Jak uchovat jádra vlašských ořechů
Vyloupaná jádra nasypte do čistých zavařovacích sklenic a pevně zavíčkujte. Poté v zavařovacím hrnci sterilizujte 15 až 20 minut při teplotě 80 °C. Po vyjmutí nezapomeňte otočit dnem vzhůru, aby se víčko zatáhlo. Další možností je zavaření vlašských ořechů v mikrovlnné troubě.
Jak skladovat vlašská jádra
Plánujete-li ořechy sníst do třech až čtyřech měsíců, můžete je uchovat v lednici. V tom případě vložte vyloupaná jádra do vzduchotěsné nádoby nebo do silnějšího igelitového sáčku se zipem. Tím se zabrání nežádoucímu přejímání pachů z chladničky. Uskladníte-li vlašské ořechy v mrazáku, vydrží vám tam až dvanáct měsíců.
Archiv
Jak nejlépe uchovat ořechy
Základem je skladovat ořechy a sušené ovoce na tmavém a chladném místě, například ve spíži, při teplotě 15–25 °C. Nejdéle vám vydrží v nádobách, které nepropouští vzduch.
Archiv
Jak uchovat vlašské ořechy ve skořápce
Jak skladovat ořechy ve skořápce, aby vydržely
Usušené ořechy skladujeme na suchém a vzdušném místě. Chráníme je před vlhkem, mrazem a před útoky hlodavců.
Jak dlouho vydrží ořechy v mrazáku
Zkažení se ještě urychlí v přítomnosti tepla, světla a kyslíku. Skladování ořechů v ledničce či mrazáku všem nepříznivým faktorům zabrání a vaše ořechy budou i po pár měsících chutnat skvěle. Ořechy v ledničce vydrží zhruba 6 měsíců a ty v mrazáku až 1 rok.
Jak poznat zkažené vlašské ořechy
V prvé řadě ořechy dobře proberte, ke skladování se hodí jen zdravé a hlavně dobře proschlé kusy. Špatné ořechy mají obvykle hodně tmavou skořápku, bývají na ní také pavučinky nebo plíseň. Takové vzorky raději vyhoďte.
Jak rychle oloupat vlašské ořechy
Nasypte je do mísy nebo do hrnce, a ten naplňte horkou vodou tak, aby byly úplně potopené. Nádobu přikryjte pokličkou a nechte stát asi 15 minut. Vodu pak sceďte a ořechy nechte vychladnout. Po zchladnutí vezměte nůž a začněte s vylupováním.
Kdy se sbírají vlašské ořechy
Kdy ořechy dozrávají Hlavní sezona sběru vlašských ořechů se časově kryje s koncem září a počátkem října. Spadané ořechy sbíráme a pokud na sobě mají ještě ochranná pouzdra, musíme je jich zbavit. Následně ořechy sušíme.
Co se zelenými vlašskými ořechy
Zelené ořechy jsou nejenom skutečnou lahůdkou, ale jsou i výjimečně zdravé. Dá se z nich vyrobit sirup, džem, kompot, likér nebo i odvar. Obsahují velké množství vitaminu C.
Jak snadno louskat vlašské ořechy
Jak loupat ořechy
Nejrychlejší způsob je ořechy na 15 minut spařit v horké vodě, kdy jsou v ní po celou dobu plně ponořené a pod poklicí. Další variantou je uzavřít do igelitového pytle, který se dobře uzavře a dá na 4 dny do tmavé místnosti. Poslední varianta je ořechy opéct při 200 °C 10 minut v troubě.
Jak dlouho nechat schnout ořechy
Sušení čerstvých ořechů může trvat 4-6 týdnů. Následně je umístíme do vzdušných laťových bedniček nebo síťových pytlíků na cibuli či brambory. Nedáváme je ale na zem, podobně jako cibuli nebo česnek je zavěsíme někam do prostoru. Jen tak nám nezplesniví a nezapaří se, k čemuž by v uzavřené nádobě jistě došlo.
Jak poznat špatné vlašské ořechy
Zdravý ořech má krásnou čistou přirozenou oříškovou vůni, ovšem ořech žluklý spíše smrdí zatuchlinou. Pokud něco takového ucítíte, určitě to nebudete chtít jíst. Když kousnete do zdravého ořechu, ucítíte většinou jemně nasládlou chuť a krásnou máslovou a křupavou texturu. Zkažený ořech chutná trpce a nahořkle.
Kdy sbírat zelené ořechy
Ještě nezralé zelené vlašské ořechy jsou ideální pro přípravu ořechovky. Typická doba pro sběr těchto ořechů je kolem svátku svatého Jána, což je 24. června.
Kdy se trhají vlašské ořechy
Kdy ořechy dozrávají Hlavní sezona sběru vlašských ořechů se časově kryje s koncem září a počátkem října. Spadané ořechy sbíráme a pokud na sobě mají ještě ochranná pouzdra, musíme je jich zbavit. Následně ořechy sušíme.
Jak usušit jádra vlašských ořechů
Nemáme-li k dispozici možnost sušit ořechy venku ani někde v suché a větratelné místnosti, můžeme nouzově použít sušičku na ovoce. Teplota v ní by ale neměla přesahovat 23-25 oC s tím, že ořechy sušíme tzv. na etapy. Osvědčily se periody 6 hodin sušení při zapnutém přístroji a zbytek dne nechat ořechy odpočinout.
Jak dlouho sušit vyloupané vlašské ořechy
Použít můžete i sušičku na ovoce
Teplota v sušičce by nikdy neměla být vyšší než je 25°C a ořechy navíc sušíme tzv. na etapy. Celý proces sušení v sušičce tak může trvat klidně i 3 – 4 týdny. Mělo by správně probíhat tak, že ořechy sušíme asi jen 6 hodin z celého dne a zbytek je necháme, aby si odpočinuly.
Jak dlouho se suší vlašské ořechy
Sušíme-li ořechy na sítech venku, na noc je uklízíme do uzavřené místnosti, která je suchá a přiměřeně teplá. Síta vynášíme ven opět až tehdy, když pominou nízké ranní teploty a případné ranní mlhy. Sušení čerstvých ořechů může trvat 4-6 týdnů.
Jak snadno oloupat vlašské ořechy
Jak loupat ořechy
Pokud na nich stále máte zelenou nebo už zčernalou slupku, je načase se jí zbavit. Nejrychlejší způsob je ořechy na 15 minut spařit v horké vodě, kdy jsou v ní po celou dobu plně ponořené a pod poklicí.
Jak oživit staré vlašské ořechy
Ořechy by měly být ve vodě louhovány minimálně 24 hodin. Během té doby je dobré vodu vyměnit, stačí 2x-3x. Není to časově nijak náročné, ale výsledek vás určitě překvapí. Ořechy, které tímto způsobem získáte, jsou velmi lahodné a téměř k nerozeznání od těch z nové sklizně.
Jak nasekat vlašské ořechy
Sekáček je pravděpodobně nejšikovnějším zařízením na sekání vlašských ořechů, ať už samostatně stojící, nebo jako příslušenství k jinému typu kuchyňského spotřebiče. Čepel rotující v horizontální rovině dá mnohem rovnoměrnější a čistší výsledek, než zařízení na bázi mlýnků, ke kterým se dostaneme.