej

Pro polomatný vzhled přebytečný olej po 10-15 minutách od natření otřete hadříkem do sucha a nechejte schnout alespoň 10 hodin. Hadr hned namočte do vody a vyždímejte. Pro lesklý vzhled olej nestírejte a nechejte ho úplně zaschnout (minimálně 10 hodin).

Jak vyčistit teakový nábytek

Vyčistěte teakový prostředek saponátem, bělidlem a vodným roztokem. Smíchejte 1/4 šálku bělidla s 2/3 šálku pracího prostředku v galonu vody. Naneste čistič na dřevo štětinovým štětcem a otřete postižená místa ve směru zrna, abyste odstranili nečistoty a plísně. Nábytek důkladně opláchněte zahradní hadicí.