Jak vypadá kozák
Jak ho poznat
Klobouk kozáka březového má v průměru 5 – 15 cm, za mlada se vyznačuje polokulovitým tvarem, který nabírá podobu bochníku. Pokožka je zprvu jemně plstnatá a suchá, u starších plodnic za vlhka ztratí svou hebkost a stává se lepkavou a slizkou. Zbarvení klobouku přechází od šedé, přes šedohnědou až hnědou.
Archiv
Kde roste kozák březový
Kozák březový (Leccinum scabrum) je jedlá houba z čeledi hřibovité rozšířená na severní polokouli. Roste v symbióze s břízami, sbírá se od června do konce října. Vyskutuje se v listnatých i smíšených lesích, u cest, v nížinách i v horách – vždy ale výhradně pod břízami.
Jak poznat křemenáče
Křemenáč osikový
Klobouk je oranžově hnědý, jemně plstnatý. Rourky jsou bělavé, u starších plodnic šedé až žlutošedé. Třeň se směrem dolů ztlušťuje, často bývá zahnutý. Jsou na něm zpočátku bělavé šupinky, později mění barvu na červenavě hnědou.
Archiv
Kdy rostou kozáci
Kde a kdy roste
Kozák březový roste celkem hojně od července do listopadu v lesích listnatých, smíšených a jehličnatých, ale i mimo les ve stromořadích, vždy však pod břízami. Je jedlý. Ačkoli houbaři dávají před kozákem březovým přednost jeho bratru křemenáči březovému, má kozák v kuchyni velice dobré použití.
Archiv
Kdo to byli kozáci
Kozáci jsou převážně východoslovanské pravoslavné svazy svobodných obyvatel, zemědělců a válečníků pocházející z ukrajinských a jihoruských stepí. Historicky šlo o polokočovné a polovojenské obyvatelstvo, které žilo pod jmenovitou suzerenitou různých východoevropských států té doby.
Co uvařit z kozáků
Kozák březový má skutečně příjemnou chuť i vůni. V kuchyni dokáže naše smysly hezky pohladit. Výborný je sušený, ale také v polévkách, omáčkách a dalších jídlech.
Jaké jsou jedovaté houby
Jedovaté houbybaňka. velkokališná (Sarcosphaera coronaria)čechratka. podvinutá (Paxillus involutus)helmovka. ředkvičková (Mycena pura)hřib. satan. (Rubroboletus satanas)límcovka. oranžová (Leratiomyces ceres)límcovka. šupinatá plavá (Leratiomyces squamosus var.muchomůrka. červená (Amanita muscaria)muchomůrka. porfýrová
Jaká houba roste pod břízou
Křemenáč osikový (lidově na Moravě také jako "janek") roste roztroušeně a někdy i hojně v lesích všech typů, na okrajích lesů a cest výhradně pod osikami. Podobá se velmi svému příbuznému Křemenáči březovému, ale ten má světlejší klobouk a roste výhradně pod břízami.
Jak připravit křemenáče
Křemenáč je silně aromatická houba, proto se v kuchyni nejčastěji využívá na smaženice, do guláše a houbových omáček. Můžete ho také naložit do octa nebo sladkokyselého nálevu. Křemenáč můžete také usušit, velmi dobře se totiž suší. Rozkrájejte ho a kousky vyložte na pečícím plechu a nechte pár dní sušit.
Kde žili kozáci
Hlavní oblasti kozáckého osídlení bylo pohoří Ural, povodí Donu a Dněpru. Původní osídlení kozáků bylo však v povodí Donu, kde sídlilo Donské vojsko a také v povodí Dněpru (na území dnešní Ukrajiny) tzv. Záporožská Síč, kde sídlili Záporožští kozáci, odlišní od ostatních skupin oděvem, účesem i výzbrojí.
Co je Flankýrovka
Flankýrovka je tradiční kozácká bojová příprava pro ovládání dvou šavlí-šašek. V kurzu se pomocí tradičních přípravných cviků a dřevěných holí zaměříme na symetrický rozvoj těla a centrální nervové soustavy.
Jak zpracovat křemenáč
Křemenáč je silně aromatická houba, proto se v kuchyni nejčastěji využívá na smaženice, do guláše a houbových omáček. Můžete ho také naložit do octa nebo sladkokyselého nálevu. Křemenáč můžete také usušit, velmi dobře se totiž suší. Rozkrájejte ho a kousky vyložte na pečícím plechu a nechte pár dní sušit.
Co když houba zmodrá
Pokud hřibovitá houba při krájení modrá, jsou to takzvaní „modráci“, například hřib koloděj, kovář nebo hřib satan. Pak dbám na důkladnou tepelnou úpravu pokrmu, neboť vysokou teplotou se přítomné toxiny rozpadnou. To znamená v tomto případě minimálně 15 minut smažit, vařit a vždy tyto houby krájet na malé kousky.
Jak zjistit jestli je houba jedlá
Hořčák lze poznat především podle toho, že má zamlada bílé a postupně narůžovělé rourky na spodní straně klobouku; na rozdíl od jedlých hřibů, které mají rourky žluté, případně okrové nebo hnědé. Kromě toho jej odhalíme ochutnáním – je prostě věrný svému názvu – hořký.
Jak vypadá křemenáč houba
Je masitý a jeho jemně plstnatá pokožka má hnědooranžovou barvu. Ústí rourek jsou špinavě bílá a třeň, který může dosáhnout výšky až 20 cm, je pevný a tvrdý, bílý až šedavý, v dospělosti pak pokrytý hnědými či černými šupinami. Dužnina je pevná, v klobouku houbovitě měkká a v horní části třeně dřevnatě vláknitá.
Jak sušit březovník
Plátky březovníku nakrájené ostrým nožem usušíme v sušičce do 50 st. C. Jde to celkem rychle, na druhý den jsou houby suché.
Co udělat s Křemenáči
Křemenáč je silně aromatická houba, proto se v kuchyni nejčastěji využívá do směsí, smaženice, guláše a houbových omáček. Samostatně vynikne naložený do octa nebo jiného sladkokyselého nálevu. Křemenáč se velmi dobře suší. Sušený křemenáč podtrhne chuť polévek i smetanových omáček.
Co je to Ataman
Existovala řada regionálních kozáckých svazů či vojsk, z nichž nejvýznamnější byli záporožští, donští, kubáňští a těrečtí kozáci. Vůdce kozáckého svazu se nazývá ataman.
Jaké jsou druhy křemenáčů
DruhyKřemenáč březový (Leccinum versipelle)Křemenáč smrkový (Leccinum piceinum)Křemenáč borový (Leccinum vulpinum)Křemenáč osikový (Leccinum rufum)
Jak poznat Kováře od satana
Největší rozdíl je podle mykologa Mikšíka v tom, že hřib kovář má hnědou barvu a zrnitou nohu, zatímco satan má už zmíněný bílý až našedlý klobouk a na noze rozpoznáte síťku. Nejčastěji si ale lidé satana pletou s nejedlým hřibem kříštěm.
Jak se pozná jedovatá houba
Jedovaté houby jsou pestře a výrazně zbarvené. Toto lze říci o téměř neškodné muchomůrce červené, ale nikoliv o smrtelně jedovaté muchomůrce jízlivé či pavučinci plyšovém. Stříbro při kontaktu s jedovatou houbou zčerná. To je holý nesmysl, žádný ze známých houbových jedů takovou reakci nevyvolává.
Který hřib je Nejedlý
Mezi nejedlé patří kromě kromě hřibu žlučníku ještě hřib medotrpký a hřib kříšť.
Jak vypadá křemenáč
Jak vypadá
Je žlutooranžový, červenooranžový až oranžově hnědý, matný, plstnatý a většinou suchý. Pokožka v mládí přesahuje přes okraj klobouku na třeň, přesah časem vymizí. Rourky má našedle bělavé, u třeně téměř volné. Póry jsou drobné, v mládí šedohnědé až olivové, později bělavé a stářím hnědnou.
Kdy se sbírá březovník
Březovník najdete výhradně na kmenech bříz, zhruba od května do listopadu.
Kdy sbírat Březovník obecný
Sbírá se od podzimu do jara, kdy jsou plodnice vyzrálé a mají nejvíce účinných látek. Obsahuje minerály, vitamíny, polysacharidy (β-D-glukany a heteroglykany), triterpeny a steroly (známé svými protiinfekčními a antioxidačními účinky), lipidy, proteiny, polyfenoly a také ergosterol (provitamín D2).