Jak zaparkovat auto s automatem?

Jak zaparkovat s automatem

Park – parkovací poloha (P)

Volba polohy P mechanicky zablokuje výstupní hřídel převodovky a zamezí pohybu vozidla v jakémkoliv směru. Parkovací západka zabraňuje otáčení převodovky a tím i pohybu vozidla. I tak se pro bezpečné parkování vozidla doporučuje použít ruční brzdu, která zablokuje přímo kola.
Archiv

Jak spravne zachazet s automatem

Nastartovat – pravou nohou sešlápnout brzdový pedál – volič převodovky dát z P (parking) na D (drive). Dalším písmenem je R (revers) = zpátečka, N (neutral) se využívá minimálně, např. pro manipulaci s pákou, aby se z D neřadilo rovnou R. Vždy je nutné před vypnutím motoru zvolit polohu P.

Co znamená u automatu P

P (Park) – Parkovací poloha

používá se při zaparkování vozidla, jako ruční brzda. Přesto je doporučeno zároveň použít i ruční brzdu!

Kdy zařadit neutral u automatu

N – NEUTRAL používáme při dlouhém stání, při odtahu auta nebo při . Nikdy nepoužíváme při jízdě z kopce, abychom ušetřili. Tady může nastat problém, že se rozlomí koše v převodovce. Je to tím, že koše jsou převážně z hliníku a když z kopce vyřadíte, otáčky motoru a převodovky jsou rozdílné.
Archiv

Jak se správně chovat k automatu

Řízení vozidla s automatickou převodovkou je jednoduché a pohodlné, protože po řidiči v podstatě nic nechce. Základním pravidlem je měnit režim jízdy (tedy přeřazovat mezi polohami D, R, N a P) pouze při úplném zastavení vozidla. Režim jízdy byste nikdy neměli měnit za jízdy.

Jak tahat automat

Samotný odtah zcela zavržený není, ale vůz s automatem je možné táhnout na laně jen pár kilometrů, jen nízkou rychlostí a jen v případě, že má nastartovaný motor a je vyřazeno na neutrál. Kdyby totiž motor nebyl nastartovaný, v převodovce by čerpadlo neprohánělo olej a ta by se poškodila nedostatkem mazání.

Jak se pozná špatný automat

To, že je s automatickou převodovkou něco v nepořádku může vnímavý řidič rozpoznat i při jízdě. Nečistotami zanesená automatická převodovka během jízdy kvůli netěsnostem prokluzuje nebo řadí s nadměrnými rázy, případně škube. Při jízdě se špatně fungující automatickou převodovkou můžete slyšet i nadměrný hluk.

Co je s na automatu

„D“ = jízda – nejdůležitější poloha, sednete do auta, dáte „déčko“ a jedete. „S“ = sport – jestliže předchozí polohy najdete na voliči každého automatu, „esko“ už převodovka mít může a nemusí.

Co znamená s na automatu

N – je označením pro neutral. Při běžné jízdě jej není potřeba používat, avšak při přeřazování z polohy R na D a opačně je vhodné v této poloze chvíli setrvat. Z pozice N by neměla jít bez přitažení páky či odjištění pojistky na její hlavici zařadit zpátečka (R). D – označuje jízdu vpřed neboli drive.

Co znamená u automatu s

„S“ = sport – jestliže předchozí polohy najdete na voliči každého automatu, „esko“ už převodovka mít může a nemusí. Jde o ekvivalent polohy „D“, v tomto režimu však převodovka řadí a podřazuje rychleji, aby byl navozen pocit sportovnějšího svezení.

V jakých otáčkách radit

Optimální otáčky

Vyšší převodové stupně řaďte co nejdříve, a to mezi 2 000 a 2 500 otáčkami za minutu. Volte vždy takový převod, na kterém motor při citlivém sešlápnutí plynu ještě zareaguje mírným zrychlením. Jakmile dokončíte přeřazení a přidáte plyn, sundejte vaše chodidlo zcela ze spojkového pedálu.

Jak jezdit s automatem na sněhu

Rozpojením pohonného ústrojí se každé kolo může otáčet samo za sebe a pneumatiky tak rychleji najdou přilnavost. Pokuď máte auto s automatem, prostě jen sundejte nohu z plynu. Nejlepší je jet taky, abyste nemuseli brzdy moc používat. Když už ano, brzděte zlehka a snažte se brzdit jen s koly rovně.

Jak parkovat s automatem v kopci

U vozidel s mechanickou převodovkou je vhodné při stání z kopce nejdříve stát na brzdě, následně zatáhnou ruční brzdu, poté povolit brzdový pedál, nechat auto lidově řečeno zhoupnout, a nakonec zařadit nízký převodový stupeň, lhostejno jaký.

Jak řadit při předjíždění

Například chceme-li svižně předjíždět, hodí se za předjížděným autem podřadit o dva stupně, aby se motor dostal pořádně do otáček. Přeřazování o více stupňů nahoru můžeme použít třeba hned po předjíždění, kdy z vysokých otáček přeřadíme opět o dva stupně a necháme motor běžet v „cestovním režimu“.

Jak správně řadit rychlosti v autě

Optimální otáčky

Vyšší převodové stupně řaďte co nejdříve, a to mezi 2 000 a 2 500 otáčkami za minutu. Volte vždy takový převod, na kterém motor při citlivém sešlápnutí plynu ještě zareaguje mírným zrychlením. Jakmile dokončíte přeřazení a přidáte plyn, sundejte vaše chodidlo zcela ze spojkového pedálu.

Jak brzdit u automatu

Při změně chodu převodovky na zpětný, z jedničky na zpátečku či D na R, je třeba zcela zastavit. Kola se musí přestat točit a tím se zastaví i planetová soukolí v převodovce. Brzdící pásy v převodovce se zatnou do stojících bubnů a spojky v převodovce se bez tření sepnou.

Jak se ovládá automat

Jak řídit auto s automatickou převodovkou

Automatická převodovka se sama stará o řazení, takže v autě najdete jen brzdový pedál (vlevo) plynový pedál (vpravo). K řízení vám postačí jedna noha, druhou doporučuji pokrčit až k sedačce. Nemůžete tak omylem sešlápnout oba pedály, když budete intuitivně hledat spojku.

Jakou rychlost zaradit při parkovani

Parkovací brzda

Při stání na rovině stačí zařazená jednička anebo zpátečka. Parkovací brzdu by ale řidiči měli zatáhnout pokaždé, když auto odstaví v kopci.

Jak na zpátečku v autě

Zpátečka se řadí u každého auta jinak. Může být v pozici „šestky“ anebo třeba s pojistkou (například kroužek pod hlavicí) na místě „jedničky“ či „dvojky“. Pokud vám zpátečka nejde zařadit, zkuste namísto hrubé síly nejdříve zařadit jedničku a pak znovu zkusit zpátečku.

Proč je na řadící páce r

R – označuje reverse neboli zpátečku. Opět se volba provádí zásadně ve chvíli, kdy vozidlo stojí. N – je označením pro neutral.

Jak táhnout automat

Samotný odtah zcela zavržený není, ale vůz s automatem je možné táhnout na laně jen pár kilometrů, jen nízkou rychlostí a jen v případě, že má nastartovaný motor a je vyřazeno na neutrál. Kdyby totiž motor nebyl nastartovaný, v převodovce by čerpadlo neprohánělo olej a ta by se poškodila nedostatkem mazání.

Kdy používat ruční brzdu u automatu

Zatahujte ruční brzdu před přeřazením do polohy P

Další velmi důležitou věcí pro prodloužení životnosti automatické převodovky je používání ruční brzdy. Pokud zastavíte kdekoliv, ať již na rovině nebo v kopci, je dobré nejprve zatáhnout ruční brzdu a teprve potom přeřadit do polohy (P) a vypnout motor.

Co se stane když zařadím bez spojky

Se zařazením dalšího převodu je to těžší, ale opět nic nemožného. Když na neutrál roztočíme motor (spojení s hnací hřídelí) na otáčky, jimiž by se při dané rychlosti točil na jiný převod, můžeme jej opět úplně bez odporu zařadit.

Co zařadit při parkování z kopce

Správný postup při zajištění auta stojícího v kopci by měl tedy začínat tím, že stojíme na brzdě, zatáhneme ruční brzdu, klasickou brzdu pustíme a teprve potom zařadíme jedničku.

Jak jezdit s automatem v zimě

„Musíte se ubránit panické reakci, která vám velí sešlápnout brzdu a točit volantem co nejvíc dovnitř zatáčky,“ radí Čabák. Ideálně je podle něj držet volant ve stejné poloze a jen ubrat plyn. Auto se pak „chytí“. Automatická převodovka se v takové situaci zachová stejně, jako kdybyste u manuálu zmáčkli spojku.