Jak se dá zabránit erozí
Ochranu před větrnou erozí zajišťuje:vhodné umístění pěstovaných plodin, včetně ochranného zatravněnípásové pěstování plodin.úprava tvaru a velikosti pozemku.úprava struktury půdy – zvýšení podílu organické hmoty.větrolamy.
Co zpusobuje větrná eroze
V případě větrné eroze dochází k výraznému zanášení komunikací, příkopů a výrazně se zvyšuje prašnost ovzduší. Z hlediska pěstování zemědělských plodin bývá nejškodlivější větrná eroze na jaře po suché zimě, kdy poškozuje mladé porosty. Mnohem důležitější jsou ale negativní důsledky větrné eroze na zdraví obyvatelstva.
Archiv
Jaké škody způsobuje eroze půdy
Eroze také zhoršuje fyzikálně-chemické vlastnosti půd, zmenšuje mocnost půdního profilu, zvyšuje štěrkovitost, snižuje obsah živin a humusu, poškozuje plodiny a kultury, znesnadňuje pohyb strojů po pozemcích a způsobuje ztráty osiv, sadby, hnojiv a přípravků na ochranu rostlin.
Archiv
Kde probiha eroze
Gravitační eroze
Síla gravitace způsobuje svahové pohyby hornin a sedimentů. Tento typ probíhá v přírodě nepřerušeně na všech svazích. Někde zvolna, jindy dochází k náhlých pohybům, často s katastrofálními následky. Pomalou erozí vznikají suťové kužele na úpatích svahů, typické pro velehorský reliéf.
Co to je eroze
eroze soubor pochodů způsobujících, že materiál zemského povrchu je uvolňován, rozpouštěn, obrušován a přemísťován. Hlavním erozním činitelem je mechanické působení klastického materiálu unášeného tekoucí vodou, vlnami a proudy, ledem a větrem.
Jak stromy chrání půdu před erozí
Přínosy stromů: Přispívají k lepšímu mikroklimatu na místě. Tlumí silné větry, takže pomáhají zachycovat odvátou půdu či sníh a hromadí je kolem sebe, eliminují tak erozi a zachycují vláhu. Díky hlubokým kořenům zabraňují smývání živin z polí do vodních toků a podzemních vod.
Jak řešit erozi
Pro snížení negativních dopadů eroze zemědělské půdy je třeba dodržovat zásady správné zemědělské praxe. S erozí zemědělské půdy se dá bojovat například správnými osevními postupy a vyšší pestrostí pěstovaných plodin. V postižených oblastech by pěstitelé měli volit plodiny, které nezvyšují riziko odnosu ornice.
Co může ohrozit půdu
V současné době je v ČR zhruba polovina zemědělské půdy ohrožena vodní erozí a desetina větrnou erozí. Za posledních 30 let se degradace půdy vlivem vodní eroze výrazně zrychlila. Hlavním důvodem je nevhodné hospodaření, zejména intenzivní zemědělská činnost. Kontaminace půdy znamená její znečištění.
Jak řešit erozí
Pro snížení negativních dopadů eroze zemědělské půdy je třeba dodržovat zásady správné zemědělské praxe. S erozí zemědělské půdy se dá bojovat například správnými osevními postupy a vyšší pestrostí pěstovaných plodin. V postižených oblastech by pěstitelé měli volit plodiny, které nezvyšují riziko odnosu ornice.
Co je půda a jak vzniká
Půda vzniká zvětráváním hornin a mi- nerálů. Při zvětrávání hornina praská a na zvětralém povrchu se po čase objevují první rostliny. Jejich kořeny dokážou pronikat i do velmi malých trhlinek a vypouštět látky, které způsobují další zvětrávání. Půda obsahuje také humus z odumřelých částí rostlin a živočichů.
Jak často zalévat strom
Jak často je potřeba stromy zalévat Pokud strom potřebuje vodu, aplikujte zálivku najednou, místo méně vody každý den. Je důležité, aby se voda dostala skrze zemní bal a ne pouze na jeho povrch. Zalévejte stromy nejvíce jednou týdně v závislosti na počasí.
Co potřebuje strom k životu
na korunu stromu svítí sluníčko a dává stromu energii – cukr; děti si podávají v opačném sledu kostky cukru od koruny, přes kmen, až ke kořenům; strom tedy ke svému růstu potřebuje vodu a slunce.
Jak poznat erozí
Jak poznám erozi
Erozi můžete poznat už při příjezdu k pozemku. Vidíte cestu zavátou prachem nebo zanesenou bahnem Po dešti tečou po poli potůčky a jsou na něm vyhloubené rýhy nebo strouhy To všechno jsou stopy eroze.
Co škodí půdě
Půdě prospívají šetrné formy zemědělství, avšak škodí intenzivní pěstování spojené s chemizací a častými přejezdy těžkých strojů. Velkým ohrožením je eroze půdy. Přibližně 53 % z rozlohy ČR je ohroženo erozí. Téměř 20 % je potenciálně silně až extrémně ohroženo vodní erozí a více než 5 % větrnou erozí.
Co způsobuje úbytek půdy
Nejvíce půdy ubývá v důsledku průmyslové a bytové výstavby – téměř 39 % z celkového úbytku, přes 25 % připadá na těžbu nerostných surovin, necelých 12 % na dopravu a sítě a o zbytek se dělí vodní hospodářství, rekreace a sport, následné zalesnění a ostatní.
Jak rychle vzniká půda
Za 100 let u nás vznikne 1 cm půdy. Půda vzniká zvětráváním tzv. matečné horniny, na kterou působí společně s povětrnostními podmínkami také mikroorganizmy, rostliny a živočichové. Je to dlouhý proces.
Jak se starat o stromy
Každý strom potřebuje vhodnou zálivku, kvalitní ořez, neuhutněnou a prodyšnou půdu. V prvních letech života stromu, je důležitá ochrana před vyvrácením, zvěří a sluncem. Strom je vhodné ukotvit za pomoci 2-3 kůlů, aby se nehýbaly kořínky a strom dobře kořenil.
Jak zacelit strom
Mechanicky poškozený kmen
Nanejvýš lze odstranit nožem a nebo škrabkou zbytky poškozené kůry, která brání zarůstání místa poškození kalusem (hojivým pletivem, pomocí kterého strom sám regeneruje). Je též vhodné přihnojení, kterým hojení poškozených míst stromu kalusem urychlíme.
Jak roste strom
Růst stromu
Strom roste do délky běžným prodlužovacím růstem. Jeho zvláštností je růst do šířky. Při něm dochází k sekundárnímu tloustnutí. Při sekundárním tloustnutí se uplatňují dva druhy pletiv, sekundárních meristémů – kambium a felogén.
Kdo žije na stromech
Mezi kořeny bychom našli stonožky, mnohonožky, larvy roháčů, nosorožíků a zlatohlávků, v dutinách pak hnízda včel a sršňů, pod kůrou mravence, larvy tesaříků, lumků, krasců, komárů, i štírky.
Co to je eroze půdy
Vymezení problému. Vodní eroze půdy je přírodní proces, při kterém dochází k rozrušování půdního povrchu působením vody, transportu půdních částic na jiné místo a jejich následnému usazování.
Která opatření braní erozi půdy
Protierozní opatření dělíme na organizační (vhodné umístění pěstovaných plodin, pásové pěstování plodin či návrhy vegetačních pásů mezi pozemky), agrotechnická a vegetační (půdoochranné obdělávání) a technická (příkopy, průlehy, terasy, protierozní nádrže aj.).
Co ničí půdu
Jsou to zejména kyselé deště, vysušování, likvidace velkých ploch lesů a intenzivní zemědělství s aplikací průmyslových hnojiv a pesticidů a monokulturním pěstováním plodin a hloubkovým obděláváním půdy, které ničení půdy provádějí.
Jak člověk ničí půdu
Tyto procesy jsou způsobovány lidskými činnostmi, jako jsou např. zábor půdy, intenzivní využívání půdy (odráží se mimo jiné v množství živin používaných na zemědělské půdě) a opouštění půdy. Každý z těchto procesů má dopad na hlavní dimenze půdy: krajinný pokryv/využití území, vegetaci a půdu jako takovou.
Jak zabránit znečištění půdy
Uvážlivé využívání zemědělské půdy, včetně jejího zpracování, úpravy vodního režimu a zavlažování, vhodného střídání plodin, optimalizovaného používání hnojiv a prostředků na ochranu rostlin, zachování krajinných prvků, nebo zavádění protierozních opatření má rovněž širší dopad na životní prostředí jako je např.