Jak široké je parkovací místo
Parkovací místa mají minimální šířku danou zákonem, konkrétně normou ČSN 73 6056. Ta aktuální platí už od roku 2011 a říká, že parkovací místo musí na šířku mít alespoň 2,5 metru. Kolmá stání pak alespoň 5 metrů na délku.
Jak zřídit parkoviště
Zda bude možné na Vašem pozemku zřídit soukromé parkoviště, bude v první řadě záviset na aktuálně platném územním plánu města, dále pak na posouzení stavebním úřadem. V současné chvíli Vám proto doporučuji navštívit místně příslušný stavební úřad a Váš stavební záměr zde konzultovat.
Jak označit soukromé parkoviště
Značení na parkovišti lze také zkombinovat s dalšími informacemi jako je například: „Vjezd neparkujte“ či „Výjezd neparkujte – Vozidlo může být odtaženo“ nebo třeba označení soukromého pozemku. Pomocí zákazu parkování mohou být také označeny nástupní plochy hasičů.
Co dělat když mi někdo stojí na parkovacím místě
„Nejlepší způsob, jak si bránit svoje zaplacené parkovací místo, je mít ho jasně označené,“ říká právnička Lenka Spalová. „V ideálním případě už to udělala firma, od které jste si ho koupili, jinak to musí udělat společenství vlastníků, a to po vzájemné domluvě.
Jakou dlažbu na parkovací stání
Pro povrch parkovacího stání doporučujeme použít zámkovou dlažbu z lisovaného betonu, a to z několika důvodů: je vysoce odolná, relativně levná, je po stranách opatřena zámky zabraňujícím v pohybu a její pokládku zvládne i laik. Navíc na trhu existuje velké množství druhů od různých výrobců.
Jak velké stání pro auto
Pokud bojujete s místem, postačí také přístřešek na auto 6×5 metrů. V případě přístřešku pro více aut pak stačí dodržovat jednoduché pravidlo. Pro každé další parkovací místo vyčleňte 2,5 metrů do šířky. Přístřešek na 3 auta tedy bude široký 7,5 až 8,5 metrů.
Kde žádat o parkovací místo
Vyhrazené parkovací místo
O to je třeba zažádat na obci s rozšířenou působností na odboru dopravy. K vyhrazenému místu se vztahuje více poplatků – za povolení ke zřízení, za užívání místa a za vyznačení (namalování místa).
Jak si koupit parkovací místo
Žádost se podává osobně
Pokud je cílem vyhrazené parkovací místo, je třeba si danou žádost podat osobně. A to na příslušném odboru městské části, nebo konkrétního města. Zde záleží na jednotlivých pracovištích a jejich kompetenci.
Jak musí být označeno parkoviště
Značka s bílým písmenem P a bokem vozidla na chodníku na modrém pozadí označuje místo, kde je dovoleno zastavení a stání s tím, že symbol vozidla vyznačuje stanovený způsob stání na parkovišti. Symbol může být i obrácen, případně vyznačen na dodatkové tabulce.
Jak získat vyhrazené parkovací místo
Žádost se podává osobně
Pokud je cílem vyhrazené parkovací místo, je třeba si danou žádost podat osobně. A to na příslušném odboru městské části, nebo konkrétního města. Zde záleží na jednotlivých pracovištích a jejich kompetenci.
Jak daleko od vjezdu se smí parkovat
Re:Parkování naproti vjezdu
Pokud je obousměrná komunikace, tak musí být 6 m, IMHO to na stání před vjezdem nijak nedopadá. Rozhodující je zda vozidlo tvoří překážku. Tazatel psal o jednosměrce. Už vidím, nicméně i tak nesmí vozidlo tvořit překážku i přesto že by se tam dalo legálně stát.
Jak zpevnit parkovací stání
Na pojezdové cesty nebo stání je možné použít různé druhy štěrku, drtí, kamenu nebo betonu. Asi nejméně nákladné řešení je štěrková cesta nebo stání. V takovém případě stačí pouze vykopat vrstvu země a místo ní navézt štěrk. Na štěrk je dále vhodné navézt ještě vrstvu jemné drti, optimálně z místního lomu.
Co místo zámkové dlažby
Plastový materiál ke zpevnění chodníků, garážových stání nebo sunoucích se svahů je spolehlivé a trvalé řešení. Spektrum využití zatravňovací dlažby je vskutku široké, plastové panely se používají dokonce v letištních hangárech nebo na zpevnění říčních koryt.
Jak širokou garáž
Dle normy by mezi vozy stojícími vedle sebe měla být mezera minimálně metr. Když připočítáme i boční vzdálenost mezi vozidly a stěnami garáže šířka dvojgaráže by s ohledem na velikost vozidel měla být 4,6 – 5,2 m. Pokud stojí auta za sebou, tak rozestup musí být minimálně 50 cm.
Jak udělat stání pro auto
Na pojezdové cesty nebo stání je možné použít různé druhy štěrku, drtí, kamenu nebo betonu. Asi nejméně nákladné řešení je štěrková cesta nebo stání. V takovém případě stačí pouze vykopat vrstvu země a místo ní navézt štěrk. Na štěrk je dále vhodné navézt ještě vrstvu jemné drti, optimálně z místního lomu.
Kdo má narok na parkovací místo
Na obecní úřad obce s rozšířenou působností se za účelem získání parkovacího průkazu dostaví téměř každý, komu je přiznán průkaz ZTP nebo ZTP/P. Parkovací průkaz však nelze vydat osobě, která je držitelem průkazu ZTP pouze z důvodu postižení úplnou nebo praktickou hluchotou.
Co je to ZTP
Nárok na průkaz osoby se zdravotním postižením označený symbolem „ZTP“ (průkaz ZTP) má osoba s těžkým funkčním postižením pohyblivosti nebo orientace, včetně osob s poruchou autistického spektra.
Kde může parkovat invalida
Držitel platného ZTP či ZTP/P a platného parkovacího průkazu má s vozidlem, řádně označeným parkovacím průkazem, právo bezplatně parkovat pouze na místech určených pro invalidy, která nejsou vyhrazena pro vozidlo konkrétní registrační značky.
Jak poznam kde můžu parkovat
Značka s bílým písmenem P na modrém pozadí označuje místo, kde je dovoleno zastavení a stání. Často bývá doplněna o dodatkovou tabulku, specifikující omezení parkování na určitou dobu stání nebo pro určitá vozidla. Mnohdy jí také doplňují specifické symboly vyznačující stanovený způsob parkování.
Kde se nesmí parkovat
Zastavit a stát se nesmí zejména:
na horizontu, na přechodu pro chodce a 5 m před ním, na křižovatce a blíže než 5 m před a za ní (vyjma v obci na křižovatce tvaru „T“ na protější straně), na zastávce a 30 m před a 5 m za ní, případně od značky „Zastávka autobusu“ apod.
Kdo má přednost při parkování
Pravidlo pravé ruky, resp. přednost zprava platí na všech komunikacích, což znamená, že i na lesních a polních cestách a rovněž i na parkovištích.
Jak udělat zpevněnou plochu
Výběr materiálů, z nichž se staví, je opravdu široký. Vedou mezi nimi ty přírodní a beton. Zpevněné plochy tak lze udělat z palubek z různých druhů tvrdého dřeva, kamenných desek, kostek, štěrku, oblázků i balvanů. U teras pak dominují dlaždice a dlažba, stále častěji se prosazuje moderní dřevoplast.
Jaký chodník kolem domu
Základním rozměrem je optimální šířka pro jednoho chodce – 40 až 60 cm, na větších pozemcích lze tuto šířku zvětšit na pohodlnějších 70 až 100 cm. Přístupový chodník k domu navazující na vstupní branku by měl mít stejnou šířku jako branka, zpravidla 120 až 150 cm.
Jak srovnat štěrk pod dlažbu
Na výběr máte dva způsoby – kladecí vrstvu můžete srovnat pomocí trubek, které si na vyrovnanou plochu položíte – štěrk takto srovnáte do roviny, respektive s malým spádem tak, aby voda odtékala na trávník a mimo dům. Další možností je rozprostřít si do plochy terčce v podobně jednotlivých kusů dlažby.
Jak velká by měla být garáž
Obecně však lze doporučit, pokud to situace umožňuje, postavit garáž rozměrnější. Při používáním malého osobního automobilu by tak její optimální šířka měla činit 2,7 a délka 5,3 metru. Pro větší osobní vozy či malé karavany je v garáži ideální šířka 3 a délka 6,2 metru.