Jaká zemina na maliny?

Co potřebují maliny

Stanoviště: maliny milují slunce a vláhu

Maliník je možné vysadit i do polostínu, ale tam méně kvete a tomu pak odpovídá menší sklizeň. Ideální volbou pro výsadbu maliníků je teplá, slunečná a závětrná poloha. Kromě slunce potřebují maliny i dostatek vláhy, hlavně v době, kdy nasazují plody.
Archiv

Kde zasadit maliny

V první řadě je třeba zvolit vhodné místo, kam maliny zasadíme. Maliny preferují slunné, teplé a závětrné stanoviště, základna rostliny by však měla být mírně zastíněná. Potřebují hlubší, středně těžkou, na humus bohatou půdu s neutrální nebo mírně kyselou půdní reakcí (pH 5,5 – 6,5).
Archiv

Jak udělat oporu pro maliny

Na záhon malin můžete umístit popínavou pomůcku v podobě špalíru. Za tímto účelem upevněte mezi dva sloupky několik řad napínacího drátu nebo bambusových tyčí. Maliny pak mohou růst v meziprostoru. Podobně jako plamének je mučenka vynikající popínavou rostlinou.

Jak a kdy zasadit maliník

Nejvhodnějším období pro výsadbu prostokořenných malin je měsíc říjen a poté jarní měsíce. Výsadba a substrát: Vysazujeme je do humózní, středně těžké, dobře propustné půdy, s dostatkem vláhy a mírně kyselou reakcí.
Archiv

Co zasadit pod maliny

Za dobré sousedy malin se považují také švestky, hrušky, horský jasan, červený a černý rybíz, zimolez a rajčata. Milovníci květin sázejí vedle malin růže, dřišťál, různé druhy jalovce. Pro maliny je důležitá kvalita půdy. Pokud web není úrodný, lze situaci napravit zasazením ovsa a wiki mezi řádky.

Jaké hnojivo na maliny

Ideální poměr a množství živin je v případě dusíku, fosforu a draslíku – NPK – 14:12:12. Tedy 14 g dusíku (N), 12 g fosforu (P2O5) 12 g draslíku (K2O) na jeden metr čtvereční. Vhodným hnojivem je Cererit s guanem (6:7:7) v množství 170 g/m², použitý časně v březnu.

Jakou oporu pro maliny

Výsadba maliníků Mladé rostliny maliníku je nejlepší vysazovat na podzim nebo brzy na jaře 2,5 až 3 metry od opory z drátěného pletiva, případně mezi dva dráty ukotvené k pevné konstrukci. Výsadbu provádíme mělkou a dobře rozprostřeme kořeny.

Jak správně zasadit maliny

Maliník vysazujte v řadách, abyste k němu měli snadný přístup. Jednou plodící rostliny s rozestupy 40 cm, stále plodící alespoň 60 cm od sebe. Pokud vysazujete více řad, myslete na to, že se maliny hodně rozrostou, mezi řadami proto nechávejte vzdálenost alespoň 120 cm.

Jak hluboko koření maliny

Kořeny jsou většinou soustředěny mělce (20 – 30cm hluboko), v suchých obdobích půda do této hloubky může rychle vysychat. Pak je nutné zalévat častěji v menších dávkách. Ovšem špatné by bylo zalévání přehánět, pokud by byly maliny trvale přemokřené, mohlo by to vést k zahnívání kořenů.