Jak vzniklo slovo tramvaj?

Kdo vymyslel tramvaj

První taková tramvaj vyjela 26. listopadu 1832 v New Yorku a jejím autorem byl irsko-americký podnikatel John Stephenson.

Jak se říká tramvají

Dříve se říkalo tramvaji také pouliční nebo elektrická dráha, hovorově elektrika. V Brně se říká tramvaji šalina, a v Ostravě se říká tramvajka. Slovo pochází z němčiny.
Archiv

Kdy vznikla tramvaj

První linka koňské tramvaje byla zřízena v roce 1832 v New Yorku. Počínaje rokem 1845 se začaly budovat tramvajové linky také v Evropě. Nejprve na nich jezdily tramvaje na koňský pohon, později se objevily parní tramvaje. První elektrická tramvajová linka byla postavena v Berlíně v roce 1881.

Proč se říká šalina

2.) Proč v Brně nejezdí tramvaj, ale šalina Dle etymologů je východiskem německé (Elektri)sche Linie, nápis dříve označující zastávky. Podle lidové etymologie jde o zkomoleninu Scheisse Linie, doslova pokálená linka, podle výkalů na původně koněspřežné dráze.

Jak se anglicky řekne tramvaj

streetcar tramvaj (americká angličtina)(14881)
tram tramvaj(16741)
tramway tramvaj(AT:56834)

Jak se řekne tramvaj v Ostravě

"lokálka". Později i "bedna". Není to tramvajka ! Také se jí říkalo salina.

Co je to Prýgl

Původ a význam slova Prýgl / Prygl

Hantecové pojmenování Brněnské přehrady patrně pochází z německého slova der Prügel, které znamená klacek, kyj nebo obušek a vyslovuje se tvrdě a spíše dlouze [ˈpʀyːɡəl].

Jak se řekne anglicky metro

underground podzemí; podzemní; metro(3724)
subway metro(4272)

Jak mluvit ostravsky

Hlavní zásadou je, že ostravština nemá dlouhé samohlásky a už vůbec ne souhlásky. Říká se, že „Ostravaci maju kratke zobaki“ – nu posuďte sami. – Ostraváci se zásadně oslovují prvním pádem jednotného čísla, "Ty, Josef." Je to tím, že ostravština si vystačí s pouhými šesti pády.

Co je to šalina

Salina je umělá nebo přirozená nádrž sloužící k získávání soli odpařováním mořské vody.

Co to je borec

expr. člověk, který v něčem nebo něčím vyniká: V angličtině nejsem žádný borec. Připadal si jako největší borec.

Co to je Fligna

Slovem fligna označujeme trik, fintu, podvod, přetvářku, mazanost. Jedná se o slovo nespisovné, které spadá pod slang a vychází z německého argotu.

Jak se anglicky řekne zavináč

zavináč(ryba) rollmop.(znak @) at sign(při čtení adresy) at.

Jak se píše anglicky voda

1. 2. ( vodní útvar ) water , ( vodní plocha ) body of water pobřežní vody coastal waters po vodě ( cestovat ap .)

Jak se říká tramvají v Ostravě

V brněnském hantecu se tramvaji říká šalina (zkomolením německého slovního spojení elektrische Linie [elektryše línye] nebo ze slova schallen = znít, ozývat se, rozléhat se v souvislosti s častým užíváním výstražného zvonku) nebo šmirgl, naproti tomu v Ostravě se běžně užívá výraz tramvajka.

Co je to CYP

Začínající havíř – nováček, se na Ostravsku označoval cyp anebo cip a toto slovo se tam dnes používá i jako nadávka.

Jak vzniklo slovo šalina

V brněnském hantecu se tramvaji říká šalina (zkomolením německého slovního spojení elektrische Linie [elektryše línye] nebo ze slova schallen = znít, ozývat se, rozléhat se v souvislosti s častým užíváním výstražného zvonku) nebo šmirgl, naproti tomu v Ostravě se běžně užívá výraz tramvajka.

Co znamená ty Káre

Znevažování pohlavních záležitostí je nedílnou součástí „chlapáckých řečí“, ale může i vybíjet dusné napětí a zlehčovat absenci druhého pohlaví: skoč mi na cara (z rom. kár, káro – pohlavní úd), papni mě, vybaguj mě (dej mi pokoj), rozbiju ti kaďák, zamíchám ti hovna v análu (výhružka análním sexem).

Co je to Klendra

Původ slova v německém nezabarveném Geländer, zábradlí. Původně šlo o pejorativní označení takzvaných pivních trampů, kteří se více než toulání věnovali popíjení v hospodě. Dnes již slovo pejorativní nádech pozbylo a je synonymem slova tramp.

Jak se anglicky řekne zmrzlina

Základní spojení je všem jistě známé – ice cream/ˌaɪs'kri:m/ (tedy ledový krém) je nejběžnější překlad pro zmrzlinu.

Jak se anglicky řekne chleba

chléb

chléb , hovor . chleba m
1. ( pečivo ) bread , ( řidč .) breadstuff bochník / krajíc / patka chleba loaf / slice / heel of bread bílý / tmavý chléb white / brown bread chléb s máslem bread and butter
2. ( bochník , krajíc ) loaf of bread
3. (hovor.) ( živobytí ) bread ( and butter ), living

Jak rict anglicky platit kartou

Can I pay by card Mohu platit kartou I will pay in cash.

Jak pochvalit jidlo v anglictine

Enjoy your meal! Dobrou chuť! This isn´t what I have ordered. Tohle jsem si neobjednal.

Jak se říká Hornikum

Havíř (z německého Hauer, tj. ten, který dobývá uhlí, česky též horník) je člověk pracující v dole, kde těží nějaký nerost. Jedná se o práci nebezpečnou a zdraví škodlivou.

Co to znamená šalina

Což v přesném překladu do češtiny znamená "hovnová linka", ve volnějším překladu "posraná linka". Označení "Scheisse linie" se v hovorové řeči zkrátilo na "šalinie", až z toho nakonec vyšla "šalina".